
Оскільки свято релігійне, існує ряд заборон, порушивши які, людина може накликати нещастя та навіть стикнутися з хворобами.
19 січня - важливий день у церковному календарі. Кожного року в цей день відзначають свято Водохреще, яке з’явилось на честь хрещення Ісуса Христа в річці Йордан. Це одне з найбільших християнських свят.
Вважається, що цього дня тіло може очиститися від хвороб, а душа - від гріхів. Для досягнення такого “очищення” існує ряд традицій. Наприклад, здавна в цей день прийнято ходити до церкви та купатися в ополонці. Проте, оскільки свято релігійне, існує й ряд заборон, порушивши які, людина може накликати нещастя та навіть стикнутися з хворобами.
APnews розповідає, чого не можна робити на Водохреща 2021 і кому заборонено купатися в ополонці.
Кулінарні заборони на Водохреще
За традицією, заборони починаються вже з 18 січня. Зокрема, за день до свята віруючі люди дотримуються суворого посту, тому у день перед Водохрещем не можна їсти до сходу першої вечірньої зірки.
Також на вечерю цього дня не можна готувати страви з м’яса та вживати алкогольні напої. А у надвечір'я свята прийнято на стіл ставити кутю (але пісну), млинці, вареники та овочі.
Крім того, не можна, щоб на святковому столі стояла парна кількість страв. Це правило стосується як 18, так і 19 січня.
Побутові заборони на Водохреще
У день свята, 19 січня за традиціями заборонено займатися хатніми справами. Зокрема, прибирати, прати та займатися іншою важкою роботою. За повір’ям, таким чином люди оскверняють воду. Не радять також займатися рукоділлям: вишивати, шити чи в'язати.
В перукарню на Водохреще також не варто йти, щоб "не зістригти свою долю". Це ж правило стосується і манікюру, тому не радять зрізати нігті на свято.
Інші забобони свята
Крім основних заборон щодо праці та кухні, є й інші повір’я, за якими у цей день заборонено гадати. Вважається, що гадаючи 19 січня, можна накликати нещастя та гіршу долю.
Також радять не сваритися та не плакати у цей день. За повір’ям, той, хто плаче на Водохреще, буде нещасним до наступного року. Не варто також думати про погане при зборі води для освячення. А щоб у родині був достаток, 19 січня не радять позичати гроші.
Крім того, є прикмета, що на свято не можна залишати взуття за порогом - до хвороби.
Кому не можна пірнати в ополонку
Вважається, що купання в ополонці 19 січня зцілює недуги та заряджає здоров’ям. Проте й з цим обрядом існує ряд особливостей, які варто враховувати. Зокрема, вважається, що нікому не можна пірнати в ополонку на Водохреще до сповіді і причастя.
Категорично заборонено також перед купанням вживати алкоголь, а занурюватись варто тільки з глибокою вірою в серці та чистими думками. До самого пірнання варто сповідатись та причаститись.
Задля безпеки не варто занурюватися у воду в необладнаних місцях, а також у стані алкогольного сп'яніння, на голодний шлунок або відразу після щільного прийому їжі.
Лікарі радять утриматися від пірнань людям із захворюваннями серцево-судинної і нервової системи, після інфарктів та інсультів, при бронхіті та астмі, запаленнях сечостатевої системи, радикуліті і ревматизмі. Також медики не радять купатися на свято при запальних процесах і загостренні хронічних недуг.