Як вберегти здоров’я серця і в яких випадках дійсно варто звернутися до лікаря: 5 порад кардіолога

Як вберегти здоров’я серця і в яких випадках дійсно варто звернутися до лікаря: 5 порад кардіолога
Ексклюзив
Читать на русском

Редакція APnews з'ясовувала, як запобігти розвитку серцево-судинних хвороб, зрозуміти, що варто звернутися до лікаря і тим самим вберегти своє здоров'я.

Серце - мотор в організмі людини, від роботи якого залежить, чи прокинемось ми завтра.

В Україні щорічно народжується близько 4 000 дітей, які мають серцеву недостатність. 13 мільйонів людей страждають на гіпертонію, а сотні тисяч людей, у кращому випадку, переживають інфаркти та інсульти. Лише за січень-травень 2020 року від інсульту померли 32 128 українців.

Редакція APnews з'ясовувала, як запобігти розвитку серцево-судинних хвороб, зрозуміти, що варто звернутися до лікаря і тим самим вберегти своє здоров'я.

Лікар-кардіолог Костянтин Руденко відповів нам на хвилюючі питання й надав кілька порад щодо того, як покращити роботу серця.

Фізичній активності – "Так"

При цьому, лікар-кардіолог наполягає на консультації із фахівцем перед тим, як ви плануєте зайнятися спортом, адже існують ризики, про які ви можете навіть не здогадуватися.

"Я хотів би сказати про те, що перед тим, як людина розпочне тренування, біг, участь у марафонах, потрібно обов'язково нормально обстежити своє здоров'я. Принаймні серце. Важливо, що не були пропущені якісь хронічні або вроджені захворювання серця, магістральних судин або порушення ритму. Адже, якщо людина здорова, то проблем ніяких немає, проте є специфічні захворювання, які можуть бути небезпечні, при яких фізична активність повинна бути обмежена або повністю виключена. Це, зокрема, стосується кардіоміопатії", - пояснив Костянтин Руденко.

За його словами, фізичні навантаження необхідно збільшувати поступово, адже якщо людина не має належної підготовки, то в першу чергу це відчує її серцево-судинна система.

"Враховуючи те, що основною причиною смертності в Україні є серцево-судинні захворювання, це 67-68% в структурі смертності, то безумовно модифікація способу життя, а саме фізична активність, впливання на фактори ризику:

 • артеріальна гіпертензія, тобто людина повинна контролювати свій тиск, отримувати нормальні цифри)
 • відмова від зловживань алкоголем і тютюнопалінням
 • контроль цукру в крові (цукровий діабет другого типу є фактором ризику серцево-судинних захворювань)
 • надмірна вага

Саме фізична активність, направлена на модифікацію життя і фактори ризику, може бути корисною і ефективною.
Спочатку можуть бути невеликі пробіжки в 1 км, 2 км у спокійному темпі або ходьба на орбітреку, біговій доріжці в залі. Також можна присідання, віджимання від підлоги, гантелі (вправи без серйозних навантажень), легкий фітнес. Якщо виділяти на фізичну активність хоча б по 30 хвилин на день, то це дуже корисно.
Тільки робити це все потрібно тільки тоді, коли людина здорова. Це важливо", - зазначив кардіолог.

Як вберегти здоров’я серця і в яких випадках дійсно варто звернутися до лікаря: 5 порад кардіолога

Харчування

Харчування – чи не найперше, що потрібно переглянути, якщо у вас є проблеми із серцем, наголосив фахівець.

"У нас, у українців ментальність і вподобання такі, що ми вживаємо дуже багато жирної їжі. Також традиційно наші громадяни вживають багато алкогольних, слабоалкогольних або міцних напоїв. Безумовно, це є ті фактори, які негативно впливають на:

 • тиск
 • частоту серцевих скорочень
 • рівень цукру в крові
 • призводить до розвитку атеросклерозу

Саме атеросклероз є тим пусковим механізмом, який призводить до змін в стінці судин. Коли виникають атеросклеротичні бляшки в просвіті судин, то такі зміни можуть призвести до інфарктів, яких в Україні близько 50 000 щорічно відбувається і до розвитку інсультів, яких кожного року стається близько 100 000. Саме тому контроль цукру, контроль холестерину, ліпідограмма принаймні раз на рік (люди після 30 років повинні починати її робити), контроль тиску – це ті моменти, які допомагають запобігти або стримати розвиток серцево-судинних захворювань і попереджувати інфаркти та інсульти", - резюмував Руденко.

Чи можна їсти м'ясо людям з підвищеним тиском?

