Війна проти бізнесу і журналістів. "Укрзалізниця" навмисне зриває реалізацію інвестиційних проектів в Україні

Війна проти бізнесу і журналістів. "Укрзалізниця" навмисне зриває реалізацію інвестиційних проектів в Україні
Читать на русском

Обіцянки президента України і реальність явно не збігаються.

Новий президент України Володимир Зеленський і під час передвиборної кампанії, і вже на посаді голови держави неодноразово заявляв про бажання полегшити для інвесторів доступ до українського ринку. Ось тільки насправді ні про які позитивні зміни годі й казати.

Розслідуючи один з епізодів про "Укразалізницю" та її дивні методи управління енергомережами журналіст APnews став свідком справжнього скандалу і трагікомедії.

Все почалося зі спроби потрапити на рядове засідання інформаційно-консультаційного центру (ІКЦ) філії "Енергозбут" АТ "Укрзалізниця".

Історія довжиною в три роки

Засідання 20 січня мало вирішити питання з підключенням трьох фізичних осіб до виділеної лінії електропередач. Ця історія почалася ще в 2005-2006 роках, коли приватний інвестор Олександр Кубіцький для реалізації проектів на території Київської області потребував підключення до ліній електропередач.

З двох ліцензіатів з постачання електроенергії в регіоні, Київобленерго та Української залізниці, було вирішено працювати з залізницею по підключенню до їх ліній електропередач.

Коли Кубіцький отримав дозвіл на підключення до мереж "Укрзалізниці" на 9990 мегават, почалася робота над декількома інвестиційними проектами, до реалізації яких була залучена компанія з іноземними інвестиціями. Правда, взаємовідносинами із залізницею і клієнтами займалися довірені люди Кубіцького, які без його відома підключили до виділеної лінії ще одну фізичну особу. Однак з'ясувалося це лише при подальшому розвитку мереж і проведенні технічного аудиту.

"Посередники" дуже швидко вирішили "вийти з гри", а незаконно підключений споживач був відключений від енергомереж. При цьому швидше за все такий горе-"споживач" сам не знав про те, що вона стала частиною махінації, по суті опинившись жертвою ", - пояснила представник Кубіцького адвокат Тетяна Батюсь.

Ця ситуація почалася ще в 2018-му році, і на сьогоднішній день вже є предметом судових розглядів.

"Фізичну особу підключили на підставі підроблених документів, і це було встановлено в рамках кримінального провадження. Його підключили на підставі листів підприємства, які підписані людиною, яка вже не була директором і більш того - навіть її підпис підробили. І це було встановлено і надавалося представникам "Укрзалізниці" неодноразово", - пояснила представник Кубіцького Тетяна Батюсь.

Засідання по судових справах призначені на кінець січня, але сама ситуація призвела до появи інших спірних моментів.

"В результаті всіх цих спірних моментів з підключенням "Укрзалізниця" просто припинила надавати будь-які документи. Спроби отримати їх офіційно ні до чого не приводять - "Укрзалізниця" зайняла позицію цілковитої конфронтації і це триває кілька років", - говорить Юрій Рибаков.

"Укрзалізниця" створила власника-Фантома і у однієї лінії виявилося нібито два власника

Ситуації з незаконним підключенням до виділеної лінії було недостатньо - в кінці 2020 року виявився, що у цій ЛЕП нібито є два власники.

"На засіданні ІКЦ 03.12.2020 року виявилося, що нібито є ще одна фізична особа, яка претендує на цю лінію і заявляє себе власником. Адвокат цієї фізичної особи показав виписку з державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

З виписки стає зрозуміла реєстрація якогось "двійника", "фантома" лінії, яка не може ототожнюватися з власністю Кубіцького, враховуючи що ЛЕП взагалі не може реєструватися як об'єкт нерухомості. Ті документи, які отримала "Укрзалізниця", показують, що він за допомогою "чорного" держреєстратора зареєстрував об'єкт, який за технічними характеристиками не є тією лінією, власником якої є Кубіцький", - розповіла адвокат Батюсь.

Претендентом на багатостраждальну лінію виявився якийсь Юраков, який відомий рейдерськими захопленнями майна своїх бізнес-партнерів, які стали можливими завдяки використанню адмінресурсу в особі "родичів" на високих посадах в органах прокуратури і в органах нотаріату.

"При цьому фактично "Укрзалізниця" втрутилася в ті відносини, в які не може втручатися в рамках своєї компетенції темболее вирішувати питання права власності. Вона повинні виконувати свої прямі функції владнати розбіжності щодо розподілу електричної енергії за укладеними договорами, які зараз нею не виконуються", - зазначила адвокат Батюсь.

Більш того, представник Юракова навіть не зміг довести, що у нього є якісь права на лінію Кубіцького.

Засідання ІКЦ або звичайний фарс?

