Законопроект про біль та жаль: навіщо потрібен та як каратимуть "по-новому"

Законопроект про біль та жаль: навіщо потрібен та як каратимуть "по-новому"
Ексклюзив
Читать на русском

Редакція APnews розбиралася, що саме запропонували "слуги народу" та кому за яку "біль" доведеться платити.

Народні депутати запропонували "відшкодовувати шкоду за біль та жаль". Відповідний законопроект внесли до Верховної Ради ще 5 червня. Зараз він переданий для ознайомлення.

Редакція APnews розбиралася, що саме запропонували "слуги народу" та кому за яку "біль" доведеться платити.

Навіщо нам закон про біль?

Нардепи пропонують "змінити підхід до визначення моральної шкоди з урахуванням законодавства країн Європейського Союзу, де шкода, заподіяна особі, визначається не як заподіяння моральної шкоди, а шкода за біль і жалю".

Документ хочуть прийняти, щоб прирівняти українські закони до європейських, а для цього треба внести зміни до Цивільного, Цивільного процесуального, Господарського кодексів України, а також до Кодексу законів про працю.

Крім того, працівникам хочуть дати можливість отримати від роботодавця компенсацію, якщо його права були порушені та це призвело до депресії. Тому в Трудовий кодекс хочуть внести статтю 237-1 "Відшкодування власником або уповноваженим ним органом шкоди болю та жалю":

"Відшкодування власником або уповноваженим ним органом шкоди болю та жалю працівнику провадиться у разі, якщо порушення його законних прав призвели до моральних та/або душевних страждань, втрати нормальних життєвих зв'язків та/або депресії й вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя. Порядок відшкодування шкоди болю та жалю визначається законодавством".

Читайте також:
Збір підписів та електронне голосування: що прийняла Рада під виглядом закону про референдум

Як зрозуміти, що я заподіяв комусь біль і мене можуть покарати?

Згідно з законопроектом, збитком від болю та жалю можна вважати:

  • фізичного болю та стражданнях, яких людині довелося випробувати через каліцтво або будь-якого погіршення здоров'я;
  • душевні страждання через дії проти нього самого, членів його сім'ї або близьких родичів;
  • душевні страждання особи через знищення або пошкодження майна;
  • приниження честі та гідності людини або погіршення ділової репутації;
  • порушення таємниці листування, розкриття інформації конфіденційного характеру, втручання в особисте життя несанкціонованою фотозйомкою, розголошення відомостей з особистого життя, а також поширення неправдивої інформації;
  • порушення ділової етики та трудового законодавства.
Читайте також:
Комунальний кийок № 3613. Як з українців будуть вибивати борги за ЖКГ

Як каратимуть?

Людина, який приніс іншій людині біль та страждання своїми діями або словами, повинен буде виплатити одноразову компенсацію, якщо не передбачено іншого.

При цьому її розмір повинен визначити суд в залежності від "характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення ".

Читайте також:
Пазли дерибану та бідний Укравтодор. Чому Київ уже 15 років "будує" Велику кільцеву

Як подібні питання вирішуються зараз?

В українському законодавстві є поняття "моральна шкода", яке закріплене статтею 1167 Цивільного кодексу України. Моральна шкода - це фізичний біль та страждання, яких людина зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також душевні страждання, які людина зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням майна.

При цьому відшкодовувати збиток повинен той, хто його завдав, одноразовою компенсацією або щомісячними виплатами.

Крім того, в українські закони захищають честь, гідність та ділову репутацію громадян. Так, стаття 32 Конституції України, стаття 10 Конвенції про захист прав людини та основних свобод, статті 94, 277 Цивільного кодексу України гарантують право кожного українця на захист честі, гідності та ділової репутації, а також спростування неправдивої інформації.

Читайте також:
Скорочення районів в Україні: навіщо уряду знадобилося терміново перекроювати територію країни

Захист прав або нападки на ЗМІ?

Український політолог, правозахисник і громадський діяч Михайло Чаплига вважає, що даний законопроект не буде прийнятий, тому що суперечить вже чинному законодавству.

"Проект закону навряд чи буде колись проголосований. По-перше, він порушує Конституцію України, в якій чітко вказано про моральну шкоду. Вони ж пишуть шкода і біль, а такого немає. По-друге, проект закону звужує вже чинні права журналістів, а жоден новий закон, згідно з Конституцією, не може звужувати вже чинні права громадян. Крім того, він конфліктує з законом про доступ до публічної інформації та законом про захист персональних даних, тому що різниця між публічною інформацією та персональних даних криється в трьох основних тезах та суспільному інтересі. Якщо превалює суспільний інтерес, то журналісти зобов'язані публікувати ту чи іншу інформацію, особливо якщо мова йде про депутатів та про їх листування", - пояснив правозахисник.

При цьому він вказав, що документ навіть з точки зору захисту прав людини не має права на життя.

"Я думаю, що його не пропустить головне науково-експертне бюро, але депутати взяли звичку голосувати всупереч висновкам експертів, але думаю, що здорового глузду в залі вистачить й ця дурна ініціатива Третьякової залишиться смішною казуїстикою та законодавчим спамом", - підсумував Чаплига.

Законопроект нібито покликаний захистити особисте життя людей, але на ділі фактично забороняє журналістам добувати інформацію про політиків, зірок, бізнесменів та інших відомих особистостей.

У разі, якщо документ ухвалять попри те, що він частково дублює нинішнє законодавство та частково суперечить йому, та якщо вина журналіста буде доведена, то йому доведеться ще й виплатити компенсацію за свою ж роботу.

Таким чином, через це документом вводиться цензура та створюється коло недоторканних.

Новини партнерів

Від "швидкої" відмовився: у актора Єфремова, який спровокував смертельну ДТП, стався серцевий напад
У МВС назвали основну версію та ймовірних винуватців масштабного вибуху на Позняках