Якщо карантин продовжать, люди вже не будуть його дотримуватися - соціолог

Якщо карантин продовжать, люди вже не будуть його дотримуватися - соціолог
Ексклюзив
Читать на русском

На думку експерта Олександра Шульги, небезпека незабаром рутинізується в суспільстві, а карантинних заходів, навіть якщо вони будуть, ніхто не буде дотримуватися

Карантин в Україні на сьогоднішній день продовжено до 11 травня. Після - повинні піти в хід поступові етапи його ослаблення. Однак тут і там звучать думки, що "це не кінець", і карантин ще буде в черговий раз продовжений.

В ексклюзивному коментарі APnews доктор соціологічних наук Олександр Шульга розповів, як відреагує на це населення.

"Нещодавно колеги з КМІСу опублікували опитування, де вони запитували людей, скільки ті готові дотримуватися карантинних заходів. Більшість відповіли, що "стільки, скільки потрібно" і "досить тривалий період". Це одна сторона медалі. Інша - що ми маємо на увазі під карантинними заходами і кого вони стосуватимуться", - сказав соціолог.

На його думку, якщо мова про соціальне дистанціювання, маски, обмеження перебування в натовпах - це одне питання і одна реакція. До цього люди поставляться, в основному, з розумінням. А якщо карантин продовжать в тому вигляді, в якому він зараз (коли не працюють фактично всі підприємства, фірми, компанії, які не стосуються продовольчої сфери), - реакція буде іншою.

"Уже зараз ми бачимо, що виникають деякі осередки на місцевому рівні, я маю на увазі місцеву владу, як в ситуації з Черкасами. Чиновники розуміють, що скоро вибори, їм з цими людьми жити і треба якось дотримуватися інтересів людей в плані економіки. Черкаси ось звинувачують, що вони занадто рано послабили карантинні обмеження. Згодом напружена обстановка буде тільки посилюватися", - зазначив експерт.

Читайте також:

Соціолог повідомив, що фінансова "подушка" українців вже закінсується або закінчилася зовсім. І, карантин - це не карантин, а бізнес змушений буде відкриватися.

"Мовчазний опір і ігнорування жорстких соціальних приписів демотивують. Як і відкриття в той же час "своїх" ресторанів ... Я думаю, що якщо не трапиться якогось екстраординарного спалаху захворюваності, ми будемо бачити поступовий вихід згідно поетапного плану Шмигаля. Тим більше, що зараз статистика дуже чітко показує 5% щодня, як і було зазначено в умовах", - сказав експерт.

Карантин і небезпека стали рутиною

За словами Шульги, питання не тільки в уряді, адже кожна екстремальна ситуація рутинізуєтся у людей.

"Так у нас відбувалося з протестами і Майданом, так відбувається в війною. І точно так само буде проходити і тут. Новини про захворівших - рутинізуються, небезпека, яка поруч, - стає чимось звичним. Люди все одно все менше і менше б відчували небезпеку. Такі особливості людської психіки. Тому жорсткі карантинні заходи людьми все одно, в тій чи іншій мірі, стали б ігноруватися", - зазначив експерт.

Не можеш перемогти - очоль

Соціолог зазначив, що, оскільки влада вбачає, що такого жорстокого карантину дотримуватися ніхто не буде, вирішили вступати за принципом: "Не можеш перемогти, очоль".

"Ось вони і намагаються показати, що вони керують ситуацією і дозволяють відкрити заклади, хоча де-факто вони все одно б відкрилися. Дотримуватися заходів соціальної дистанції - так, але жорстоких обмежень вже ніхто не буде дотримуватися. Тим більше, що влада показує при цьому "чудовий" приклад", - сказав експерт.

Раніше APnews якраз писав про один из таких "прикладів" влади. Ресторан Тищенка продовжував приймати гостей в період карантину.

Новини партнерів

Безліч людей, шашлики і ніякої поліції: як кияни порушували карантин в Пущі-Водиці на травневі свята
"Влада нова, методи старі": мер Черкас отримав повістку на допит