Зеленський живе в мікросередовищі, придуманому сценаристами "95-го Кварталу", а не в реальному житті України

Зеленський живе в мікросередовищі, придуманому сценаристами "95-го Кварталу", а не в реальному житті України
Читать на русском

Москаль заявив, що Зеленський - "це непередбачувана людина, яка випадково потрапила на такий високий пост".

"Зеленський живе в мікросередовищі, придуманому сценаристами "95-го Кварталу", а не в реальному житті України".

Про це заявив екс-голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль в ефірі "Першого Незалежного", передає "112 Україна".

З вашого погляду, що відбувається з процесом над Медведчуком?

- Це все було для того, щоб він покинув Україну, а йти до суду було абсолютно ні з чим. У доказовій базі, окрім вирізів із газет, роздруківок з інтернету, нічого не має. Всі ці розмови, які є сьогодні, викидає СБУ. КПК говорить, що є допустимі й недопустимі докази. Має бути санкція суду на прослуховування телефонних розмов, а такої санкції нема. СБУ не має санкцій на проведення фоноскопічних експертиз, це проводить тільки НДІ Мін’юсту. Це все дурниці, розраховані на людей зі слабкими нервами. На щастя, Медведчук таким не виявився.

- Як ви читаєте ситуацію з посадкою літака в Мінську через Романа Протасевича?

- У мене є багато знайомих в Білорусі, які не є прихильниками Лукашенка. Вони розказують, що Тихановська, як лідер опозиції, не користується повагою в усього суспільства. А Протасевича розцінили, як найслабкішу ланку, що почне плакати і все розказувати. На мій погляд, операцію було проведено спецслужбами чисто Білорусі. Опозиція повинна знати, що на неї полюють. А Лукашенко святкує перемогу. Ми вмішалися в це, і Білорусь припиняє поставки бензину, а це більш ніж 50% обігу А-95. Ми вже обпіклися на "трубі Медведчука". Ця труба ніколи не була в державній власності України. У 15-у році вона вже була у власності швейцарської компанії. ЗСУ там заправлялися, це 25% ринку. Ви націоналізували - "Роснєфть" перекрила кран. Заправки почали підвищувати ціни, уряд запровадив регулювання, що заборонено Асоціацією України з ЄС. Ми є ринкова економіка чи знову йдемо до Радянського Союзу? Ріст цін на продукти божевільний сьогодні, а чому тільки на це запровадили? Абсолютно непродумані дії влади, ні в чому.

- Повертаючись до справи Медведчука, чи була колись така практика в СБУ проводити експертизи у своєму інституті?

- Ні. Це фантазія нинішньої влади. Якщо СБУ звинувачує – не може слідство назначати експертизи. На це є незалежні НДІ Мін’юсту. Мін’юстом дається ліцензія на кожен вид експертиз. Є фахівці, яких у СБУ не має.

- А як могло статися так, що цей інститут СБУ ухвалив цей наказ?

- Не знаю. Але допустимі докази це ті, які виконано відповідно до законодавства і КПК. Це є конфлікт інтересів, по-перше.

- Ситник, директор НАБУ, заявив, що іноземні експерти повинні призначати керівника НАБУ. Про що це для України?

- Президент перевищив свої повноваження, як і той, який пішов. У Конституції нема права призначати, крім призначення керівників дипустанов за кордоном, керівників ОДА. Основне – це ЗСУ, СБУ тощо. Конституційний суд сказав, що все решта – це повноваження Кабміну. НАБУ є ще більш- менш незалежні в Україні, і Зеленський думає, що вони становлять для нього якусь загрозу. А яка боротьба йде за керівника САП! ОП тримає це на контролі. Якщо буде правильно підібрано комісію, яка їх призначатиме, то міжнародні експерти абсолютно не потрібні. Хіба у нас є користь від наглядових рад? Все у збитках, де працюють ті ради. Чому "Нова пошта" сьогодні не має збитків, а "Укрпошта" збиткова? А керівник отримує 1 800 000 грн. Якщо підприємство збиткове – ставте їх на мінімальну зарплату.

- Яка взагалі перспектива справи проти Медведчука? Чи зможе Зеленський підвищити собі рейтинг за рахунок переслідування опозиції?

