З 2018 року голосування за кандидатів до Ради громадського контролю при НАБУ проходили з величезними "накрутками" голосів

З 2018 року голосування за кандидатів до Ради громадського контролю при НАБУ проходили з величезними "накрутками" голосів
Олег Шрам
Блог
Блог
Олег Шрам
Адвокат, екс-радник директора ГБР
Читать на русском

Цю ж схему використовували і при голосуванні в Раду при БЕБ.

Рада громадського контролю при НАБУ похвалив новий Закон про зміну статусу Бюро, але різко розкритикував необхідність нових виборів до цієї Ради. Причому конкретна претензія пов'язана з тим, що вибори повинні пройти за новими правилами, які затвердить Кабмін.

Нагадаємо, що в новому Положенні про цю Раду порядок його формування затверджуватиме Кабмін. Також протягом трьох місяців після набрання чинності Законом потрібно буде провести нові вибори членів Ради і за новими затвердженим урядом правилам.

Така позиція членів Ради абсолютно зрозуміла - адже при зміні системи голосування поточний склад Ради навряд чи зможе знову зайняти свої місця. Річ у тому, що зараз для формування Ради при НАБУ використовується система, яка вимагає для ідентифікації учасників тільки телефон та електронну пошту.

Така система дозволяє забезпечити автоматичне голосування без участі громадян - іншими словами "накрутити" потрібну для перемоги кількість голосів. Чим поточний склад Ради активно і користувався протягом останніх років:

  • в 2018-му році три представники "Демократичної сокири" зайняли перші місця в рейтингу голосів, набравши від 6 190 до 6 856 голосів. Наступний після них кандидат набрав 5543 голоси;
  • в 2019-му ситуація виглядала вже по-іншому. 14 представників "Демсокири" і підтримуваного ними "Ветеранського братства" набрали від 14 тисяч до 16 тисяч голосів. А 15-й кандидат, який увійшов до складу Ради, набрав всього лише 6 526;
  • в 2020-му році 13 представників цієї ж "компанії" набрали від 13 тисяч до 24 тисяч, а вся перша десятка стабільно набрала понад 20 тисяч голосів;
  • в 2021-му 12 представників "Демсокири" набрали в середньому 9 тисяч голосів. Перша десятка рейтингу складається виключно з їх представників.

Власне, раніше ми вже розповідали про те, як ця система дозволяє фальсифікувати результати голосування - на прикладі виборів до Ради при БЕБ. Тоді три представники "Демсокири" "набрали" по 22 тисячі голосів. А ще 12-ти учасникам від цієї сили ця схема забезпечила "перемогу".

Тоді ж ми розповідали і про єдиний реальний спосіб боротися з такою схемою - змінити систему ідентифікації при голосуванні. А саме - ідентифікувати учасників голосування за допомогою ЕЦП, Bank ID або додатки "Дія", які виключать можливість накрутки голосів і забезпечать можливість участі в голосуванні громадянам України, а не віртуальним ботам.

Тим більше, що 27.09.21 Указом Президента № 487/2021 затверджено Національну стратегію сприяння розвитку громадянського суспільства на +2021 - 2026 роки, яка передбачає необхідність удосконалення механізму формування та організації діяльності таких Рад при органах виконавчої влади.

Таким чином єдиним реальним ризиком в ситуації, що склалася є те, що Кабмін, який затвердив порядок формування Ради при БЕБ, залишить в силі колишню систему і для формування Ради при НАБУ. Саме цього і хочуть чинні члени Ради при НАБУ і делегували їх представники "Демсокири". Чи зробив Кабмін висновки з досвіду формування Ради при БЕБ - дізнаємося найближчим часом.

Раніше APnews повідомляв, що Кабмін повинен отримати право призначати директора ДБР, але Рада затягує з цим питанням.

Новини партнерів

У Львівській області до смерті забили ветерана АТО
Саакашвілі незаконно перетнув кордон Грузії у вантажівці з молочною продукцією – прокуратура