ВООЗ звинуватили в приховуванні документів про Covid-19, через які загинули сотні тисяч людей

ВООЗ звинуватили в приховуванні документів про Covid-19, через які загинули сотні тисяч людей
Читать на русском

Інформація у звіті могла б допомогти врятувати багато життів людей інших країн, але на карту були поставлені особисті інтереси ВООЗ, які виявилися важливішими за людські життя

ВООЗ звинуватили в змові з урядом Італії в приховуванні документів, які допомогли б запобігти сотні тисяч смертей від пандемії Covid-19 по всьому світу.

Про це повідомляє APnews з посиланням на розслідування The Guardian.

Документ вченого ВООЗ Франческо Замбона і його робочої групи був направлений для попередження інших країн про початок пандемії. Його опублікували на сайті ВООЗ 13 травня, але на наступний день видалили. У 102-сторінковому звіті говориться, що план Італії по боротьбі з пандеміями не оновлювався з 2006 року, тому країна виявилася непідготовленою до смертельного вірусу, який забрав життя понад 60000 італійців.

Документ був вилучений на прохання заступника генерального директора ВООЗ Раньєрі Герра, який з 2014 по 2017 був генеральним директором з профілактики здоров'я в міністерстві охорони здоров'я Італії. У його обов'язки входило оновлення і дотримання плану пандемії відповідно до нових правил ВООЗ.

Зараз Герра входить в робочу групу італійського уряду по боротьбі з Covid-19.

Прокуратура Бергамо почала розслідування злочинної недбалості з боку влади, в якій застарілий план боротьби з пандеміями - важливий елемент справи.

Франческо Замбона тричі викликали на допит, але ВООЗ всіляко перешкоджає розслідуванню справи, заявляючи про імунітет своїх співробітників:

"Регіональні прокурори повинні дотримуватися дипломатії та подавати свої запити через міністерство закордонних справ Італії".

Замбона, автор звіту, прокоментував ситуацію, настпуним чином:

"Мені було що сказати прокурорам, коли я отримав свою першу повістку, але юридичний відділ ВООЗ вирішив інакше. Вони заборонили мені їхати, посилаючись на імунітет. Вони ніяк не пояснили свої рішення".

Він також розповів про погрози звільнення з боку Герри, якщо він не відредагує звіт. Представники ВООЗ були інформовані про ситуацію, що відбувається всередині організації, але внутрішнє розслідування ніхто не збирався проводити.

"Сам звіт складався з критики в сторону системи охорони здоров'я Італії та її "спробах" здолати вірус. Моя команда виявила, що Герра та його підлеглі просто скопіювали текст 2006 року, який вставили в "новий" план боротьби з пандемією. У тексті вони не змінили ні слова, ні коми".

У травні оприлюднили електронні листи між Раньєрі Геррою і Хансом Клюге, директором Європейського регіонального бюро ВООЗ, які відображають певну домовленість з міністерством охорони здоров'я Італії про зберігання звітів в таємниці. Електронні листи стали частиною недавнього документального фільму Report, дослідницької програми на державному каналі Rai.

Суть листів полягала в домовленості створити групу експертів між ВООЗ, міністерством охорони здоров'я Італії та вищим інститутом охорони здоров'я, щоб приховати звіт.

10 грудня ВООЗ у своєму електронному листі для The Guardian прокоментувала звинувачення у свою сторону:

"На цю мить ми працюємо з урядом Італії над розв'язанням цієї проблеми. Поки документ не потрапив до мережі, в перші місяці пандемії нами був створений новий механізм, щоб допомогти державам провести перевірки всередині міністерств охорони здоров'я, поліпшити свої плани в боротьбі з пандемією, виправити можливі помилки. Тому документ не перевидавався. Ми розуміємо, що видалення звіту викликало подив і певну плутанину".

Однак Міністерство охорони здоров'я Італії заперечує свою причетність:

"Наскільки нам відомо, це не офіційний документ ВООЗ і він ніколи не потрапляв до міністерства охорони здоров'я, тому ми ніяк не можемо прокоментувати свою участь в цьому. У будь-якому випадку ВООЗ пора реформувати".

Якщо прокуратура Бергамо виявить махінації італійського уряду, то всім міністрам охорони здоров'я і прем'єр-міністрам починаючи з 2013 року загрожує суд.

За інформацією МОЗ, Герра вів особисті розмови з прокурорами:

"Співробітники МОЗ - це міжнародні цивільні службовці, які виконують свою роботу неупереджено і не бояться відплати. Щоб зберегти об'єктивність і незалежність, МОЗ зазвичай не займається юридичними питаннями національного рівня".

На останок Замбона заявив:

"Я ніколи не отримував офіційної заборони МОЗ відвідувати засідання та приходити на допити. Вони пішли в обхід, відправивши міністерству закордонних справ Італії прохання про мій недопуск на слухання у справі".

"Я готовий співпрацювати з прокурорами, які вже розмовляли з прем'єр-міністром Джузеппе Конте і Сперанца. Мій звіт дискредитує нашу владу, але я вже пройшов всі необхідні етапи перевірки. Світ потребує прозорої та незалежної МОЗ, у якій в пріоритетах будуть люди, а не інтереси її представників".

Раніше APnews повідомляв, українцям слід запасатися ліками, оскільки МОЗ попередив про спалах грипу.

Новини партнерів

З ким "Динамо" і "Шахтар" зіграють навесні: де дивитися жеребкування 1/16 Ліги Європи
У Львові викладач показував студентам картинки з порно, бо “люди мають навчатись із задоволенням”