"Захід нам не допоможе". Економісти пояснили, чим обернеться для економіки України "підстава" МВФ у вигляді програми stand-by

"Захід нам не допоможе". Економісти пояснили, чим обернеться для економіки України "підстава" МВФ у вигляді програми stand-by
Ексклюзив
Читать на русском

Редакція APnews поспілкувалася з економічними експертами, щоб дізнатися, як короткострокова програма від МВФ вплине на економічну ситуацію в Україні.

Представник Міжнародного валютного фонду Джеррі Райс під час брифінгу у Вашингтоні в четвер, 7 травня, повідомив, що МВФ та Україна укладуть короткострокову програму stand-by на 18 місяців замість трирічної програми EFF, як очікувалося раніше.

Редакція APnews поспілкувалася з економічними експертами, щоб дізнатися, як короткострокова програма від МВФ вплине на економічну ситуацію в Україні.

Економіст Олег Пендзин нам пояснив, що рішення Фонду пов’язане з тим, що українська сторона не задовольнила вимоги МВФ, які стосувалися двох законів – про відкриття ринку землі так "антиколомойського" закону про банки.

"Те, що відбувається зараз з Міжнародним валютним фондом, відбувається на тлі незрозумілостей з банківським законом. Достатньо багато норм цього закону не в повній мірі задовольняють кредиторів, і тому, безперечно, ми сьогодні маємо такого роду "гойдалки"", - наголосив експерт.

За словами Пендзина, те, що МВФ поступово згортає програму співпраці з Україною – передбачувана ситуація.

"Добре, що МВФ хоч щось зараз дає Україні. Хоча, до тих пір, поки гроші фізично не поступлять і не буде підписана програма – це все порожні розмови.

Маю нагадати, що пан президент ще перед "нормандською зустріччю" у минулому році сказав, що з він говорив з пані Георгієвою і вона сказала, що транш буде до кінця 2019 року. Сьогодні ми маємо вже п’ятий місяць 2020 року, а траншу немає і не зрозуміло, що з ним буде.

Тому, поки гроші не поступлять на валютні резерви Національного банку України, говорити про те, що транш відбувся і програма відбулася – даремно.

Те, що Україна ухвалила по ринку землі – не влаштовує кредиторів. Те, що Україна досі не прийняла "антиколомойський" закон про банки – також висить в повітрі. Те, що МВФ потихеньку згортає співпрацю з Україною – це очікувана ситуація і цілком зрозуміла вже починаючи з середини минулого року", - резюмував економіст.

В той же час, експерт з економічних питань Віктор Суслов в ексклюзивному коментарі APnews пояснив, що суть програми stand-by, яку, ймовірно, надасть МВФ, в тому, щоб підтримати платіжний баланс та курс гривні. Вимоги короткострокової програми будуть менш суворі до виконання.

"Я б сказав, що це сумна новина для України, тому що ми вели переговори про трирічну програму розширеного фінансування, по якій розраховували отримати кредитів на суму, за одними даними, 8 млрд доларів, а президент Зеленський говорив навіть про можливі 10 млрд доларів. Це була велика програма, але справа в тому, що програма розширеного фінансування передбачає досить велику програму реформ. Це означало б, що Україна повинна буде узгодити програму з МВФ і реально її реалізовувати.

Ймовірно, занадто довго тривали переговори України і Фонду і занадто багато зобов'язань з української сторони не були виконані, тому МФВ вирішив повернутися до більш простої короткої програми на 18 місяців.

Це програма stand-by, яка надається з метою підтримки платіжного балансу, підтримки курсу національної валюти і вимоги по якій - менш суворі і простіше для виконання.
Поки передчасно говорити навіть про узгодження і програмні засоби, оскільки переговори за програмою stand-by ще не починалися", - наголосив Суслов.

Економіст також заявив, що кредити за програмою stand-by Україна отримає на порядок менші та на значно коротший термін часу, що вкрай не вигідно.

"Що це означає для України? По-перше, це означає, що Україна отримає набагато менше за обсягом кредити, ніж вона розраховувала за програмою розширеного фінансування. Отримає вона ці кредити на більш короткий термін, що менш вигідно. При цьому, ми ще не знаємо, на яких умовах Україна отримає ці гроші.

Все це говорить про те, що наші надії на те, що "Захід нам допоможе" і буде вирішувати значними грошовими вливаннями наші проблеми, - не виправдовуються. Сума цієї програми, безумовно, буде набагато менше", - резюмував експерт.

Віктор Суслов також пояснив, чим для України може обернутися короткострокова програма від МВФ:

"Це означає, що Україні буде складніше виконувати свої зобов'язання за вже накопиченими боргами. Також це означає, що гроші за цією програмою від МВФ повинні будуть в повному обсязі прийти до складу золотовалютних резервів і Україна не зможе їх використовувати для фінансування дефіциту бюджету, а це, в свою чергу, спричинить за собою посилення бюджетної кризи в Україні.

Україна повинна буде радикально переглянути ту невдалу економічну політику, яка проводилася до сих пір. Нашій владі доведеться працювати більше компетентно і професійно".

Як повідомляв APnews, за словами юриста, МВФ шантажує Україну, вимагаючи залишити Ситника головою НАБУ.

Читайте також:

Новини партнерів

"Уряд ніби навмисно не повертає нас додому": українців не евакуювали з Іраку, літак полетів порожнім
Зеленський призначив Саакашвілі главою Виконавчого комітету реформ