Нарешті, ми підходимо до того самого засідання інформаційно-консультаційного центру. На цьому засіданні мало вирішуватися питання, який фактично ніяк не пов'язаний ні з незаконним підключенням до ЛЕП, ні з нібито двома власниками цієї лінії.

Ніхто не звертався в ІКЦ з боку споживачів, але з незрозумілих причин було призначено розгляд скарг фізосіб в Держенергонагляд. Тобто Держенергонагляд передав скарги громадян на розгляд "Української залізниці", на яку скаржилися громадяни. Фактично, Держенергонагляд самоусунувся від розгляду скарг, і це при тому, що саме на Держенергонагляд в кінці 2019 року було покладено функції держконтролю за своєчасністю підключення нових споживачів до мереж енергопоставлющіх компаній.

Покладення функцій державного контролю за прозорістю та своєчасністю доступу бізнесу, інвесторів, споживачів з електропостачання було здійснено Президентом і урядом України на виконання рекомендацій МВФ для інвестиційної привабливості нашої країни.

По суті, Держенергонагляд мав визначити - чи давала залізниця або не давала хоч якусь відповідь (позитивний або негативний) на отримання технічних умов до договору на підключення.

Але така функція не була виконана Держенергонаглядом і з незрозумілих причин, не маючи жодних правових підстав, питання були передані Держенергонаглядом на ІКЦ.

"Для цього навіть не потрібно засідати комісійно, потрібно просто констатувати факт того, що ми не отримали відповідь", - зазначив Юрій Рибаков.

На жаль, дізнатися, що саме повинно було статися на засіданні комісії, нам не вдалося. Все тому, що представники "Укрзалізниці" зробили все, щоб зірвати засідання.

Перед стартом засідання члени ІКЦ попросили представників і учасників пред'явити свої документи. З цим же проханням вони звернулися і до нашого кореспонденту, який показав редакційне посвідчення. Практично відразу юридичний консультант "Укрзалізниці", який навіть не був членом комісії, зажадав, щоб представник ЗМІ покинув засідання, нібито через те, що воно є закритим.

Початок засідання було призначено на 15:00, але за наступні два години відповідних документів, які б підтвердили, що це засідання має бути закритим, ні члени комісії, ні сам юрист "УЗ" не надали, натомість викликавши наряд поліції. Причому при оформленні виклику представник "Укрзалізниці" свідомо повідомив неправдиві дані, заявивши, що ніяких документів журналіст не надав.

Прибуття патруля довелося чекати близько години. Перевіривши документи у журналіста і вислухавши обидві сторони, вони підтвердили право представника ЗМІ на відеозйомку. Однак при цьому заявили, що не можуть дати кваліфікований висновок - чи є засідання ІКЦ закритим і, відповідно, чи може на ньому залишитися журналіст. В результаті копи викликали слідчо-оперативну групу.

На жаль, дочекатися її нам так і не вдалося - тому що рівно о 17:00 члени комісії і юридичний консультант "Укрзалізниці" оголосили, що їх робочий день закінчений і почали вимагати всіх покинути приміщення. Причому якщо до формального закінчення робочого дня члени комісії ще намагалися вести себе пристойно, то после 17:00 припинили відповідати на будь-які питання і без видимої на те причини вимкнули світло в приміщенні. Більш того, в результаті плутанини в темряві представник Юрій Рибаков впав і зовсім отримав травму.

Слідчо-оперативну групу юристи та журналісти так і не дочекалися.

Замість висновку

Перед стартом засідання Юрій Рибаков і Тетяна Батюсь розповідали, що представники інформаційно-консультаційного центру категорично виступають проти будь-якої аудіо або відео фіксації засідань і присутність журналіста мало повернути засідання в правове поле.

"Те, що відбувається на засіданнях - вимагає певного коментаря з боку. Якщо буде вестися відеозапис, то багато зайвого просто не буде говоритися. З незрозумілих причин Держенергонагляд самоусунвся від функцій держрегулятора. При тому, що в Обухівському районі існують цікаві інвестиційні проекти, які можна реалізувати, але з урахуванням того, що ліцензіат з передачі не дає можливості щось робити в цьому регіоні - це відлякує людей. Вони бачать, що навіть фізичні особи не можуть підключитися, що вже говорити про великі проекти", - так цю патову ситуацію описав нам Рибаков.

Отримати коментар у членів комісії або представників "Укрзалізниці" ми не змогли. Члени комісії раптово заявляли, що їх робочий день закінчений, вони є звичайними громадянами і відмовляються від будь-яких коментарів. А юридичний консультант "УЗ" просто втік і зник в снігах, навіть не давши можливості нашому кореспонденту задати питання.

Новини партнерів

Підпис, реєстрація і е-лікарняний: які послуги стануть доступними українцям в "Дії"
У Москві затримали соратників Навального: наказують поїхати з Росії