Вакцина Шредінгера. У МОЗ "відморозилися" від питань про зупинку виробництва української вакцини

Вакцина Шредінгера. У МОЗ "відморозилися" від питань про зупинку виробництва української вакцини
Ексклюзив
Читать на русском

У відомстві фактично проігнорували всі наші конкретні запитання, закнцентувавши свою увагу на поясненнях - що таке вакцини.

Йшов третій рік обіцянок влади про розробку української вакцини від коронавірусу. Її обіцяв екс-міністр МОЗ Максим Степанов, її обіцяв чинний міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко. Її навіть обіцяв Зеленський. Обіцяли у 2021, обіцяли у 2022 році... А потім раптово один з розробників тої самої української вакцини від COVID-19 заявив, що процес зупинився і "далі, скоріш за все, вже ніяк не просуватиметься".

Редакція APnews спробувала дізнатись у МОЗ, що відбувається з виробництвом української вакцини зараз - і ось, що у нас вийшло.

Що сталось?

Керівник Інституту біології клітин НАНУ, академік Андрій Сибірний у січні 2022 року в інтерв’ю "Суспільному" заявив, що розробку української COVID-вакцини зупинено. За його словами, зупинили її на етапі, коли потрібно було досліджувати, чи захищають утворені білки від смерті через COVID-19 трансгенних мишей. Це дослідження мали б здійснювати в Польщі, бо в Україні немає відповідних лабораторій.

За його словами, Нацфонд досліджень України півроку “морочив голову”, але так і не дозволив перевести гроші до Польщі.

Сибірний розповів, що розмовляв з МОЗ, проте ті нібито відмовились такі дослідження фінансувати.

Основна причина зупинки, на думку Сибірного, у тому, що влада втратила інтерес до розробки власної вакцини.

"Був інтерес президента і прем’єра, коли на ринку вакцин було мало. Тепер вакцин повно - інтересу до них нема. Думаю, далі воно ніяк не просуватиметься", - сказав науковець.

Що кажуть у МОЗ?

Ми звернулись до Міністерства охорони здоров’я із офіційним запитом, з проханням прокоментувати заяву Сибірного та дати відповідь на низку запить, серед яких:

  • Чи дійсно в України припинилась розробка української вакцини від коронавірусу та на яких підставах?
  • Чи дійсно МОЗ відмовилось фінансувати етап дослідження вакцини на тваринах? Чому?
  • Скільки коштів було витрачено вже на розробку української вакцини?
  • Чи з’явиться в Україні вакцина власного виробництва і коли?

Одразу зазначимо, що відповідь ми отримали досить "скромну". МОЗ фактично проігнорувало всі наші запитання, і закнцентували свою увагу на поясненнях - що таке вакцини.

При цьому декілька ключових заяв ми все ж виокремили.

Так, у МОЗ нам заявили, що лікарські засоби в Україні за законом можуть розробляти всі бажаючі (за свій кошт), і якщо цією розробкою будуть користуватись, винахідник "має право на винагороду". Чи виділяли кошти на розробку української вакцини - питання без відповіді.

"Лікарські засоби можуть створюватись підприємствами, установами, організаціями та громадянами. Автором (співавтором) лікарського засобу є фізична особа (особи), творчою працею якої (яких) створено лікарський засіб. Вона (вони) має право на винагороду за використання створеного нею лікарського засобу. Винагорода може здійснюватись у будь-якій формі, що не заборонена законодавством", - йдеться у відповіді.

Також у МОЗ, серед іншого, зауважили, що “надзвичайно важливим моментом при розробці вакцин” є підтримання умов біобезпеки та біозахисту, зважаючи на можливість негативного впливу живих біологічних агентів на персонал, природне середовище та необхідність недопущення ймовірної контамінації препарату.

Чи є у нас такі умови - питання без відповіді.

При цьому в МОЗ окремо зупинились на тому, що виробництво власної вакцини - відповідальний, ресурсно витратний та дуже дорогий процес.

"Виробництво вакцин є капітало- та науковоємним процесом, який потребує значних інвестицій, розроблення та впровадження новітніх технологій, закупівлі сучасного обладнання… Тому МОЗ співпрацює також з усіма світовими ініціативами щодо започаткування виготовлення на території України вакцин та інших препаратів, необхідних для боротьби з пандемією COVID-19, а також подолання можливих наступних криз у сфері охорони здоров’я", - йдеться у відповіді, хоча й не на наше запитання.

Тобто розробляти власну вакцину довго і дорого, тому краще "розливати" в Україні вже створені кимось вакцини - так це розуміємо ми.

Ну і наостанок. Українські чиновники один за одним хизувались, що в Україні ВЖЕ розробляють вакцину. Почалося все ще за часів Максима Степанова (екс-міністра МОЗ), а згодом естафету перехопив і Ляшко. "Хизувався" процесом розробки і Зеленський, якому ще у 2020 нібито представляли зразок потенційної української вакцини від COVID-19.

При цьому обіцялось, що розробку представлять то у вересні 2021 року, то вже у 2022 році

У МОЗ же нам опосередковано прокоментували це словами, що “було проведено низку нарад з вітчизняними потенційними виробниками лікарських засобів, на яких було обговорено можливі варіанти відновлення та розвитку виробництва в Україні вакцин".

А от питання, коли українська вакцина все ж з’явиться та чи з’явиться взагалі - знову без відповіді.

У підсумку наш запит перенаправили безпосередньо Інституту біології клітин Національної академії наук Україні. Але нам, чомусь, здається, що нічого нового ми вже не дізнаємось, бо факт залишається фактом - української вакцини, незважаючи на десятки обіцянок, досі немає. І, ймовірно, вже й не буде.

Вакцина Шредінгера. У МОЗ "відморозилися" від питань про зупинку виробництва української вакцини
Вакцина Шредінгера. У МОЗ "відморозилися" від питань про зупинку виробництва української вакцини
Читайте також:

Новини партнерів

Збірна Норвегії встановила абсолютний рекорд із золотих медалей на зимових Олімпіадах
У КМДА спростували масовий виїзд киян зі столиці