"Великдень - це не паски, яйця та ковбаса": реакція священиків УПЦ, ПЦУ та УГКЦ на проект Зеленського "Великдень вдома"

"Великдень - це не паски, яйця та ковбаса": реакція священиків УПЦ, ПЦУ та УГКЦ на проект Зеленського "Великдень вдома"
Ексклюзив
Читать на русском

Представники ПЦУ (Київського патріархату), УПЦ (Московського патріархату) та Української греко-католицької церкви висловили свою думку з приводу запуску проекту "Великдень вдома".

Володимир Зеленський заявив про те, що держава готує проект "Великдень вдома". Ідея такого проекту виникла через загрозу поширення коронавірусу.

"Великдень зазвичай збирає у церкві багато людей. Серед них і ті, хто приїхав з-за кордону. Тому зараз ми готуємо та вже скоро презентуємо проект «Великдень вдома», який допоможе відсвяткувати це велике свято вдома, не збираючись натовпами у церквах", - повідомив глава держави.

Незважаючи на те, що проект ще не готовий, вже відомо, що він може передбачати обмеження за кількістю прихожан до храмів і можливість проводити богослужіння онлайн в форматі відеоконференцій.

APNews поспілкувався з представниками трьох конфесій - ПЦУ (Київського патріархату), УПЦ (Московського патріархату) та Української греко-католицької церкви, щоб дізнатися їх точку зору з приводу запуску такого проекту.

ПЦУ (Київський патріархат)

У прес-службі Православної церкви України заявили, що богослужіння будуть, причому вони будуть такими, як наказує статут Православної церкви - як і в минулі роки. Але тут же наголосили, що пандемію теж не можна скидати з рахунків. Через це все ж відбудуться певні зміни, які стосуються відвідування віруючими місць богослужіння.

"Звичайно, церква буде всіма силами намагатися дотримуватися всіх постанов держави, щоб не допустити поширення цього вірусу. Що мається на увазі: ми вже зараз намагаємося вести трансляції онлайн (в Facebook і Youtube), ми закликаємо людей старшого віку утриматися від богослужіння за межами будинку, є засоби безпеки в самому храмі. Наприклад, у Володимирському соборі у нас введена соціальна дистанція - метр-два між людьми ", - розповіли в прес-центрі ПЦУ.

Що стосується самого проведення Пасхи - відповіли, що все залежить від пропозицій держави. Це може бути і богослужіння в церковному дворі, а не в закритому приміщенні. Заявили, що не чекають такого скупчення людей, як було раніше в це свято. Ну і нагадали, що, в разі чого, в багатьох храмах вже здійснюється звукове озвучення, щоб люди могли молитися просто на вулиці.

"Врешті-решт, ми ж повинні розуміти, що Великдень - це не паски, яйця та ковбаса. Це переживання Воскресіння Господнього. Таку подію варто відзначати не тільки в сам день свята, а розуміти завжди, що Христос Воскрес, і через своє воскресіння Він відкрив рай і подарував нам життя. Тому тут питання не стоїть в тому, щоб в цей день просто прийти і освятити паску. Молитва буде завжди - онлайн або не онлайн. Але в самому соборі, ймовірно, ми обмежимо кількість людей, як і в інших храмах", - повідомили в ПЦУ.

УПЦ (Московський патріархат)

У прес-службі Української православної цервки нам повідомили схоже. "Вчора ми почули, що така ініціатива є. Коли нам представлять сам проект, то тоді вже і будемо приймати рішення. Але однозначно церква завжди зможе знайти можливості для тісної співпраці з державою в разі появи потреби в боротьбі з викликами, які зараз є ", - заявляють в УПЦ.

Повідомляють, що наскільки їм стало зрозуміло зі слів Президента, він не буде вимагати закривати храми на Великдень. Тим більше, що це суперечить Конституції України і багатьом нормам, які свідчать, що кожна людина має право здійснювати релігійні обряди без будь-яких перешкод.

"Уже зараз представники церкви намагаються зробити все можливе, щоб норми, які висуває санітарно-епідеміологічна служба, дотримувалися під час богослужінь. Це і обмеження по кількості гостей в храмах, і розташування людей під час богослужінь, які здійснюються також на вулиці або транслюється на вулиці", - заявляють в УПЦ.

Українська греко-католицька церква

Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав, як нам стало зрозуміло, підтримує ініціативу держави оберігати людей у час пандемії Covid-19. Тому навіть дав декілька порад.

  1. Якщо на свято в країні триватиме карантин, то пасхальні богослужіння слід проводити в такий самий спосіб, як це відбувається зараз: вірних треба заохочувати якнайбільше використовувати трансляції церковних богослужб.
  2. Страсні й великодні служби цього року в усій Католицькій Церкві по всьому світі служаться без участі вірян – заради безпеки, щоб зменшити контакт між людьми і не поширювати вірусів.
  3. Отець закликав вірян не цілувати плащаниць. Звертаючись до священників, наголосив, що плащаницю можна винести зі святилища та встановити обмеження перед самою плащаницею. Більше того, Отець порадив організувати доступ до плащаниці так, щоб люди не скупчувалися в храмі понад встановлену санітарними нормами допустиму кількість осіб.
  4. У неділю Пасхи служити, по змозі, надворі. Не робити процесій – ні в храмі, ні довкола храму. Якщо відповідно до санітарних норм певної країни все ж буде вирішено служити в храмі, то в ньому мають перебувати лише священнослужителі та співці. Усі інші повинні залишитися надворі. При цьому їм треба забезпечити можливість брати участь у богослужіннях, слухаючи відправи через гучномовці або переглядаючи їх на екранах. Слід просити людей не скупчуватися, а перебувати на встановленій санітарними нормами відстані. Але якщо карантин цього вимагатиме, слід брати участь у богослужіннях через трансляції, залишаючись вдома.
  5. Освячувати лозу у Квітну неділю та святити паски й великодні страви на Пасху лише надворі. Просити при цьому вірян не скупчуватися і триматись на відстані між собою. Освячувати страви можна у Великодню суботу стільки часу, скільки це буде потрібно.

Також Глава Церкви наголосив, аби до храмів не приносили страви на освячення особи літнього і похилого віку; ті, у яких члени родини мають ознаки респіраторного захворювання; ті, хто перебуває на самоізоляції. Їм слід повідомити, що великодні кошики будуть освячені за посередництвом онлайн-трансляцій.

"Прикладом у цьому нам має слугувати Папа Римський, який благословляє людей на площі Святого Петра у Ватикані, і це благословення поширюється також на тих, хто єднається з ним за допомогою радіо і телебачення. Тож не потрібно водити гаївок біля храмів, не влаштовувати великодніх забав, щоб не збирати людей разом", – відмітив Глава Церкви.

Так, католицький Великдень у 2020 році відзначають 12 квітня, а православний тижнем пізніше - 19 квітня. Але слід врахувати, що по всій Україні ввели надзвичайну ситуацію до 24 квітня. APNews повідомляв, що дозволено, а що заборонено в Україні до кінця ЧС.

Читайте також:
Священик, який контактував з 500 людьми, після зараження коронавірусом, знаходиться в реанімації

Новини партнерів

Зеленський: 27 марта Україна повністю закриває кордони, навіть для українців
Російський письменник Борис Акунін заразився китайським коронавірусом