В Україну повернули викрадену нацистами 80 років тому картину "Блудний син з повією"

В Україну повернули викрадену нацистами 80 років тому картину "Блудний син з повією"
Ексклюзив
Читать на русском

Картину загубили ще під час Другої світової війни, а знайшли у Сполучених Штатах Америки у 2013 році

У Національному музеї мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків у вівторок, 14 липня, відбулась презентація картини П’єра Гудро "Коханці" ("Блудний син з повією"). Про це повідомляє кореспондент APnews.

Картину загубили ще під час Другої світової війни, а знайшли у Сполучених Штатах Америки у 2013 році. Після цього протягом семи років її намагались повернути і це нарешті вийшло зробити.

Директор музею Ханенків Катерина Чуєва розповіла про процес повернення "Коханців". Вона зазначила, що після того, як картину знайшли, одразу зупинили її продаж на аукціоні в Нью-Йорку. Після цього почались юридичні процеси, всім зацікавленим сторонам надавали інформацію та передавали документацію.

"Річ у тому, що жоден процес, особливо якщо це стосується юридичних питань, не йде швидко. Ми працювали власне з моменту, коли ця картина була виявлена, ми одразу почали інформувати всі дотичні органи державної влади, інформувати аукціони і тоді, у 2013 році, було одразу зупинено продаж цієї картини на аукціоні в Нью-Йорку, як тільки стало зрозуміло, що є питання щодо її походження. Ми максимально стисло надавали всім зацікавленим сторонам, всім, хто брав участь у цьому процесі, передали всю документацію, ми зробили всі копії архівних документів", - сказала вона.

Чуєва додала, що куратор проекту Олена Живкова їздила у США, щоб оглянути оригінал картини. Також у поверненні роботи допомагали українські відомства, американська сторона та європейські структури.

"І у 2014 році наша колега Олена Живкова мала можливість з’їздити до Нью-Йорку і оглянути оригінал роботи. Насправді, коли справа заходить в юридичну площину, то це як правило кілька років, ми це бачимо по різних питаннях. Наприклад, по справі зі скіфським золотом, і мусимо сказати, що сім років це ще достатньо довгий, але не критично довгий термін повернення. Ми щасливі, що ця справа вирішилась на користь України, завдяки, зокрема, американському законодавству. Нам допомагали всі, кого ми перераховували, і всі українські міністерства і відомства, які були залучені, і американська сторона, і дослідники з різних європейських структур, які теж займаються розшуком творів мистецтва. Це міжнародна кооперація на дуже різних рівнях", - уточнила директор музею Ханенків.

В Україну повернули викрадену нацистами 80 років тому картину "Блудний син з повією"
В Україну повернули викрадену нацистами 80 років тому картину "Блудний син з повією"
В Україну повернули викрадену нацистами 80 років тому картину "Блудний син з повією"

Вона пояснила, що зазвичай інформацію про нову роботу оприлюднюють тільки після того, як будуть проведені всі відповідні перевірки.

"Як правило, якщо знаходиться робота, всі включаються, куратори мають обов’язково оглянути оригінал роботи. Це займає час. Ми не оприлюднюємо інформацію про наступні знайдені твори, поки не матимемо доказів, що це саме вони, тому що це момент делікатний, робота може бути дуже схожою, може бути авторським повторенням або копією, якщо йдеться про живописне полотно. Тому спочатку треба все перевірити, зібрати всі документи, переконатись, що ми дійсно можемо претендувати на повернення. Тільки після цього ця інформація потрапляє в медіа", - зазначила Чуєва.

Після того, як завершиться виставка "Дар" Василя Щавинського, картину перемістять у залу французького мистецтва, туди всі охочі зможуть прийти і побачити роботу. Крім того, Чуєва розповіла про Щавинського та що він зробив для музею.

"Звичайно. Музей взагалі існує для того, щоб прийти і помилуватись творами мистецтва. Зараз робота розміщена на виставці "Дар" Василя Щавинського, вона буде на цій виставці до кінця літа, ми радимо всім прийти, тому що це унікальна можливість дізнатися більше про колекцію і про людину, яка була незаслужено забута. На честь Василя Щавинського тільки нещодавно назвали одну з вулиць Києва в Деснянському районі. Цей колекціонер і знавець мистецтва зробив надзвичайно багато для мистецтва північних шкіл, і заповів свою колекцію місту Києву. Уточнив побажання, щоб колекція була передана саме до музею Ханенків, на щастя, це вдалось реалізувати. Хоча в 20 роках повертати з Росії предмети, які там знаходились, вже ставало дуже важко, але наші музейники завдяки підтримці вдови Василя Щавинського все ж таки змогли це реалізувати. Після завершення виставки, де вся ця історія розказана в деталях, де є документи архівні, де література представлена з бібліотеки Василя Щавинського, представлені інші твори з його колекції, ми плануємо перемістити його роботи у залу французького мистецтва", - резюмувала Чуєва.

Своєю чергою, куратор проекту Олена Живкова вказала, що насправді картина має називатись "Блудний син з повією". Вона поділилась історією роботи та пояснила, що на полотні зображено біблійний сюжет.

