Вірменія vs Азербайджан: 3 факти про війну в Нагірному Карабасі, про які ви не здогадувались

Вірменія vs Азербайджан: 3 факти про війну в Нагірному Карабасі, про які ви не здогадувались
Ексклюзив
Читать на русском

Карабаський конфлікт має тривалу і криваву історію.

27 вересня Азербайджан перейшов в наступ в Нагірному Карабасі. Між Єреваном і Баку знову розгорілася війна, війна, про яку не писав тільки ледачий. Попри велику кількість тематичних матеріалів, частина питань дотепер слабо освітлена ЗМІ. Редакція APnews вирішила виправити цей недолік і представити вашій увазі топ-3 факти про війну в Нагірному Карабасі.

Факт 1: Карабаський конфлікт набагато старше, ніж ви думаєте

Карабаське яблуко розбрату: З чого все почалося

До закінчення Першої світової війни Нагорний Карабах входив до складу Російської імперії. Після падіння царизму Закавказзі захлеснула запекла боротьба двох основних етносів, що проживали в цьому регіоні - вірмен і азербайджанців.

Вірменія vs Азербайджан: 3 факти про війну в Нагірному Карабасі, про які ви не здогадувались

У 1920 році більшовики зайняли Баку і Єреван. Дебати сторін на деякий час вдалося покласти край. Але не надовго. При встановленні радянської влади залишилося невирішеним цілий ряд територіальних питань. Один з них стосувався Нагірного Карабаху.

У травні 1921 року вже радянський уряд Вірменії прийняв рішення про приєднання цієї області до новоствореної АРСР. Цілком очікувано, що проти цього рішення виступило таке ж "почервоніле" Баку.

Прояснення ясності настало лише 5 липня 1921 року. У цей день Кавбюро ЦК РКП (б) ухвалило залишити Нагірний Карабах в складі Азербайджану.

7 липня 1923 ЦВК Азербайджану видав декрет про утворення Нагірно-Карабаської автономної області (НКАО).

Але не тут то було

Попри рішення радянського центру, вірмени не залишали надій переглянути карабаське питання.

У 1945 році глава ЦК КП Вірменії Григорій Арутінов (Арутюнян) запропонував Раднаркому вивести Нагорний Карабах зі складу Азербайджану, однак ця затія не мала успіху.

Вірменія vs Азербайджан: 3 факти про війну в Нагірному Карабасі, про які ви не здогадувались

У 60-х роках Карабах знову постало на порядку денному: в 1966-1968 роках створюється Національно-об'єднана партія Вірменії, а в місті Степанакерт проводиться мітинг з вимогою приєднати Карабах до АРСР. Результат передбачуваний.

Корінні зміни в регіоні намітилися лише після поглиблення соціально-економічної кризи в СРСР. У 1985-1988 роках в Москву направляється величезна кількість петицій карабаської еліти з вимогою включити НКАО до складу Вірменії.

Нагірний Карабах: Там, де проливається кров

Точкою кипіння вірмено-азербайджанського конфлікту стало 20 лютого 1988 року. У цей день Рада народних депутатів НКАО офіційно звернулася до Верховної Ради СРСР з вимогою передати Нагорний Карабах Вірменії, чим змусила Азербайджан перейти до радикальних дій.

Вірменія vs Азербайджан: 3 факти про війну в Нагірному Карабасі, про які ви не здогадувались

Війна почалася.

Факт 2: Азербайджан витрачає на армію більше, ніж Вірменія

Після тривалого протистояння з Вірменією в1988-1994 років. Азербайджан фактично поніс поразку: "Нагірно-Карабаська республіка" ("НКР" проголошена в 1991 році прим. ред.) домоглася незалежності від Баку.

Вірменія vs Азербайджан: 3 факти про війну в Нагірному Карабасі, про які ви не здогадувались

З тих пір влада Баку не залишає думки про реванш: наступні 30 років вона посилено закуповувала озброєння у Росії та Ізраїлю.

До чого це призвело

Високі ціни на нафту в 2000-х і 2010-х дозволили Азербайджану витрачати на потреби армії набагато більше коштів, ніж Вірменії. Результату довго чекати не довелося: в 2016 році під час загострення конфлікту азербайджанські сили змогли прорвати вірменську лінію оборони в Карабасі.

Те ж саме спостерігалося і в 2020 році. Попри заяви вірменської сторони про менші втрати, на цю мить можна констатувати, що Азербайджану все ж вдалося досягти певних успіхів на карабаському фронті.

Факт 3: Війна в Нагірному Карабасі закінчиться нескоро

Попри посилене озброєння сторін, навряд чи карабаський конфлікт завершиться в доступному для огляду майбутньому. По-перше, економічна криза сильно підточила економіки обох держав, по-друге, складний характер місцевості ускладнює швидке просування армій конфліктуючих сторін, по-третє, навряд чи РФ, яка позиціює себе як гаранта порядку в регіоні, дозволить нинішньому загостренню вийти за окреслені рамки.

Нагадаємо, раніше ми заглибилися в історію протистояння Вірменії та Азербайджану в Нагірному Карабасі. Які мотиви сторін? До чого це призведе в майбутньому? Відповіді дізнаєтеся в нашому матеріалі.

Новини партнерів

В Україні з'являться два нових свята: названі дати
Лукашенко стверджує, що Тіхановська плакала у нього на шиї та отримала $15000 "допомоги"