Відсутність економічного зростання, падіння гривні та "помилки минулого": що означає для України новий бюджет

Відсутність економічного зростання, падіння гривні та "помилки минулого": що означає для України новий бюджет
Ексклюзив
Читать на русском

Багато країн, які зараз теж переживають пандемію, збільшують бюджет на соціальні програми і виплати населенню, а в Україні поки діють "за старою схемою"

Верховна Рада України проголосувала за доопрацьований законопроект про зміни до державного бюджету на 2020 рік у зв'язку з пандемією коронавірусу. Після яскравих виступів "проти", депутати все ж проголосували "за".

APnews запитав у політологів, що означає прийняття доопрацьованого бюджету для майбутнього України.

"Гончаруковський" бюджет перетворився в "шмигалевський"

Політолог Руслан Бортник відзначив, що в загальному ситуацію можна назвати переписуванням договору між елітами.

"Відбувся перепис договору, який уклав Гончарук. І ключова причина тут навіть не в пандемії коронавірусу, а у відставці уряду. Під керівництвом Гончарука був створений один бюджет, де були враховані інтереси однієї частини еліти, наближеної до Гончарука та Богдана на той час. Зараз же "гончаруковський" бюджет перетворився в "шмигалевський", - заявив експерт.

Бортник вважає, що необхідність перепрофілювати бюджет була, і по частині нових джерел фінансування, і тому що скоротилися витрати в зв'язку з пандемією (скасовані в тому числі і Олімпійські ігри).

Експерт зазначив, що з соціальної точки зору для більшості людей фактично нічого не зміниться, хоча отримати субсидію або інші соціальні пільги стане складніше - скоротили кількість грошей, скорочені деякі пільги, наприклад, побутові пільги для вчителів.

"Відчують на собі тягар цього бюджету територіальні громади. Та реформа децентралізації поставлена ​​під величезне питання цим бюджетом, оскільки громади втрачають частину фінансування, втрачають частину грошей на розвиток своїх територій", - зазначив Бортник.

На його думку, цей бюджет також передбачає збільшення бюджетного дефіциту за рахунок зовнішній запозичень. "Це означає, що країна буде ще більше позичати, наша зовнішня залежність від кредиторів, згідно з цим бюджетом, буде тільки збільшуватися", - заявив політолог.

Плюси і мінуси нового держбюджету

Політолог Олексій Якубін підтримав, що новий бюджет, а точніше - правки в ньому, зберігає модель того, що Україна продовжить платити за зовнішніми кредитами. А також зазначив, що не бачить в ньому продовження економічної програми.

Якубін відмітив, що якщо говорити про позитив цих правок, в бюджеті виділено кошти для соціальних ініціатив Президента - доплати пенсіонерам і медикам. І це плюс. Також плюсом експерт вважає створення офіційного Фонду по боротьбі з коронавірусом. "Інше питання, як це питання з фондом буде контролюватися", - сказав експерт.

А ось складних і проблемних нюансів назвав більше:

"Бюджет не відповідає трьом ключовим постулатам: сприяє повній зайнятості, цінова стабільність і розвиток економіки. Складно сказати, що нова ініціатива сприяє розвитку цих трьох нюансів ", - зазначив політолог.

Інші проблемні моменти:

  • До бюджету закладаються кошти, які Україна ще не отримала.
  • Через можливість перерозподіляти гроші, можуть бути оголені регіональні бюджети. На думку експерта, головна боротьба з коронавірусом відбувається якраз на рівні регіонів.
  • Зовсім не скорочені кошти на силовий блок, наприклад, на МВС, СБУ. Виникає питання, чому ми повинні в таких "гучних" сумах фінансувати цей блок? Можна було б з нього кошти перекинути на науку, медицину.
  • У бюджеті закладено макропрогноз, що у нас не буде економічного зростання, а буде падіння близько 4%. Те ж саме стосується річного курсу гривні: в бюджеті підраховано, що зміна курсу буде в районі 29 гривень за долар.
  • Питання про субсидії. Комунальні послуги не зменшилися в ціні, а 8 млрд на субсидії зникли. Виникає питання: а що, платити за комуналку стане простіше?

Якубін зазначив, що одна з проблем нового бюджету - він не враховує помилки минулого.

"У нас вже неодноразово були кризи - в 2008, 2014 році. І у нас кожен раз урізають соціальні програми. Але це ж, по суті, не допомагало країні виходити з кризи. Багато країн, які зараз теж переживають пандемію, збільшують бюджет на соціальні програми, а у нас "за старою схемою" - навпаки. Є думка, що під час кризи якраз і потрібно більше дати людям, адже їм ніде брати гроші. Наш же бюджет не відповідає світовій економічній тенденції, яка є", - заявив політолог.

Також експерт окремо відзначив, що за бюджет проголосували 226 депутатів "Слуги народу", щоб тим самим розвіяти чутки, що немає в "однопартійній більшості - більшості".

Влітку бюджет можуть переглянути

Політолог Володимир Воля вважає прийнятий бюджет - форс-мажорним.

"Добре, що там залишили дотації аграріям, тому що це друге за важливістю питання після боротьби з епідемією. І всі інші статті, які були урізані, я думаю, це тимчасовий захід. Зараз ми бачимо форс-мажор, потрібно шукати гроші на карантинні заходи і на боротьбу з пандемією. Дані зміни в бюджет актуальні на період боротьби з Covid-19", - зазначив експерт.

Воля вважає, що бюджет можуть переглянути влітку, в разі стабілізації ситуації з пандемією. І вже тоді ту частину витрат, які урізали зараз, повернуть. На його думку, питання стоїть в проведенні місцевих виборів та перепису населення.

"Перепис населення, ймовірно, вже не відбудеться в цьому році. Я так розумію, що всі кошти, які були на це передбачені, скорочені. А доля місцевих виборів восени поки залишається під питанням - там наполовину скорочено бюджет виборчої кампанії. Чи будуть вибори? Тут питання", - розповів політолог.

Раніше APnews, у зв'язку з прийняттям закону про ринок землі, писав, чому Україна поки не може претендувати на європейську модель землеобігу.

Читайте також:

Новини партнерів

Арахамія назвав дату можливого позачергового засідання Ради
"Бюджет - г***о!": нардеп Кива одним словом описав прийнятий секвестр