"Жовта картка" для України: чи стане Саакашвілі причиною міжнародного скандалу і сварки з Грузією

"Жовта картка" для України: чи стане Саакашвілі причиною міжнародного скандалу і сварки з Грузією
Ексклюзив
Читать на русском

Експерти також відповіли, чому Грузія не реагувала так раніше, коли Саакашвілі призначили губернатором Одеської області

Прем'єр-міністр Грузії заявив, що відкличе посла з України, якщо Саакашвілі призначать міністром. APnews вирішив поцікавитися у міжнародних експертів, що означає така реакція Грузії на дії України і чому її не було, коли Саакашвілі призначили губернатором ОДА Одеської області.

Відкликати посла - це "жовта картка"

За словами політолога-міжнародника Антона Кучухідзе, такі дії Грузії дипломатичною мовою вважаються "жовтою карткою", і навіть ближче до червоної. Він зазначає, що розривати дипломатичні відносини ніхто не буде, але і всі ініціативи співпраці можуть перестати просуватися.

"Грузинська сторона вважає, що вони дуже багато підтримували Україну на міжнародних форумах, підтримували територіальну цілісність і так далі. І ніхто не очікував, що ситуація може повторитися", - зазначив експерт.

За його словами, особистість Саакашвілі дійсно може стати на заваді для майбутніх відносин. Однак до міжнародного скандалу, на думку політолога, справа не дійде.

"Це більш різкий крок, щоб отримати більш швидку реакцію. Це не буде стосуватися грузинського і українського народу, це дружній і по-справжньому братський народ, який завжди підтримував один одного у важкі хвилини", - сказав експерт.

Чи буде скандал

Юрист-міжнародник Вадим Трюхан також сказав, що призначення Саакашвілі в Україні не несе для Грузії ніяких наслідків. А сам Саакашвілі ніяк не зможе використати цю ситуацію.

“Якщо хтось міг би подумати, що таким чином Саакашвілі хоче зробити мобільну реінкарнацію в Україні, щоб повернутися потім в велику політику Грузії, - мені здається, це помилкове враження”, - заявив эксперт.

У той же час Трюхан вважає, що з боку Грузії все ж можливі певні сигнали про охолодження відносин з Україною. “Зеленському і депутатам треба ще раз задуматись. Хоча Президент неодноразово показував, зокрема призначенням Андрія Богдана, що якщо він вирішив когось призначити, незважаючи на будь-який тиск, він не відмовиться від свого рішення”, - відмітив експерт.

І уточнив, що охолодження якщо і буде, то не тривалим.

“Я би не робив з цього трагедії, якщо і буде якесь охолодження, воно буде нетривалим. Корінні інтереси Грузії та України як держав співпадають. Тому те відкликання... Посол повернеться через кілька місяців і країни будуть і далі будувати дружні відносини”, - заявив міжнародник.

Чому такої реакції не було в минулий раз

У свою чергу політолог Володимир Воля зазначив, що в минулий раз при призначенні Саакашвілі губернатором не було такої реакції, так як була більш складна міжнародна політична ситуація.

"Це роки після війни на Донбасі, тоді для грузинської влади набагато важливішим було проявити солідарність з Україною в контексті протистояння з Росією, ніж реагувати на призначення Саакашвілі", - сказав експерт.

Воля також стверджує, що великого скандалу з боку Грузії не буде. На його думку, призначення Саакашвілі у владі не містить в собі такий потенціал, який зможе зруйнувати партнерство України і Грузії. "Це партнерство має набагато більше стратегічних переваг, на тлі яких призначення Саакашвілі виглядає прикрою подією, але терпимим", - зазначив Володимир.

Він стверджує, що це всього лише формальний крок, який демонструє твердість позиції щодо Саакашвілі, але не по відношенню до України.

Ну і також, як зазначив Антон Кучухідзе, посада губернатора не передбачала таких повноважень, які передбачає зараз посада віце-прем'єра. Це теж слід брати до уваги, порівнюючи реакції Грузії в минулий раз і зараз.

"У віце-прем'єра будуть, як заявляється, великі повноваження. У нього буде велика міжнародна роль. Саакашвілі, якого засудили в Грузії, буде вести міжнародні переговори від імені України - звідси і реакція", - заявив експерт.

Раніше APnews писав, що Арахамія "дипломатично" відреагував на заяву прем'єра Грузії через Саакашвілі.

Новини партнерів

В Україні почали випускати тест-системи для швидкого виявлення коронавірусу
Суд пом’якшив запобіжний захід підозрюваній у вбивстві Чорновол