Воротарі-баскетболісти і буліти 1х1. ТОП-10 диких футбольних правил, про які ви не здогадувались

Воротарі-баскетболісти і буліти 1х1. ТОП-10 диких футбольних правил, про які ви не здогадувались
Ексклюзив
Читать на русском

Наприклад, заміни в футболі з'явилися тільки через 110 років після появи першого зводу правил.

Щороку 10 грудня в світі неформально відзначається всесвітній День футболу. Таке рішення прийняла Організація Об'єднаних Націй. При цьому футбол існує вже мало не 200 років. При цьому майже за два століття неодноразово змінювалися футбольні правила.

Часом може здатися, що це справедливо тільки щодо часів зародження спорту мільйонів, але насправді Міжнародна рада футбольних асоціацій регулярно вносить зміни в правила. Саме тому редакція APnews в честь міжнародного дня футболу покопалася в історії футболу і підготувала список з десяти дивних і смішних футбольних правил.

Як змінювалося правило визначення офсайду

Найперший звід правил футболу, який ще називають кембріджським, з'явився в 1848-му році, але не зберігся до наших днів. Однак за збереженими про нього спогадами, в правилах були моменти, які існують в грі дотепер. Там навіть було визначення офсайду, але воно напевно значно відрізнялося від сучасної формулювання.

Зрештою, в збережених до наших днів шеффілдських правилах і в першому зводі правил Футбольної асоціації Англії, прийнятих в жовтні 1863-го року, гравець потрапляв в положення "поза грою" якщо просто перебував за лінією м'яча - тобто будь-яка передача вперед була під забороною.

Не дивно, що таке правило протрималося всього пару місяців, після чого під враженням від низької результативності матчів в правило внесли зміну. Офсайд став фіксуватися тільки якщо між гравцем і воротами знаходилося менш ніж троє гравці супротивника. Оновлене правило проіснувало до 1925-го року, коли була прийнята майже звична нам формулювання офсайду - гравець виявляється в положенні поза грою, якщо між ним і воротами знаходився один гравець противника.

Гра руками довгий час не була заборонена

Футбол і регбі - брати, які з'явилися з однієї і тієї ж гри, і розділили між собою багато правил. Вище ми вже описували регбійне визначення офсайду, а пізніше згадаємо і деякі інші запозичення. Але зараз згадаємо про гру руками, яка зараз дозволена тільки для воротаря, а колись грати руками могли всі учасники футбольного матчу.

Правда, все в тих же перших збережених правилах Футбольної асоціації ловити м'яч руками можна було тільки якщо він до цього не торкався землі. Пізніше з'явилося ще одне обмеження - рухатися з м'ячем в руках було не можна. Ну а ще пізніше гра руками для польових гравців і зовсім виявилася під забороною.

Воротарська позиція також з'явилася далеко не відразу

Власне, голкіпери в футболі з'явилися рівно в той момент, коли було прийнято рішення заборонити всім іншим польовим гравцям грати руками. Спочатку у воротарів зберігалося право грати руками по всьому полю, але із забороною пересуватися з м'ячем в руках.

Це обмеження витончено обійшов голкіпер Лі Руз, який встиг пограти за "Арсенал", "Евертон" і "Астон Віллу". Він рухався з м'ячем вперед, ударяючи ним об газон як баскетболіст. Зрештою в правилах з'явилася заборона для воротарів грати руками за межами власної воротарського майданчика. А заодно і з'явилося саме визначення цієї самої площадки.

"Смертна кара" і футбольні буліти

Довгий час єдиним покаранням за порушення футбольних правил був штрафний удар. Тобто його призначали в тому числі і в ситуації, коли фол фіксувався в штрафному майданчику. Точно невідомо, як саме, але в XX століття футбол увійшов вже з пенальті. Серед однієї з версій походження пенальті є така.

Воротар Вільям МакКрум запропонував карати таким чином за порушення або умисне підігрування рукою м'ячу у воротарській зоні. Покарання, запропоноване воротарем, стали називати death penalty (або "смертна кара"). У 1891 році Міжнародний Футбольний Рада затвердила пенальті в правилах.

При цьому нерозумно заперечувати, що 11-метровий штрафний удар без стінки дає величезну перевагу саме б'є. Тому в США кілька разів намагалися замінити пенальті аналогом булліта. Б'є починав розбіг з 32 метрів до воріт і отримував п'ять секунд, щоб переграти воротаря. Подібний варіант пенальті особливо сподобався легендарному Йохану Кройфу, який бачив в цьому спосіб додати складності в виконання пенальті.

Однак це нововведення, яке з'явилося в 1975-му році, зникло вже в 1982-му році. Наступну спробу американці зробили в 1993-му році, але і тоді футбольні буліти проіснували всього шість сезонів.

Воротарі-баскетболісти і буліти 1х1. ТОП-10 диких футбольних правил, про які ви не здогадувались

У воріт довгий час не було поперечини

Так, саме так - з моменту виникнення гри у воріт не було поперечини. Та й штанги, найчастіше, являли собою палиці, увіткнуті на різній відстані один від одного. Голи, до речі, фіксувалися на будь-якій висоті - навіть на висоті в 10 метрів.