- Ні. У правоохоронних органах є приказка: "Безперспективних справ не має, справа або йде до суду, або до архіву". Справа Медведчука навіть до архіву не піде – вона просто піде на смітник української історії. Не можна зшивати білими нитками те, що не зшивається. У цій справі немає судової перспективи. За два місяці вони знову мають звернутися до суду, якщо матимуть нові докази, щодо обрання запобіжного заходу. Нічого нового не буде. Це є чисто політичний тиск, і той ланцюжок - закриття телеканалів. Колись були бабусі Черновецького, а сьогодні є бабусі Зеленського, які від нього "без ума". Але туман розвіється, і це буде поразка Зеленського. А у виграші буде Медведчук.

- Ви колись сказали про владу Зеленського: "Аферисти". Зеленський думає, що всі ті шоу примусять людей забути про підвищення тарифів? Він перебуває у своїй реальності з тими аферами?

- Він живе у мікросередовищі, вигаданому сценаристами "95-го Кварталу", а не в реальному житті України. Подивіться, як було розмито всі дратівливі для нього теми перед прес-конференцією. Коли це - відео Чауса. А як "злили" тему "вагнерівців". Купили Гроздєва, ОП надав йому державну охорону. Але державна охорона надається не журналістам, а керівникам урядових делегацій. І Гроздєв каже, що ця тема вже неактуальна. Навколо липової перемоги Вірастюка нагнули ЦВК. Вперше я бачу, щоб у виборчий процес втручалася "Альфа". А в бідності, він сказав, винні ті, хто не сплачує податки, і треба нам "діджиталізацію".

- Влада сказала, що давайте політика Медведчука обміняємо на наших в’язнів в РФ. Як ви ставитеся до того, щоб українця обмінювали на українців?

- Це не від великого розуму нашої РНБО. Щоб людина була на такій посаді й не знала, як відбувається обмін. У 14-15 роках Медведчук привозив по 60-80 людей. Це ж має бути погоджено. Коли людина під слідством – вона не може відповісти, і це говориться просто для того, щоб принизити людину. Сьогодні всі кроки нашої влади не вписуються не те що в моральні, а й у правові сторони політичного життя України.

- У вас є відчуття, що розслідування подій на Майдані продовжується? І що ми колись одержимо замість міфології, визначеної на державному рівні, реальні факти того, що було 7 років тому?

- Я був головою ТСК з розслідування цих подій. Ми надали ГПУ 46 висновків, мене там двічі-тричі допитували. Нема політичної волі. Ключ лежить в одному факті. В лютому пішли напади невідомих в балаклавах на всі райвідділи внутрішніх справ Львівської області. Було викрадено 12 тис. одиниць зброї. Підпалили "Беркут" - згоріли два працівники "Беркуту". Під ранок на посту їх хотіли зупинити три працівники ДАІ. Не виходячи з машини, вони їх розстріляли з автоматів. Тоді протягом однієї доби загинули 5 працівників міліції. Знайдіть тих, хто це зробив. Де поділася та зброя? З тими 12 тис. одиниць зброї сьогодні можна захопити і ОП, і ВР, і прокуратуру. Знайдіть її. Львівська область знає ледве не за прізвищами, хто це був. Загиблі на Майдані були з обох боків. З боку міліції їх було менше, бо вони мали бронежилети тощо. Але 35 працівників загинули - розслідуйте це все. Сьогодні воно в ДБР, і я не бачу жодного прогресу.

- Що потрібно для того, щоб був прогрес?

- Політична воля. Найкраща реформа - це примусити людей працювати на конкретний результат.

- Повертаючись до питання затримання Протасевича. Нещодавно НАБУ повертало заступника керівника "ПриватБанку", який вилетів до Відня. Які є загальновизнані правила і обставини, коли так можна чинити?

- Те, що заплановано було посадити літак із "вагнерівцями", було узгоджено з турецькою стороною, з британцями, з американцями. Якби їх посадили, то ми би сьогодні зняли питання обміну полоненими. Сьогодні РФ, "ЛНР-ДНР" ніхто тут не цікавить. Тих, хто їх цікавив, давно поміняли. Коли це було з усіма узгоджено, а Україна цього не зробила, то яке моральне право мають ті політичні діячі, які здали це все, Лукашенка звинувачувати у примусовій посадці літака?

