Журавський: Санкції стосовно трьох телеканалів є незаконними і повинні бути скасовані Верховним судом

Журавський: Санкції стосовно трьох телеканалів є незаконними і повинні бути скасовані Верховним судом
Читать на русском

Віталій Журавський зазначив, що рішення РНБО щодо трьох опозиційних телеканалів не відповідає закону про санкції, на яке спирається

Санкції щодо телеканалів "112 Україна", ZiK і NewsOne незаконні і Верховний суд повинен їх скасувати. При цьому дане питання слід розглядати з двох сторін - юридичної та політичної. Про це написав доктор юридичних наук, професор, академік Національної академії правових наук Віталій Журавський у своєму блозі на 112. Україна

"Я був народним депутатом у 2014 році й дуже добре пам’ятаю пленарне засідання 14 серпня 2014 року. Тоді прем’єр-міністром був Арсеній Яценюк, який став ініціатором проекту закону про санкції. Його розглядали в парламенті, і народний депутат Зарубінський поставив йому запитання, чи ті санкції стосуватимуться юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України, і фізичних осіб – громадян України. Яценюк відповів, що санкції стосуються лише іноземних держав, іноземних громадян", - вказав Журавський

Якщо уважно прочитати закон про санкції, то там це є. З проекту закону було вилучено запровадження санкцій щодо друкованих ЗМІ, зареєстрованих в Україні, щодо теле- і радіокомпаній, зареєстрованих в Україні. Тому, з огляду на це, рішення РНБО є незаконним. Воно не відповідає закону про санкції. Немає жодних конкретних доказів, що ж такого злочинного зробили три канали: "112 Україна", ZiK та NewsOne.

До речі, в ст. 3 закону про санкції написано: "Застосування санкцій ґрунтується на принципах законності, прозорості й об’єктивності". Відповідно до ст. 107 Конституції, основна функція РНБО – це координація, контроль органів державної влади, що стосується національної безпеки. Ставлю запитання: чим завинили ці канали перед національною безпекою?

Тепер Верховний суд вимагає доказів від СБУ, ОП, РНБО. А Верховний суд інакше й не міг вчинити, тому що доказів же немає. Без доказів Верховний суд, як і будь-який інший суд, нічого не вирішує. Особа вважається невинною, поки її вину не встановить суд (ст. 62 Конституції. "Презумпція невинуватості"). Крім того, там ще сказано, що обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, чи на припущеннях.

Якщо уважно прослухати Данілова після засідання РНБО, 2 лютого 2021 року, де йшлося про санкції щодо каналів і щодо власника каналів Тараса Козака, то він сказав: маємо припущення, що власник пов’язаний із діяльністю терористичних організацій. Але є закон про боротьбу з тероризмом. Є дві статті - 23 і 24, де чітко вказано, що якщо людину звинувачують у терористичній діяльності, то збирають докази та оголошують підозру. Але підозри нікому не оголошено. Тобто сьогодні громадськість, суспільство не мають жодних доказів причетності фізичних осіб, громадян України до терористичної діяльності чи підтримки якихось терористичних організацій.

Виходячи з тої інформації, яку я маю, тут може бути тільки одне правосудне рішення: повернути власнику ці три телеканали, відшкодувати великі матеріальні збитки, вибачитися перед журналістами і перед самим народним депутатом України, він же громадянин України. А ці три телеканали зареєстровано в Україні. За українським законодавством, вони в юрисдикції України, а санкції застосовуються до юридичних і фізичних осіб, які не в юрисдикції України.

Хотів би сподіватися, що буде правосудне рішення. Але влада тиснутиме на Верховний суд і робитиме все, щоб зволікати з цим рішенням.

Чи може знову зібратися РНБО після правосудного рішення і знову оголосити санкції? На жаль, в нашій державі може бути все що завгодно. У законі про РНБО є стаття 9, в якій написано, що основною організаційною формою діяльності РНБО є її засідання. А коли запроваджували санкції щодо каналів, засідання не було. Було організовано якесь опитування. По це сказав спікер ВР Разумков. Засідання веде, відповідно до закону, голова РНБО, а він не вів. Голосування здійснюється особисто, а голосування не було. Тому суд може розглянути це питання з погляду порушення процедури. Так само, коли запровадили санкції проти 19 компаній (теж без доказів запровадили санкції). Теж самого засідання 23 березня не було, про що сказав Разумков. Тобто навіть члени РНБО теж неоднозначно ставляться до таких піар-акцій РНБО.

РНБО перетворилося на такий "слідчий", "судовий" орган. Проти останнього рішення були віце-прем’єр Резніков, генпрокурор Венедіктова, спікер Разумков, міністр МВС Аваков. Тому сподіваймося, що правда переможе. Але є один нюанс. Україна - під зовнішнім управлінням. Мене хвилює те, що є заява одного дуже впливового посольства і дуже впливової держави, яка підтримує ці санкції.

Але наголошую, все повинно вирішуватися в суді з наданням доказів. Іншого просто не повинно бути. Тому вірю, що ці незаконні санкції будуть скасовані судом.

Рубрика "Погляди» не модерується редакцією. Редакція не поділяє позиції блогерів і не несе відповідальності за достовірність викладених ними фактів і позицій.

Новини партнерів

У Британії виявили плитку шоколаду королеви Вікторії віком в 121 рік
У Мексиці підлітка на смерть засмоктало в фільтр басейну в парку розваг