Вільна економічна зона: що це таке і як вона працює

Вільна економічна зона: що це таке і як вона працює
Ексклюзив
Читать на русском

Вільні економічні зони діють у багатьох країнах світу. Чи здатна Україна повторити їх успіх?

15 жовтня президент України Володимир Зеленський пообіцяв підняти питання про введення вільної економічної зони на території Донбасу. У зв'язку з цим виникає питання: що таке вільна економічна зона? Як вона працює? Коротко відповідаємо на ці та інші питання у нашому матеріалі.

Вільна економічна зона: Що це таке?

Вільна економічна зона або особлива економічна зона - обмежена територія з особливим юридичним статусом відносно решти території держави. Як правило цей статус проявляється у наданні певних пільг для місцевих або іноземних підприємців.

Для чого створюються ВЕЗ?

Основними цілями створення ВЕЗ є вирішення соціально-економічних питань регіону та розвиток тих галузей економіки, які становлять особливий інтерес для іноземних інвесторів.

Де діють ВЕЗ?

Вільні економічні зони діють у багатьох країнах світу. Давайте розглянемо приклади деяких з них.

США

США - одна з найперших країн, яка ввела моду на ВЕЗ ще у 30-х рр. XX ст. У 1934 р. Сполучені Штати Америки створили зону зовнішньої торгівлі для підтримки вивезення зібраних у цій країні автомобілів. Їх метою була активізація зовнішньоторговельної діяльності за допомогою зниження митних витрат. На поч. XXI ст. в американських портових містах і транспортних вузлах таких ВЕЗ налічувалося вже кілька сотень.

Китай

У 1976 р. після смерті китайського диктатора Мао Цзедуна настав новий період історії Піднебесної. Економіка країни перебувала у дуже жалюгідному стані. Нове керівництво Китаю було змушене шукати шляхи для вирішення цієї проблеми. Виходом із ситуації виявилося створення ВЕЗ. У 80-90-х рр. політика КНР щодо ВЕЗ пройшла декілька етапів, починаючи з невеликих територій і закінчуючи відкритістю внутрішньоконтинентальних і прикордонних районів країни.

Росія

У Росії діяльність ВЕЗ регулюється державним АТ "Особливі економічні зони". У першу чергу ця організація акцентує свою увагу на розвитку спортивних і туристичних галузей. Наприклад, серед так званих туристичних зон виділяються Алтайський край і місто Калінінград.

Японія

Японія - одна з найрозвиненіших економік світу. У "Країні сонця, що сходить" завжди приділяли особливу увагу розвитку технопарків. Ця специфіка пояснюється тим, що у післявоєнні роки японська держава активно закуповувала іноземні патенти, що у свою чергу дозволило перебудувати багато галузей економіки і заощадити бюджетні кошти.

Однак така політика мала і негативні наслідки: у той час країна фактично була поставлена ​​у залежність від іноземних технологій. Згодом це призвело до того, то Японія встала на курс активного розвитку власних наукових досліджень і розробок.

Чи вдасться "побудувати" ВЕЗ на Донбасі?

Ні. Наразі на Донбасі все ще триває війна, що автоматично буде відлякувати будь-якого потенційного інвестора. До того ж не зовсім зрозуміло, у які саме галузі економіки Донбасу нинішнє керівництво України запропонує вкластися місцевим і іноземним підприємцям. Таким чином питання економічного добробуту Донбасу залишається відкритим. А що буде далі - покаже історія.

Новини партнерів

У Києві з 5 поверху обірвався ліфт з дитиною та медиками “швидкої”, які їхали на виклик
Від легального канабісу до долі Донбасу. ОП розсекретив всі "5 питань Зеленського"