Впровадження RAB-тарифів може накрутити тарифи на електроенергію на 10% - експерт

Впровадження RAB-тарифів може накрутити тарифи на електроенергію на 10% - експерт
Ексклюзив
Читать на русском

Сергій Дяченко зазначив, що RAB-тарифів повинні стимулювати скорочення витрат обленерго

Впровадження RAB-тарифів у сфері енергетики призведе до зростання тарифів, але максимум на 10% і не відразу. Про це в ексклюзивному коментарі APnews розповів експерт у сфері енергетики Сергій Дяченко.

"Відразу на тарифи для населення це не вплине, але в майбутньому так. Це буде джерело зростання тарифів, але в яких обсягах незрозуміло. Транспортна складова, як правило, близько 10%", - зазначив експерт.

За його словами, RAB-тарифи лобіюють самі оператори транспортних мереж. При цьому він зазначив, що такі тарифи впроваджувалися для того, щоб залучати інвестиції.

"Таким чином стимулюють інвестиції в інфраструктуру. Чи добре це? Незрозуміло. Сенс RAB-тарифів в тому, що на витрати підприємства робиться якась надбавка на прибуток, як правило, 3-5% - це і є тариф. У цих тарифах є один негативний момент - вони не стимулюють до скорочення витрат. Підприємство має якісь стабільні витрати, а оскільки у випадку природних монополістів конкуренції немає, то немає ніякого сенсу скорочувати витрати. RAB-тарифи існують, щоб стимулювати інвестиції, які спрямовані на реконструкцію та модернізацію основних фондів, що має скоротити витрати на їх обслуговування", - пояснив Дяченко.

Крім того, він вказав, що ні в однієї країни немає позитивного досвіду впровадження таких тарифів.

"У тому вигляді, в якому їх впроваджують, ні в однієї країни немає позитивного досвіду. Тарифи, які у нас впроваджують, будуть стимулювати інвестиції, але може бути не в тих обсягах, які не потрібні. Підприємства буду витрачати великі кошти в модернізацію. Наприклад, в Румунії так 80% старих фондів різко стали новими. При цьому іноді станься так, що витрати треба скорочувати, а вони через інвестиції зростають", - підсумував експерт.

Читайте також:
Що зміниться для українців з 1 серпня: карантин по-новому, тарифи на газ і електронні лікарняні

Як раніше повідомляв APnews, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, схвалила нові ставки для стимулюючого тарифоутворення.

Новини партнерів

У Білорусі на тлі протестів склав повноваження перший депутат
Данілов анонсував 360 тисяч хворих на коронавірус в Україні до 25 жовтня