В Україні в період пандемії хочуть роздати людям "імунні паспорти": що це і чим допоможе. Розбір APnews

В Україні в період пандемії хочуть роздати людям "імунні паспорти": що це і чим допоможе. Розбір APnews
Ексклюзив
Читать на русском

Німецькі вчені нібито пропонували видавати «імунні паспорти» тим громадянам, які перехворіли, щоб на них не поширювалися карантинні обмеження

Головний санітарний лікар України Віктор Ляшко заявив, що незабаром почнеться кампанія імуноферментної діагностики, під час якої медики будуть визначати наявність коронавірусу в крові, а також імунітету до нової хвороби Covid-19. За його словами, технологія тестується в США і в Німеччині, а Україна може стати п'ятою країною в світі, де буде запущена ІФА-діагностика.

APnews вирішив розібратися в самій технології і в її актуальності в період пандемії коронавірусу.

Що таке "імунний паспорт"

Кампанія імуноферментної діагностики передбачає роздачу людям так званих "імунних паспортів". Такий паспорт - це інформація про унікальне поєднання і набір білкових молекул на поверхні клітини кожної людини. Свій імунний паспорт може визначити будь-хто. Необхідно тільки здати кров на HLA-типування. У світовій практиці імунні паспорти використовують для донорства органів.

Так, існує навіть міжнародний реєстр, який містить інформацію про HLA-фенотипі здорових людей, які хотіли б врятувати комусь життя, ставши донором. При необхідності пересадки, дані імунологічного паспорту пацієнта вносять до цього реєстру для пошуку сумісного кісткового мозку або пуповинної крові, наприклад, з державних біобанків. І якщо знаходяться збіги, трансплантат пересилається в клініку для пересадки.

Навіщо він потрібен в епоху Covid-19

У період пандемії імунний паспорт, за задумом, покликаний допомогти виявити в організмі кожної людини антитіла до нового вірусу Covid-19. Деякі вчені вважають, що при донорстві крові з антитілами від коронавірусу можна врятувати життя вже хворому або ще не хворій людині.

Німецькі вчені навіть нібито пропонували видавати «імунні паспорта» тим громадянам, які перехворіли, щоб на них не поширювалися карантинні обмеження.

Однак з'ясувалося, що це не зовсім так. Сама така ідея була сказана вченим, якого опитав німецький новинний журнал Der Spiegel. В інтерв'ю вчений запропонував "роздачу паспортів" у зв'язку з потенційним дослідним проектом. Про його пропозиції написав The Telegraph в Великобританії і Business Insider в США, і таким чином звичайна пропозиція стала вже політикою уряду Німеччини.

Німецькі вірусологи в даний дійсно час дійсно працюють над тестом, який визначить, чи є у людини, яка одужала, антитіла, які роблять її несприйнятливою до вірусу. Проте науковий консенсус на даний момент полягає в тому, що немає способу виміряти тривалість або силу такого імунітету, причому оцінки варіюються від декількох тижнів до року. Тому такі сертифікати не розглядаються урядом Німеччини як метод боротьби з поширенням хвороби.

Позиція ВООЗ

Експерти ВООЗ негативно ставляться до такої практики і попереджають, що немає доказів того, що при наявності антитіл в крові людей, які перехворіли Covid-19, вони захищені від повторного зараження. Більш того, ВООЗ застерігає уряди країн, щоб ті не видавали "імунні паспорти" громадянам, які вже перехворіли коронавірусом.

Але в той же час відзначають, що тестування населення на антитіла виключати не варто. Ця процедура важлива для отримання реальної картини - скільки людей насправді перехворіли, а дані допоможуть швидше послабити ряд карантинних заходів. Крім усього іншого, це також допоможе в процесі розробки вакцини проти вірусу.

Читайте також:
Чим лікують коронавірус в Україні та світі, якщо ліків від нього немає. Розбір APnews

Новини партнерів

Японія заборонила в’їзд громадянам з 14 країн: серед них Україна
До кінця тижня в Україні буде 13 тисяч хворих коронавірусом: прогноз соціолога