Забрали у бідних і віддали багатим. П'ять головних питань до бюджету на 2021 рік очима економіста

Забрали у бідних і віддали багатим. П'ять головних питань до бюджету на 2021 рік очима економіста
Ексклюзив
Читать на русском

Так, наступного року хочуть збільшити фінансування МВС та Космічного агентства, а зменшити витрати на освіту та соціальну сферу

Рада в першому читанні схвалила Держбюджет на 2021 рік. Чиновники обіцяють, що "бюджетної ночі" цього року не буде, і бюджет остаточно ухвалять вчасно - орієнтовно, на наступному тижні.

При цьому до наповнення документа є дуже багато питань - і не тільки у міністра Степанова, а й у експертів у сфері економіки. У коментарі APnews економіст Володимир Дебой розповів, що не так з проектом бюджету і чому він місцями виглядає гірше ніж той, за яким ми живемо зараз.

Інфраструктура

Крім основних цифр, в бюджеті на 2021 рік, наприклад, на інфраструктуру заклали на 2,405 мільйона гривень більше, ніж в минулому році. При цьому на діяльність Укравтодору в наступному році уряд пропонує виділити 71,72 млрд грн, що на 4,24 мільярда більше, ніж в цьому році. Більше грошей хочуть виділити і для "Укрзалізниці", а також Мінціфри може отримати в десять разів більше, ніж раніше.

Економіст зазначив, що фінансування доріг умовно "обгрунтоване" хоча б тому, що мають "політичну доцільність".

"Побудовано схеми, тендери виграли компанії, які повинна були виграти, роботи по дорогах розпочато і не завершено. При цьому, найчастіше, це не просто недороблені шматки дороги - це розриті і розламані точки, де не завершені великі обсяги будівництва. Тому, зрозуміло, що розпочатий процес потрібно завершувати. Сегмент доріг, звичайно, перспективний - це ж логістика та комунікації. Але також в ньому присутня і політична складова - так званий "успіх" влади, який буде видно людям.

Але, на жаль, повинен констатувати, що якість виконання ремонтних робіт вкрай низька. Боляче дивитися, як в дуже складний період гроші вкладаються саме туди, де їх не тільки розкрадають, але і не "виправдовують" гарною якістю. Це означає, що ремонти потрібно буде робити через пару років", - розповів Володимир Дебой.

Система охорони здоров'я

В епоху світової пандемії не можна було не звернути увагу на цей пункт в бюджеті. Ситуація з коронавірусом змусила переосмислити фінансування медицини аж на 3,946 млрд гривень більше, ніж в минулому році.

Але тут же забила на сполох Національна служба здоров'я України, яка заявила, що тих 123 мільярдів, які хочуть виділити, не вистачить ні на вакцинацію населення, ні на лікування людей від коронавіруса. Більш того, не вистачить навіть на доплату лікарям за роботу з такими пацієнтами.

Відзначимо, що міністр охорони здоров'я Максим Степанов не голосував за цей бюджет, чим висловив так званий протест і незгоду з об'ємом і наповненням своєї сфери. Однак все одно все йде до того, що бюджет приймуть у тому вигляді, в якому він є зараз.

Економіст пояснив, що цей бюджет (не тільки по сегменту медицини) фактично гірше, ніж в 2020.

"Ми бачимо, що він з величезним дефіцитом - близько 300 млрд, а може бути і ще більше. Справа вся в тому, що в бюджеті закладені статті, які, швидше за все, не будуть наповнені як дохід. Та ж приватизація, яка з року в рік повинна наповнювати, але реально це не відбувається - продають вже те, що залишилося буквально за копійки. В цілому є величезний знак питання в наповненні бюджету", - пояснив економіст.

І додав, що ситуація складається вкрай складна, і єдиний вихід, який бачить на сьогоднішній день уряд - це нові кредити і нові позики, причому "позики з усіх боків і на досить невигідних умовах".

"Коли немає джерела погашення від інвестиції - позики, яка б працювала як мультиплікатор прибутку, то, звичайно, займ стає черговою дозою для тимчасових пролонгацій благополуччя державного механізму", - сказав Володимир Дебой.

Соціалка

Найболючішим питанням в бюджеті на 2021 рік Володимир Дебой вважає скорочення фінансування соціальної сфери. Відзначимо, що в наступному році витрати держави на виплату субсидій можуть зменшитися на 2,7 млрд грн, або 7%. Всього на субсидії населенню уряд пропонує витратити 36,6 млрд грн - майже вдвічі менше, ніж в 2018 році.

"У нас є категорія людей, які насправді жебраки. За фактом, гроші відібрали у найбідніших - це сумно. Особливо сумно на цьому тлі виглядає те, що ті, хто звик відчувати себе добре, не хоче зменшувати своїх вимог, я маю на увазі чиновників і силовиків, а також наших енергетиків монополістів, які придумують механізми підняття тарифів для того, щоб їм жилося не менше солодко, ніж вони живуть зараз і жили раніше", - помітив економіст.

Розвиток бізнесу

Другим, не менш важливим питанням до бюджету на 2021 рік, Володимир Дебой вважає відсутність реальних інвестицій і підтримки в розвиток бізнесу.

"Це те, що має повертати податки, наша економіка. Зате знову профінансували всякі "бажалки", я маю на увазі той же силовий блок. Цим бюджетом країну втягують в нову прірву боргів. Потрібно чітко розуміти, що як тільки перестануть позичати або давати гроші, а це чисто політичне питання - країна стає банкрутом. На жаль, але це факт", - підсумував економіст.

І ще дещо важливе ...

Додамо, що на апарат Міністерства внутрішніх справ у 2021 році хочуть виділити на 797,4 мільйона гривень - це найбільший показник збільшення фінансування на певну сферу. Крім того, на обслуговування діяльності президента і його Офісу в 2021 році витратять рекордну суму - 1 266 795 200 гривень, що на 39,4% більше, ніж в поточному році (909 058 700 гривень).

При цьому пенсіонерам не варто чекати яких-небудь істотних «революційних» змін у виплатах. "Постраждати" може і сфера освіти, адже в держбюджеті на 2021 рік на 4 млрд грн скоротили витрати на систему освіти, що, за словами експертів, призведе до безробіття. Примітно для порівняння, на Державне космічне агентство хочуть виділити на 549,5 мільйона гривень більше, ніж раніше.

Підсумуємо. Питань до бюджету, звичайно ж, багато. Однак за прогнозами, його все ж таки приймуть саме в такому вигляді. Чому? Як сказав нам Володимир Дебой, коли приймається бюджет, в якому немає грошей - "договорняків" не уникнути.

Читайте також:

Новини партнерів

Україна буде виробляти апарати ШВЛ разом зі Швейцарією
Смерть в прямому ефірі: під час стріму російського блогера померла вагітна дівчина