- Ви досить жорстко працювали з кримінальних угруповань у Криму. Чи правильно сьогодні починати війну владі ще й з організованою злочинністю?

- Мене в 1997 році було переведено до Криму. Ми зробили "інвентаризацію" всіх бандюків. Їх було 3800. Проти них не запроваджували жодних санкцій. Просто почали активно щодо них працювати. Частину притягнули до кримінальної відповідальності, частина з них втекла, і в них ще була надія на кримські суди. Я прийшов до голови Верховного суду, Маляренка, і попросив його, щоб він перенаправляв ці справи до різних регіонів України. Там почали давати реальні строки, і в бандитів виник страх. Зеленський сказав, що санкції запроваджуються проти злодіїв у законі, які набули цього статусу. Хто ж їм надав такий статус? Може, указом президента або в нього є департамент з таких статусів? Суд скаже: підтвердьте цей статус. Коли я приїхав, то я відразу сказав, що з бандитами на одній території жити не буду. В указі 557 злодіїв у законі. Вони їх із телефонної книги брали? Саакашвілі в питанні злодіїв навів лад у Грузії. Я хотів взяти його закон, але в парламенті сказали, що це 37-й рік. А те, що є сьогодні, - це взагалі "Піночет відпочиває". З 557 - 117 підтвердили свій статус, а решта - це фуфло. Це місцеві кримінальні авторитети. "Злодії в законі" давно вже мають подвійне-потрійне громадянство і давно живуть у Європі. Якщо Байден - світовий борець із тероризмом, то Зеленський - "світовий" борець зі "злодіями в законі". Це так, як і з контрабандистами: жоден не сидить у тюрмі, як було, так все і є. Зеленський хоче оплесків, а тут щось ніхто не плеще з дурного продовження Голобородька. Настане час, і люди спитають, де результат? А його не має і не буде. Я чув, що наступні санкції будуть проти великих латифундистів. Всі великі контрабандисти – друзі "95 Кварталу" - до санкційного списку не потрапили. А чи буде запроваджено санкції проти Веревського, який найбільше землі має в Україні за схемами, які суперечать Земельному кодексу? А чому він не олігарх, якщо він має фракцію "Довіра"? Вони голосують краще за "слуг народу". У "трубі Медведчука" є на мільйон доларів солярки. Якщо її розкрадуть, то труба повністю проржавіє. Охорони там не має – "врєзки" по всій території. Прибутків ця труба в Україні не дає. Чим ви думали? Не можна же так, що всі прогріхи Зеленського і компанії лягають на плечі простих громадян.

- Наша влада урегулює всі проблеми, які виникатимуть із відкриттям казино? А це наркоманія, проституція і багато інших речей?

- Ігроманія – суїцид. Найбідніша країна в Європі – який гральний бізнес? Вони ж звільнені від податків. Їм треба наркотики легалізувати, проституцію – і вони історично свою місію в Україні виконали. Можуть йти відпочивати.

- У Слов’янську створили ВЦА. Для чого? Що ви думаєте про майбутнє мінських домовленостей?

- Кравчук сказав, що більше до Мінська не поїдуть. Але це треба узгодити зі всіма. Інші учасники явно не готові переїхати. Ви бачили, як ганьбили Аксьонова, коли він складав присягу в парламенті. А хто заважав тим партіям, які є в парламенті, посперечатися з ним на виборчому окрузі? Це такі настрої людей. Я двічі там працював і це знаю. Вибори не проводили і зараз створюють нові ВЦА, бо не так люди голосують. Не так голосували і раніше – так сперечайтеся. А що "слугам" показати? Так знайшли вихід: не так голосуєте – не буде виборів. Що ви як влада зробили для того, щоб настрої в людей були інші? Я прийшов у 14-му році – люди ще якось вірили, сподівалися, що буде краще. Сьогодні все змінилося – люди не вірять цій владі. Перевели все на ВЦА, знищили місцеве самоврядування, тому що люди не так голосують. Вони якось Рубіжне пропустили, так там перемогли ОПЗЖ і "Партія Шарія". От вони і бояться. Там, де люди ведуть мирне життя, на підконтрольних територіях, чого ви їх лишаєте конституційного права голосу?

