В'язниця чи 51 000 гривень: що більше лякає водіїв, які сідають п'яними за кермо

В'язниця чи 51 000 гривень: що більше лякає водіїв, які сідають п'яними за кермо
Ексклюзив
Читать на русском

Нагадаємо, Зеленський підписав закон, який скасовує кримінальну відповідальність за водіння в нетверезому стані і тепер за це загрожує тільки штраф

Зеленський підписав закон про скасування кримінальної відповідальності за керування транспортним засобом у нетверезому стані. Рішення пов'язане зі змінами в кримінальному законодавстві.

Так, відтепер кримінальні правопорушення діляться на кримінальні проступки та злочини. З КК зникає поняття «злочин середньої тяжкості», а всі злочини, які раніше так класифікувалися, вважаються злочинами невеликої тяжкості. Різниця в покаранні. Якщо до 1 липня 2020 до «легких» належали злочини, за які передбачено до 51 000 грн. штрафу та/або до 2 років позбавлення волі, то проступки передбачають такий же рівень штрафу, але вже без тюремного терміну.

В принципі, рішення внести зміни до кримінального кодексу прийняли більше для того, щоб знизити навантаження на слідчих. Так як тепер розслідуваннями проступків будуть займатися не слідчі, а дізнавачі, «спрощена» версія слідчого.

Редакція APnews поцікавилася у психолога, а яким чином такі зміни можуть вплинути на свідомість порушників (і чи можуть вплинути взагалі). Розібратися в психології нам допомогла Ірина Басиста.

На думку експерта, базова емоція в даному випадку - це страх. І в якомусь сенсі, якщо взяти до уваги, що закон побудували й тому, щоб налякати людину і змінити її поведінку, то певний сенс в цьому є.

"Людина, яка сідає п'яною за кермо - до її цінностей вже є питання. Вона собі дозволяє це робити. І тут справа не в тому, що вона нібито випила і не розуміє, що робить. У людини або є це в системі цінностей, або цього немає", - зазначила вона.

І наголосила, що реакція може бути (і буде) різною.

"Звичайно ж, будуть ті люди, на яких це не вплине. Тобто, людина як сідла п'яною за кермо, так і буде продовжувати це робити. Вона як не думала про наслідки, так і не почне цього робити. Але будуть люди, на яких така зміна може дійсно вплинути. В'язниця для багатьох - це щось невідоме, незрозуміле. Штраф, розміром в певну суму, цифру - це конкретика, зрозуміла межа. Тому так, це може когось зупинити і налякати. І звичайно ж, залишаться ті люди, які як не порушували до сьогоднішнього дня, так і не будуть порушувати надалі", - пояснила психолог.

Але зазначила, що про те, як вплине такий закон на статистику водіння в нетверезому стані, скажуть конкретніше дослідження. Але з точки зору психології певні зміни все ж можуть бути.

Новини партнерів

Як працює 4G інтернет в київському метро. Експеримент APnews
Скандал в українському футболі. "Карпати" запропонували по 500 000 гривень клубам Першої ліги