І тільки в 1866-му році Футбольна асоціація Англії затвердила, що біля воріт повинна бути верхня лінія, що позначається світлою стрічкою. А ще пізніше, в 1882-му році, з'явився перший стандартизований розмір воріт - 8 ярдів або 7 метрів 30 сантиметрів завширшки і 8 футів або 2 метри 34 сантиметри у висоту. Після цього ніяких глобальних змін в цьому ігровому снаряді так і не з'явилося.

М'яч з аутів вводили ногами і робив це хто попало

У перших дійшли до нас правилах футболу вже було правило про введення м'яча з ауту. Правда, робити це можна було тільки під певним кутом і ногами. Ще один важливий аспект - аути вибивав той футболіст, який першим встигав схопити м'яч після виходу за межі поля.

І тільки в 1883-му році правило про введення м'яча з ауту двома руками з-за голови. Хто б міг подумати, що через 110 років ФІФА спробує повернути розіграш ауту ногами в футбол. Експеримент проводили у других дивізіонах Угорщини, Бельгії та сьомій лізі Англії. Чи варто говорити, що він провалився?

Замін не було, і гравці догравали матч з переломами

І це не жарт. IFAB схвалила концепцію замін тільки в 1959-му році, але все одно заборонила проводити заміну під час гри - тільки в перервах. І лише через 10 років, в 1969-му році, командам дозволяється проводити по дві заміни. До цього нерідкими були ситуації, при яких футболісти догравали матч з ушкодженнями.

Наступний етап розвитку замін - 1986-й рік, коли на сотому засіданні IFAB в Мехіко командам дозволили змінювати двох польових гравців і воротаря. І тільки в 1995-му році командам дозволяється проводити по три заміни без прив'язки до позицій. Наступна зміна, можливо тимчасове - збільшення числа замін до п'яти, відбулося вже в 2020-му році.

Штрафний наближали за суперечки з суддею

Це яскраве, але недовге нововведення було покликане допомогти суддям у боротьбі із гравцями, що сперечалися. Для цього запозичили правило з регбі - якщо гравець оскаржував рішення арбітра, то м'яч пересувався на дев'ять метрів ближче до воріт щодо місця порушення.

Цей метод впливу набув сили, і в АПЛ і Кубку Шотландії в 2001-му році (саме там проводився експеримент) футболісти розбігалися від судді відразу після свистка про порушення. Правда, футболістам треба було всього чотири роки, щоб навчитися отримувати користь з цього правила.

Так, в 2003-му році гравці "Сандерленда" сфолили на відстані 25 метрів від воріт. Оскільки вони грали проти "Манчестер Юнайтед" з Бекхемом в складі, то гравці просто почали сперечатися з суддею і "рухати" точку до лінії штрафної. Порушники домоглися свого - Девід не зміг вразити ворота. А правило скоро скасували.

Золоті та срібні голи

Одне з найновіших скасованих футбольних правил. Щоб додати азарту фінальних матчів, ФІФА в 1993-му році прийняла правило "золотого" гола. Забитий в додатковий час м'яч ставав переможним, тобто золотим. Правило не спрацювало - команди в екстра-таймах почали вибудовувати справжні автобуси, аби не пропустити.

Спроба запровадити правило "срібного" голу - коли у команди, що пропустила є можливість відігратися до кінця екстра-тайму, також не принесла плодів. Золотий гол Давіда Трезеге у фіналі Євро-2000 був дуже крутий, але це був одиничний приклад.

У футболі забивали не тільки голи, а й ружі

Перший футбольний турнір, який пройшов в 1867-му році, примітний не тільки статусом першого. Річ у тім, що на кубку Юдана зараховувалися не тільки голи, але і "ружі" (rouges). Командам нараховувалися окуляри якщо гравець зміг прийняти м'яч за лицьовою лінією воріт суперника в певних зонах, які розташовувалися з боків від кожної з штанг і позначалися прапорцями.

Таке нововведення було життєво необхідним через дуже низької результативності - в рамках розіграшу кубка Юдана команди забили всього 10 голів в 13-ти матчах (а сім ігор, включаючи фінал, і зовсім пройшли без голів).

Власне, ружі бралися до уваги при рівності голів - важливіше було все-таки забити більше голів, ніж у суперника, тоді кількість рушниць нікого не цікавило. Таке правило сприйняли вельми позитивно, і активно застосовували в 1860-і роки. Останнім турніром із застосуванням такого правила став кубок Кромвеля, після якого вони назавжди зникли з правил футболу.

Читайте також:

Футбол повниться різними цікавими моментами і історіями. Так, ми вже розповідали про історію походження різних прізвиськ у українських футбольних клубів. Якщо ви не знали, чому "Зоря" - це "мужики", "Динамо" - "бобри", а "Шахтар" - "кроти", то цей матеріал для вас.

Новини партнерів

Проти Аласанії і НСТУ відкрили справу про нецільові розтрати грошей з держбюджету
У Фінляндії на АЕС сталася аварія: до чого це призвело