В Укрзалізниці, всупереч закону, "засекретили" зарплату члена наглядової ради Сергія Лещенка

В Укрзалізниці, всупереч закону, "засекретили" зарплату члена наглядової ради Сергія Лещенка
Ексклюзив
Читать на русском

Відомо тільки, що у жовтні Лещенку нарахували винагороду у розмірі 261 250 грн та виплатили зарплату у розмірі 210 306 грн.

В Укрзалізниці відмовились розкривати заробітну плату члена наглядової ради Сергія Лещенка. Прес-служба перевізника прикрилася "конфіденційністю" інформації, проте насправді робити цього в УЗ не мали права.

Так, редакція APnews звернулась до прес-служби перевізника із офіційним запитом, в якому ми попросили надати суми, які було виплачено Сергію Лещенку як члену наглядової ради УЗ, за весь період його роботи там - з грудня 2019 року.

У відповідь на наш запит в УЗ "розсекретили" його зарплату лише за жовтень 2021 року, заявивши, що інші суми мають право не розкривати. У прес-службі "прикрились" нормативно-правовими актами, за якими ці відомості є конфіденційними та відносяться до інформації з обмеженим доступом.

Чому ж розказали про зарплату за жовтень? Справа в тому, що 2 жовтня 2021 року набрав чинності Закон України №1723-IX, згідно з яким забезпечується відкритість інформації, зокрема про розмір винагороди особи, яка входить до складу наглядової ради товариства, у статутному капіталі якого більше 50% акцій прямо чи опосередковано належать державі.

В УЗ нам заявили, що оскільки закони не мають зворотної дії, то й зарплату Лещенка нам можуть розкрити тільки за жовтень - відколи почав діяти новий Закон, яким це дозволяється.

Проте як пояснив у коментарі нашому журналісту адвокат та екс-радник директора ДБР Олег Шрам, не мають зворотної дії закони, які "закривають" доступ до якоїсь інформації. В іншому ж випадку це не працює.

"Цей закон, яким внесли зміни, навпаки врегулював питання доступу до закритої інформації, яку фактично визнали такою, яка має бути відкритою. Працює це так: якщо інформація була відкрита, а її закрили – у такому разі Закон зворотної сили не має. Але якщо інформація була закритою, а її відкрили – інформація стає доступною і Закон має зворотну силу.

Але в самому Законі цього ніде не прописано, тому тут питання стоїть у розумінні та правильному застосуванні Закону. В УЗ його розтлумачили неправильно і неправильно застосували. Але прикриватись цим вони не можуть", - пояснив Олег Шрам.

Так, відповідно до ч. 7 ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» не належить до інформації з обмеженим доступом інформація про структуру, принципи формування та розмір оплати праці, винагороди, додаткового блага члена наглядової ради державного чи комунального підприємства, що має на меті одержання прибутку, особи, яка постійно або тимчасово обіймає посаду члена виконавчого органу чи входить до складу наглядової ради господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій прямо чи опосередковано належать державі та/або територіальній громаді.

Більше того, згідно зі ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати інформацію про принципи формування та розмір оплати праці, винагороди, додаткового блага керівника, заступника керівника та члена наглядової ради.

Тому вказані дії представників УЗ щодо ненадання публічної інформації на запит свідчать про свідоме протиправне порушення прямих вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» та про нехтування представниками УЗ обов’язку щодо виконання законів України, за що передбачена відповідальність.

Звичайно, ми звернемось до УЗ із повторним запитом з проханням надати нам всі суми зарплат Лещенка, пояснивши, що засекречувати її перевізник не має права. В іншому ж випадку ми будемо звертатись до Уповноваженої ВР із прав людини Людмили Денісової для захисту своїх прав, зокрема права на доступ до публічної інформації

Що ж до Лещенка, то укладений між ним та УЗ цивільно-правовий договір діяв до 19 вересня 2021 року і станом на зараз його повноваження як члена наглядової ради вже припинено.

За інформацією УЗ, у жовтні, коли Лещенку виплачували зарплату за вересень (з 1 по 19 число), йому нарахували винагороду у розмірі 261 250 грн та виплачено з вирахуванням податків та зборів зарплату у розмірі 210 306 грн.

В Укрзалізниці, всупереч закону, "засекретили" зарплату члена наглядової ради Сергія Лещенка
В Укрзалізниці, всупереч закону, "засекретили" зарплату члена наглядової ради Сергія Лещенка

Новини партнерів

В Івано-Франківську 100% реанімаційних ліжок зайняті COVID-хворими, кисню не вистачає
Це якесь тренування чи шантаж: Лукашенко вперше заговорив про кризу на білорусько-польському кордоні