Закон про банки прийняли заради уникнення дефолту в Україні - політолог

Закон про банки прийняли заради уникнення дефолту в Україні - політолог
Ексклюзив
Читать на русском

Фесенко пояснив, що необхідність даного закону виникла через націоналізацію деяких збанкрутілих українських банків

Прийняття закону №2571-д "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення деяких механізмів регулювання банківської діяльності" пов’язано з вимогою міжнародних фінансових інститутів забезпечити фінансову стабільність в Україні. Про це розповів політолог, керівник Центру політичного аналізу "Пента" Володимир Фесенко в ексклюзивному коментарі APnews.

Він пояснив, що необхідність даного закону виникла через націоналізацію деяких збанкрутілих українських банків.

"Рішення є і політичне, і фінансове, і практичне. Чому виникла необхідність такого закону? Це було пов’язано з тим, що свого часу деякі українські банки були націоналізовані або підпали під процедуру фінансової санації, оздоровлення, фактично деякі банки збанкрутіли і держава змушена була їх взяти на забезпечення. В ці банки вкладалися державні ресурси на їх оздоровлення, на їх підтримку або через Фонд гарантування вкладів були змушені компенсувати якісь фінансові зобов’язання. Але головна проблема виникла з ПриватБанком, тому що це був найбільший не державний банк, від нього залежала фінансова безпека країни. І була вимога свого часу від Міжнародних фінансових інститутів: для забезпечення фінансової стабільності в країні, щоб уникнути банківської кризи, держава мала взяти на себе ПриватБанк, оскільки був величезний ризик", - сказав політолог.

Фесенко зазначив, що після націоналізації ПриватБанку його колишній власник Ігор Коломойський вирішив оскаржити рішення, хоча спочатку погодився з ним.

"Тоді на ПриватБанку було зав’язано багато практичних кредитів, оборудок, були пільгові або безвідсоткові кредити. Або просто фактично приховане фінансування бізнес-структур, компаній, пов’язаних з Коломойським чи його партнерами через ПриватБанк. Держава була змушена націоналізувати його. Коломойський на це погодився, але десь через рік він почав оскаржувати це в судах. Виникла проблема серйозна, пов’язана з тим, що Коломойський хоче або забрати банк назад, хоча держава внесла в його порятунок 150 мільярдів гривень приблизно - 6 мільярдів доларів. Або він вимагав компенсацію", - підкреслив він.

За словами політолога, Міжнародний валютний фонд та Світовий банк поставили умову нейтралізувати ризики повернення і ПриватБанку, й інших націоналізованих банків колишнім власникам, щоб не допустити дефолту.

"За цих умов наші міжнародні партнери - це МВФ, Світовий банк, європейські структури - вони поставили чітку вимогу. Щоб не допустити дефолту в Україні, не допустити нової фінансової кризи, вони сказали, що продовження співпраці або відновлення, як зараз з МВФ, має обов’язкову умову. Держава на законодавчому рівні має нейтралізувати ризики повернення і ПриватБанку, й інших націоналізованих банків колишнім власникам. Цей закон готували, переглядали, переписували десь півроку приблизно, а зараз його ухвалили. Формально це пов'язано з тим, що це обов’язкова умова відновлення співпраці України з МВФ. Без відновлення цієї співпраці дуже великі ризики фінансової кризи в Україні. Але інша причина - без цього закону можливі якісь несправедливі ситуації, коли банк, в який держава і фактично всі ми як громадяни України вклали величезні суми, повернеться колишньому власнику. Він від цього тільки виграє, а всі інші програють. В цьому сенсі цей закон має велике фінансове і політичне значення", - додав Фесенко.

Як повідомляв APnews раніше, політолог Руслан Бортнік розповів, що законопроект №2571-д "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення деяких механізмів регулювання банківської діяльності" вирішує завдання минулого, а не майбутнього.

Новини партнерів

Зеленський став президентом завдяки Богдану - Рябошапка
Збитки та мільйонний борг: фермер з Одеської області, який наклав на себе руки, залишив послання