- Закарпаття і вакцина – ви вирішили питання вакцинування від кору.

- І від інших хвороб. Нам допомагала Угорщина. Державні установи не мають права отримувати допомогу – на те була громадська організація "Товариство Червоного Хреста" Але Супрун оголосила, що це все контрабанда. Сьогодні Угорщина провакцинувала під 40% своїх громадян. Аналогічно вона би провакцинувала і Закарпаття за свої гроші. У нас провалили вакцинацію і знайшли крайнього – Степанова. Якоїсь надії в мене нема.

- Чи влада піде на призначення виборів у 18-х ОТГ на підконтрольній території?

- Ні. Бо тих, хто голосує проти провладних партій, стає все більше і більше. При мені на першій лінії районні адміністрації виконували функції, які їм довірили виборці.

- РНБО зараз перебрала на себе суддівську владу. Зараз в Україні залишився один правоохоронний орган – адвокатура. А як ви вважаєте?

- У 14-му році, коли ухвалювався закон про санкції, я брав участь у розробці цього закону, бо він був направлений на боротьбу з фінансуванням тероризму і боротьбу з тероризмом. У законі чітко написано, що тільки щодо іноземних громадян. Якщо громадянин України, то для цього у нас маса статей у Кримінальному кодексі. До чого тут контрабанда, якої нема в українському законодавстві, труба, політична діяльність Медведчука, кримінальні авторитети? Вони що, фінансують тероризм? Громадяни України, які порушують закон, мають підпадати під дію Кримінального кодексу.

- Ви неодноразово працювали в Криму. Ви відчували, що в них є бажання від нас відійти? Що там робиться зараз?

- Особливо це було, коли був Мєшков – президент Криму. Він під себе забрав МВС Криму, розробив паспорт жителя АРК, чому в Конституції і запровадили, що в Україні існує єдине громадянство. Багато хто каже, що це забороняє подвійне громадянство – ні. Щоб населення погано ставилося до України – такого не було ніколи. Я, як представник президента, розмовляв тільки українською мовою – нічого не було. Але треба було за цим слідкувати, а не тільки землю вкрасти, хатинку побудувати. Але якщо нічого не робить держава – з’явилися громадські організації. Батько Аксьонова мав у Молдові аналогічну партію з аналогічною програмою. Ніхто не звертав на це уваги – проспали. Провина України є в тому повністю.

- Який ваш прогноз щодо зустрічі Байдена та Путіна? Чи будуть говорити про Україну?

- Великих сподівань не маю. Чогось кардинального не відбудеться. Як і не буде зустрічі Зеленського з Путіним. Так, як поводиться Зеленський, політики не поводяться. Лавров і Пєсков чітко сказали, які є червоні лінії в переговорах. Крим взагалі не підлягає ніякому обговоренню, Донецьк і Луганськ – туди ж, а про що тоді? РФ буде настоювати, щоб зустріч була в Москві, а мої земляки кажуть, що якщо він поїде в Москву, то може назад не вертатися.

- Джерела кажуть, що найближчим часом президент може почати "зносити" міністра МВС. Чи буде така історія результативною?

- Коли Гройсман склав повноваження, весь склад Кабміну пішов із піднятою головою. При всій повазі до Авакова, його "95 Квартал" не сприйме за свого.

- Аваков не вміє на піаніно грати?

- Вони хотіли б узяти контроль не тільки над Аваковим, але й над внутрішніми військами. Зеленський хотів вивести їх із системи МВС і підпорядкувати особисто президенту. Поміняти начальників обласних управлінь поліції, керівників департаментів. Аваков на такі кардинальні заходи не йде. Ще вони бояться вулиці. Аваков був із першого до останнього дня на Майдані. А вулиця сьогодні – це вихідці з Майдану. Вони сьогодні знайшли себе в громадянському суспільстві. Рішення для себе має прийняти особисто Аваков, а не хтось за нього.

- Скажіть, який об’єм зброї зараз в Україні?