"Все залежить від того, наскільки людина зловживає продуктами, що містять трансжири. Якщо зловживання продуктами тваринного походження немає, то великої проблеми в цьому немає.
Ментальність, звички і спосіб життя більшості українців залишають бажати кращого. Бачте, які у нас черги до ресторанів швидкого приготування, той же Макдональдс. Така їжа негативно впливає на серцево-судинну систему і є фактором ризику. В тому числі, солодка і газована вода", - зазначив лікар-кардіолог.

Як вберегти здоров’я серця і в яких випадках дійсно варто звернутися до лікаря: 5 порад кардіолога

Фактори негативного впливу на серце

"В Україні щорічно народжуються 3 500 – 4 000 дітей з вродженими вадами серця. Це ні від чого не залежить. Це така статистика і з року в рік вона існує, як і у всьому світі. На це ми вплинути фактично не можемо, але є і багато людей, які мають набуті вади серця, зокрема й ішемічну хворобу серця. Якщо ми говоримо про гіпертонічну хворобу, то в Україні близько 13 мільйонів людей, які є гіпертоніками. На нашу популяцію це величезна цифра.

Ішемічна хвороба серця може призводити до інфарктів.

Є цікаве дослідження, яке показує, що якщо впливати на смертність від серцево-судинних захворювань, то операції зі стентуванням судин серця, операції по коронарному стентуванню позитивно впливають на прогноз і не дають людям помирати. При цьому, якщо людина впливає на контроль ваги, цукру, тиску і виключає негативний вплив алкоголю і тютюнопаління, то доля цього позитивного впливу така ж як і хірургії. Тобто, від людини залежить дуже багато насправді, тому не слід про це забувати", - підсумував лікар-кардіолог.

Чому люди мають серцеву недостатність від самого народження?

"Коли людина має від народження серцеву недостатність, то має бути на це причина. Як правило, це вроджені вади серця. Вроджені вади серця можуть бути легкого ступеню, середнього і важкого.

Якщо говорити про те, які саме ці вади, то це дефекти перетину серця, дефекти міжпередсердної перетинки, міжшлуночкової, так звана артеріальна протока. Є й більш складні вади.

Причому вже від народження у дитини є задишка, насищення крові киснем низьке. В такому випадку кардіохірурги повинні втручатися негайно, щоб дитина не загинула".

Хто схильний до проблем серця?

За словами Костянтина Руденка, групу ризику осіб, які схильні до появи серцевих проблем, очолюють люди, котрі мають зайву вагу.

"Якщо говорити про вік, то молоді жінки фактично не мають таких факторів ризику, як отримати інфаркт міокарда, ішемічну хворобу серця. Це пов'язано із фізіологією жіночого організму.

При цьому, після 45-50 років рівень смертності від інфарктів і серцево-судинних захворювань між чоловіками і жінками дещо вирівнюється.

Якщо говорити конкретно про те, які категорії людей схильні мати проблеми із серцем:

 • це люди, які мають надмірну вагу,
 • ті, хто мають ступінь ожиріння,
 • люди, які мають генетичну схильність до високого рівня холестерину
 • люди з підвищеним артеріальним тиском
 • люди з цукровим діабетом другого типу
 • ті, хто зловживають алкоголем і тютюнопалінням

Серце і погода

Костянтин Руденко пояснив, що дійсно є метеозалежні люди і ті, хто реагує не лише на зміну погоди й атмосферного тиску, а й на якісь зміни магнітного поля, коли є спалахи на сонці.

"У тих, хто мають хронічні захворювання серцево-судинної системи, в такий час можуть бути загострення. У такі періоди потрібно бути уважними до себе і заздалегідь звертатися до сімейного лікаря чи кардіолога, щоб попередити небажані наслідки", - розповів він.

Як вберегти здоров’я серця і в яких випадках дійсно варто звернутися до лікаря: 5 порад кардіолога

Як зрозуміти, що у вас є проблеми із серцем?

До 30 років людина вже повинна перевіряти себе принаймні раз на рік

Що перевіряти:

 • контроль тиску
 • контроль електрокардіограми
 • ультрозвукова діагностика серця (кардіографія)
 • клінічний аналіз крові
 • біохімічний аналіз крові

Все це потрібно робити, наголошує кардіолог, тому що останнім часом і молоді люди страждають від інфаркту та інсульту. Важливо з більш раннього віку приділяти собі увагу.

Якщо людина відчуває задишку при фізичному навантаженні або у спокої, якщо відчуває порушення ритму, потерпає від втрати свідомості, біль в області серця – це все привід звернутися до кардіолога, до сімейного лікаря, а потім досліджуватися у більш вузькоспеціалізованих установах.

"Нафтогаз" підвищив ціни на газ для виробників тепла на 45%
Степанов не планує йти з посади голови МОЗ у разі обрання до Одеської облради

Новини партнерів