Як змусити державу допомогти купити житло: умови та інструкція

Як змусити державу допомогти купити житло: умови та інструкція
Ексклюзив
Читать на русском

На сьогоднішній день передбачено 7 програм допомоги українцям, проте працюють тільки 3. На інші або не закладено коштів у бюджеті, або держава розраховується за договорами, які були укладені ще до 2009 року

Купити на сьогоднішній день власне житло - неабияка розкіш. Проте не всі знають, що в Україні існує низка державних програм, що покликані допомогти громадянам реалізувати їхнє право на житло.

Редакція APnews вже писала, як працюють ці програми. Сьогодні ж розповідаємо, яким чином можна купити житло з допомогою держави.

Житловими програмами в Україні займається Державна спеціалізована фінансова установа “Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву”. У них є мінімум 7 програм, які мають на меті допомогти певним категоріям населення отримати власне помешкання.

Що це за програми?

№1. Кредит зі статутного капіталу - надання довгострокових пільгових кредитів для будівництва (реконструкції) та придбання житла молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам за рахунок власних коштів Фонду.

За програмою, видаються кредити на квартири у багатоквартирних житлових будинках, індивідуальні житлові будинки, які продаються на вторинному ринку, за умови, що такі індивідуальні та багатоквартирні житлові будинки збудовано не більше ніж 45 чи реконструйовано не більше ніж 40 років тому. По даній програмі розмір кредиту розраховується з урахуванням площі та найменшої вартості житла.

Право на отримання цього кредиту мають:

 • сім’я, в якій чоловік та дружина віком до 35 років включно
 • неповна сім’я в якій мати (батько) віком до 35 років включно мають неповнолітніх дітей (дитину)
 • одинокі молоді громадяни віком до 35 років включно

Так, у 2019 році Фонд надав 115 таких кредитів, та проінвестував в загальному 6,4 тис. кв.метри житла.

№2. Кредит для ВПО та АТО - надання пільгового довгострокового державного кредиту внутрішньо переміщеним особам, учасникам проведення антитерористичної операції (АТО) та/або учасникам проведення операції Об’єднаних сил (ООС) на придбання житла.

За програмою, кредити видаються на квартири у багатоквартирних житлових будинках або одноквартирні житлові будинки, за умови, що такі багатоквартирні або одноквартирні житлові будинки прийнято в експлуатацію не більше ніж 25 чи реконструйовано не більше ніж 15 років тому. Водночас площа житла, що придбавається сім’єю з однієї особи (одинока особа) і є однокімнатною квартирою, становить не більш як 52,5 кв. метра загальної площі, а площа житла сім’ї з двох та більше осіб – не більш як 94,5 кв. метра загальної площі

Право на отримання цього кредиту мають:

 • особи, на яких поширюється дія Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”;
 • кандидати, на яких поширюється дія пунктів 19 - 21 частини першої статті 6 або пунктів 11-14 частини другої статті 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

Минулого року за цією програмою було надано 198 кредитів на суму 189,9 млн грн.

№3. Програма “Доступне житло” - надання державної підтримки для будівництва (придбання) доступного житла, яка полягає у сплаті державою:

 • 30% для громадян, які потребують поліпшення житлових умов
 • 50% для громадян, на яких поширюється дія пунктів 1, 9 і 20 частини першої статті 6, пунктів 10 - 14 частини другої статті 7 та абзаців 4, 6 і 8 пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»
 • 50% для внутрішньо переміщених осіб

Право на отримання цього кредиту мають громадяни та сім’ї, які:

 1. Перебувають на обліку громадян, що потребують поліпшення житлових умов
 2. Протягом останніх 3 років не мали житлової площі у власності (без урахування житла, що знаходиться на тимчасово окупованій території)
 3. Які мають у власності житлову площу не більше 13,65 м2 (без урахування житла, що знаходиться на тимчасово окупованій території).

І у разі, що середньомісячний грошовий дохід + дохід членів сім'ї на 1 особу не більше 3-кратного розміру середньомісячної заробітної плати у регіоні.

У 2019 році за даною програмою було з держбюджету було придбано 4756 квартир на 897 млн гривень.

№4. Пільгове молодіжне кредитування - надання пільгових довготермінових кредитів молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) чи придбання житла за рахунок коштів державного бюджету.