"Правильна назва цієї картини "Блудний син з повією". Це біблійний підтекст, це євангелістська притча з Євангелія від Луки, де йдеться про молодика, який проїв батьків статок, бенкетуючи з блудницями. Але батько зрештою його вибачив і прийняв додому. Оце улюблений сюжет митців ХVIII століття, коли вони показували і повернення блудного сина, і сам оцей дуже зворушливий момент прощення, і дуже любили показувати, як блудний син бенкетує з блудницями. Оскільки у них не було таких пристойних приводів зображати таку розкішну з чисто живописної точки зору сцену. І ось Гудро нею скористався, але, на відміну від своїх колег, він вніс в цю біблійну тему ще не тільки показав розкішне бенкетування, як його колеги, попередники. Вони зазвичай зображували розкішний стіл, бенкет", - повідомила Живкова.

Вона розповіла, що саме хотів зобразити на своїй картині Гудро, та як йому вдалось цього досягти.

"Гудро підійшов інакше, він взяв тільки героїв, як кажуть у кіно, крупним планом, і показав цього молодого чоловіка у момент морального вибору. Оскільки ніхто не знає, чи зараз цей молодик скине зі свого плеча руку спокусниці, або не скине і відповість на її залицяння. Колись, коли колекціонер Василь Щавинський подарував всю свою колекцію музею Ханенків і прибивав цю картину, він вважав, що ця картина має називатись "Сімейний портерт", але у ХVIII столітті сімейну пару ніколи так не зображували, бо це надто відвертий жест, це занадто відвертий погляд. Навіть ці червоні ріжки - прикраса на голові жінки, але вона виглядає, як ріжки диявола трошки. Це все видає, що колись в ній не вгадали цій біблійний підтекст, але саме так вона має називатись і П’єр Гудро, автор цієї картини, він блискуче вирішив цю живописну задачу. Він ввів лице молодика у напівтінь. Глядач, як не вдивляється, не може зрозуміти, які відчуття кояться в його душі. Навпаки він світло направив на руки. Це навіть не про стосунки чоловіка і жінки. Річ у тім, що такий момент спокушання відбувається в душі кожного з нас кожну мить, кожний час. Ми завжди стоїмо перед вибором: так зробити, а це не добре, в душі ми завжди знаємо, що добре, а що ні", - наголосила куратор проекту.

Живкова зазначила, що пошуки втрачених експонатів музею проводяться ще з 90 років. Загалом було загублено 25 тисяч предметів мистецтва, які розшукують у всіх країнах світу. Існує повний каталог робіт, які були в музеї, а щодня переглядають каталоги різних аукціонів.

"В нашому музеї вже давно, з 90 років ведеться пошукова робота, оскільки музей втратив 25 тисяч експонатів, ми вже давно їх розшукуємо по всіх світах. Колись ми вважали, за документами так було відомо, що колекція ця згоріла під час пожежі в Кенігсберзі. Тепер ми знаємо, що не згоріла, оскільки окремі твори з нашої колекції музею Ханенків час від часу спливають на різних аукціонах. Це черговий доказ того, що ми маємо продовжувати ці пошуки, не опускати руки. Ми не тільки видали каталог цих робіт, але кожного дня переглядаємо безліч аукціонних каталогів, ми дуже добре знаємо кожну картину, яка була втрачена, ми її дуже добре пам’ятаємо, тримаємо в голові, чорно-біле, правда, зображення. Час від часу нам вдається натрапити на щось подібне. Тоді треба проводити додаткову експертизу і шукати в музейному архіві документи, які б доводили, що це саме наша картина, а потім йти в суд", - пояснила вона.

Куратор проекту уточнила, що саме так вдалось знайти "Блудного сина з повією". Картину побачили на одному з аукціонів у США, після цього було проведено експертизу, пройшла судова тяганина, а навесні, перед карантином, картину доставили до України. Однак через обмеження у зв’язку з коронавірусом, полотно змогли показати громадськості тільки зараз.

"У 2013 році її опублікував аукціонний дім, вона була заявлена до продажу приватним власником, і була опублікована в передаукціонному продажі на цьому аукціоні. Ми її там побачили, зрозуміли, що це наша робота, і наступного року нам вдалось дістатись Америки за допомогою мецената Валерія Пустинського і провести експертизу остаточно цього твору, зустрітись з представниками ФБР. Від того часу вони заарештували цю картину, і розпочалось довга судова тяганина, яка тривала з 2013 по 2020 сім років, і зрештою, навесні цього року, завершилась на користь музею Ханенків. І далі теж певний час забрало те, аби переправити цей твір з Америки до Києва, і ще певний час, коли останнім літаком з Америки вона прилетіла перед карантином. Ми вже мали її показати, ми вже приготували все для презентації, ми мали влаштувати не лише презентацію, а гучну таку подію, більш урочисту, ніж сьогоднішня. Але карантин, і ми знов чекали. Сім років і ще декілька місяців, але ми все ж таки дочекались, і дуже раді презентувати цей твір всім киянам", - підкреслила Живкова.

В Україну повернули викрадену нацистами 80 років тому картину "Блудний син з повією"
В Україну повернули викрадену нацистами 80 років тому картину "Блудний син з повією"

Новини партнерів

Бій Джошуа - Пулєв може пройти на кораблі або в колізеї
З "Минаю" пішли відразу вісім футболістів