- Сьогодні ринок зброї в Україні обвалився. Те, що коштувало 10 тис. дол., сьогодні коштує 500, те, що коштувало 500, коштує 50. Схід України, відсутність контролю, особливо за трофейною зброєю, наробили такого... Після відходу деяких батальйонів, коли зачищали місцевість, десятками вантажівок вивозили зброю, яка була вже приготовлена, щоб її вивезти. Сьогодні в Україні зброя є проблема № 1, а не злодії в законі. Я не можу сказати, скільки її. Хтось каже, що, за розрахунками, до 2 млн, але такого ринку нелегальної зброї в руках населення ніколи не було.

- Що б ви порадили, як зараз навести порядок зі зброєю?

- Коли я працював начальником обласного управління міліції, ми створювали благодійні фонди, давали це в пресу й викуповували її. Черги були. Представник благодійного фонду давав гроші, зброя здавалася на склад, утилізувалася. Це найефективніший метод. Є достатньо законів, треба проводити активно агентурні, розшукові, слідчі дії щодо вилучення зброї в населення. Але цього не робиться, всі сподіваються на санкції.

- Чому Зеленський нічого не зробив з того, що обіцяв, що йому заважає і що нас чекає під його керівництвом?

- Від нього можна всього чекати – це непередбачувана людина, яка випадково потрапила на такий високий пост, не маючи ніякого досвіду, та й оточення його цього досвіду немає. Крім цілої купи дурниць, я не бачу жодного позитивного кроку. Жодної передвиборчої обіцянки не виконано і не буде виконано. Оце постійне збирання РНБО – скоро до мишей будуть накладати санкції. Будуть суди, суди ЄСПЛ, це шлях в нікуди. Такий шлях він обрав. Я це передбачував і говорив перед виборами до ВР: не робіть дурниць. Така сама ситуація була з Ющенком – месія спустився з небес, а закінчив він 3%. Зеленського чекає те саме.

- А скільки в радянські часи в нас було злодіїв у законі? І скільки їх зараз? Про що йдеться, коли говорять про боротьбу з організованою злочинністю?

- Я почав працювати у 75-у році, після закінчення Львівської школи міліції. Вона готувала чисто працівників карного розшуку. У нас викладали злодійський жаргон, спецдисципліну – татуїровки. Коли я очолював агентурний підрозділ, ми співпрацювали з деякими зі злодіїв. Вони не мали нерухомості, житла, сім’ї. У Радянському Союзі не могло бути злодіїв у законі, бо суспільство будувало комунізм. Не можна було казати, що в нас є проституція, наркоманія – все замовчувалося. Але воно було. І це були люди іншої формації. А серед тих, що зараз у списку, відповідають злодіям у законі лише грузинські. А все решта придумано МВС, СБУ і Зеленським.

- У нас є мовний омбудсмен. Чи справляється інститут омбудсменів із покладеними на них обов’язками?

- У нас були чотири багатонаціональні регіони: Крим, Одеса, Чернівці, Закарпаття. Я дотримуюсь такої думки, що на державній службі має бути тільки державна мова. У побуті держава не має нав’язувати три речі: віру, національність, мову. Не скасований закон про освіту, який визначав, що мову дітей визначають батьки. Ми ратифікували Європейську хартію регіональних мов, або мов меншин. Ми взяли на себе таке зобов’язання: навчання ведеться державною мовою. Але якщо батьки хочуть навчати дітей рідній мові й кількість учнів є достатньою для створення одного класу, то держава має забезпечити навчання такою мовою. Це було за всіх президентів. Сьогодні почали робити абсолютні дурниці. Чого ви так турбуєтеся? Нехай батьки турбуються, вступить дитина до вишу чи ні. А може, вона хоче вступити до закордонних вишів? Ми тут зробили перегин, звідки ми маємо блокування вступу до НАТО з боку Угорщини. На Закарпатті було 9 програм мовами національних меншин. Прийшов Аласанія і все закрив. Це все негативно сприймається всіма жителями Закарпаття.

- У Радянському Союзі з ідеологічних міркувань не визначали етнічну злочинність. Яка нині ситуація з цим, наприклад, зі злочинністю ромів?