Даний вид кредиту дуже привабливий за рахунок відсоткової ставки. Так, наприклад, для позичальників, які не мають дітей – 3% річних. А якщо позичальник має 1 дитину,то звільняється від сплати відсотків за користування кредитом тощо.

Проте починаючи з 2015 року і по теперішній час з державного бюджету України видатки для надання даного кредиту не передбачалися. Фінансування пільгового кредитування молоді здійснюється на теперішній час лише місцевими бюджетами за місцевими житловими програмами.

№5. Програма “Здешевлення іпотеки” - діє з травня 2012 року в Україні, це програма здешевлення вартості іпотечних кредитів для забезпечення доступним житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов

Сутність програми полягає у здешевленні вартості іпотечних кредитів для вказаних громадян, шляхом відшкодування державою частини відсотків за банківськими кредитами, отриманими на будівництво чи придбання житла в новобудовах. Тобто, громадянин, який став учасником програми, зможе отримати іпотечний кредит в банківській установі, при сплаті відсотків за яким йому реально треба буде платити 3% річних, решту компенсуватиме держава.

Проте, знову ж таки, цьогорічним бюджетом не передбачено виділення коштів на реалізацію даної програми.

№6. Часткова компенсація - компенсація відсоткової ставки кредитів комерційних банків молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) та придбання житла. За схемою, позичальник (молода сім’я) при сплаті банківського кредиту отримує компенсацію у обсязі облікової ставки Національного банку України.

І знову погані новини: на теперішній час нові угоди за даною програмою не укладаються. Поки що Фонд продовжує виконувати зобов’язання по договорам, укладеним ще до 2009 року.

№7. Кредитування ОСББ - цільове спрямування коштів, передбачених у державному бюджеті, для пільгового кредитування юридичних осіб у тому числі об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, для проведення реконструкції, капітального та поточного ремонту об’єктів житлово-комунального господарства.

Проте, як і попередні, вона не діє, бо у поточному році фінансування укладання нових кредитних договорів за вказаним механізмом не передбачено Державним бюджетом.

Як ми бачимо, з 7 таких програм працюють на сьогоднішній день тільки 3. Можливо, ситуація зміниться і в бюджеті на 2021 рік буде закладено кошти для відновлення дії й інших програм Фонду. Прийняти бюджет мають, попередньо, 20 жовтня.

Що потрібно зробити для отримання допомоги?

Насправді кожна з дієвих на сьогоднішній день програм має свої умови отримання кредиту чи допомоги. Серед переліку документів, які необхідні для отримання допомоги будуть анкети, копії документів, різноманітні довідки, відомості та звітність.

Так, наприклад, для отримання права стати на чергу за програмою “Кредит з статутного капіталу”, кандидатові потрібно буде “осилити” список з 29 пунктів необхідних документів, що треба зібрати, підготувати та надати.

Ознайомитись з умовами отримання державних кредитів можна на офіційному сайті Фонду.

Там обрати розділ “Житлові програми”, ще раз детально ознайомитись із умовами та переліком необхідним документів. Нагадаємо, на сьогоднішній день діють тільки три таких програми.

Як змусити державу допомогти купити житло: умови та інструкція

Для подання пакету документів необхідно завантажити з сайту Держмолодьжитла або сайту регіонального управління/іпотечного центру Держмолодьжитла бланк Заяви-анкети про намір отримати державну підтримку для будівництва (придбання) доступного житла, анкету громадянина – контактної особи та анкети на кожного з членів сім’ї громадянина – контактної особи.

Як змусити державу допомогти купити житло: умови та інструкція

Весь процес подання документів складається з наступних кроків:

 • завантаження бланків заяви-анкети та доданих до неї документів з сайту або регіонального управління/іпотечного центру Держмолодьжитла;
 • заповнення бланків та створення електронної копії;
 • подання документів до відповідного регіонального управління або іпотечного центру Держмолодьжитла.

Також на цій сторінці розміщено зразки заповнення документів. Деталі - тут.

Це, до речі, тільки ті програми, що реалізуються державою. При цьому є ще місцеві програми, але за ними слід звертатися до місцевої влади - дізнаватися, на яких умовах можна отримати допомогу. Причому, в кожному регіоні ці програми можуть відрізнятися.

Читайте також:

Новини партнерів

"Випалюється навіть органіка": еколог розповів про три стадії пожежі на Луганщині і наслідки кожної з них
Офіс президента відреагував на вбивство співробітниці посольства США в Києві