- Вона є. 50% ромів України жили на Закарпатті. На Закарпатті ніхто їх ніколи не розганяв, не бив, як це робили в Києві. Але держава має створювати умови, щоб витягувати людей із соціального днища. На Закарпатті є лікарі, вчителі, інженери, чиновники – роми. Але це дуже незначна кількість, на це мають виділятися кошти. Українські роми не мають іншої країни, ніж Україна, як і кримські татари.

- Чи відчувають люди, які покликані нас захищати, захищеними українською державою?

- Ні, вони ще бояться. У 14-у році взагалі була переляканою вся міліція. І ще цей страх не відійшов.

- Чи нормально, що держава просить виїхати людей, які проживають на державних дачах? Ви не отримали там будиночок?

- Ні. Я від держави нічого не брав. І журналістам не було чого про мене писати. Це чистий популізм. Чому РНБО має аудит робити? Державне управління справами видавало дозвіл на проживання, укладало договори на 49 років із виплатою. Деякі мають документ, що це вже приватна власність. Новий начальник ДУСІ приймав справи, то треба було провести інвентаризацію. Це було би добре, якщо б Зеленський не жив на такій самій державній дачі. Пишуть, що цих хочуть виселити, а "95 Квартал" заселити.

- Що ви скажете про конфлікт із суддями Конституційного суду?

- Є три гілки влади, одна з них – судова. Президент – гарант існування всіх трьох гілок влади. Для чого виставляти себе на посміховисько? Конституційний суд підійшов до розгляду законопроекту про добровільне об’єднання громадян і про адміністративно-територіальний поділ. Самі громади, які об’єдналися, чекають на рішення Конституційного суду, що це є незаконно, бо Конституція дозволяє об’єднуватися тільки суміжним селам і селищам, жодних міст там не може бути. Вони розраховували, що держава буде їм допомагати у вигляді субвенцій, дотацій. Сьогодні великий касовий розрив між доходами і видатками – від 10 до 100 млн. Чим покрити – вони не знають. І цей розрив щомісяця збільшується. Вони чекали на рішення Конституційного суду, й тут пішло, щоб вони цього не розглядали. Так чого ви проводите реформи всупереч законам України, Конституції, міжнародно-правовим договорам?

- Зеленський у грудні 2020 року говорив, що Конституційний суд підійшов до розгляду закону про мову, про ринок землі, про банки.

- Він цього не хоче. Зеленський і парламент сьогодні витирають ноги об Конституцію. Якщо би не було порушень, то про що депутати писатимуть до Конституційного суду? Вони чітко вказують на ті порушення, а Конституційний суд є кінцевим, і його рішення оскарженню не підлягають. Ось чого Зеленський боїться. Все, що ухвалюють за його президентства, суперечить Конституції України.

- Якби ви зустріли Зеленського, що б ви йому сказали?

- Люди сьогодні найбільше говорять про бідність, бо він все переклав на людей. Про ріст цін, про війну. На прес-конференції він на ці питання не відповідав, і чомусь ці питання дуже мало йому ставили. Це було переливання з пустого в порожнє. Якийсь він на вигляд переляканий, він для мене не є образом президента України. А як можна вести листування з учасниками кримінального судочинства? Якби я був адвокатом, то я б одразу заявив суду, щоб його визвали як свідка. А для забезпечення позову накладіть арешт на його телефон. Що не день, то ляп і ляп.

- Ви працювали з 1975 року. Хто з президентів, міністрів був для України найкращим?

- Президент Кучма, міністр Кравченко. Ми ще не дозріли до того, щоб мати політичну фігуру міністра МВС. І в стані війни нам не потрібна політична фігура міністра оборони. Кравченко прийшов із низів, мав непогану освіту. Він мав послужний список і знав людей. А Кучму ще ніхто не обійшов. Ми ще "доїдаємо" те, що лишилося від Кучми.

- Спасибі.

- Дякую.

Рубрика "Погляди» не модерується редакцією. Редакція не поділяє позиції блогерів і не несе відповідальності за достовірність викладених ними фактів і позицій.

Новини партнерів

Гендиректор Ryanair розповів про "сильний тиск" на пілота: змушували визнати примусову посадку у Мінську добровільною
Між Південною Кореєю і Нідерландами. Україна потрапила у ТОП-10 країн з найбільшим заробітком у біткоїнах