В Україні сидітимуть довічно за корупцію? Юристи відповіли на одне з "5 питань Зеленського"

В Україні сидітимуть довічно за корупцію? Юристи відповіли на одне з "5 питань Зеленського"
Ексклюзив
Читать на русском

Редакція APnews з'ясувала, чи можливе в Україні введення довічного ув'язнення і чи не суперечить це закону.

Перше з п'яти питань в "опитуванні Зеленського" стосується покарання за корупцію. "Чи потрібно ввести довічне ув'язнення за корупцію в особливо великих масштабах", запитає президент громадян України 25 жовтня.

Редакції APnews поспілкувалась з юристом і адвокатом Ростиславом Кравцем, щоб з'ясувати, чи можливе в Україні введення довічного ув'язнення і чи не суперечить це закону.

За його словами, в тому законодавчому полі, в якому на сьогодні перебуває Україна, недоречно піднімати питання про довічне ув'язнення через корупцію.

"Це питання не можна вирішувати так одномоментно. Європейські й інші країни регулювання питань, пов'язаних з конфліктом інтересів, з корупцією вирішували не один рік. В Україні ж це законодавство було створено дуже швидко і тепер воно використовується у власних інтересах.

Хтось розуміє корупцію як отримання хабарів, хтось – як несвоєчасне подання декларації.

Щоб говорити про довічне ув'язнення, потрібно розуміти, що саме пан Зеленський розцінює як корупція в особливо великих масштабах.

Як показує досвід, не завжди факти корупції, які декларуються антикорупційним органом, насправді є.

Наприклад, що стосується справи розкрадання пального в Міноборони, де були звинувачення на 60 мільйонів гривень, потім їх змінили на 59 мільйонів. Насправді, ці питання недоречні на сьогоднішньому законодавчому регулюванні. Все тому, що наразі норми, які регулюють питання корупції, носять загальний характер, який можна підвести до будь-якого урядовця і будь-якого чиновника.

Питання корупції, як показує досвід, на сьогодні регулюється ззовні країни", - наголосив Юрист.

Водночас, екс-радник голови ДБР і адвокат Олег Шрам заявив, що протягом багатьох років наша держава намагається боротися з корупцією шляхом збільшення покарань за вчинення таких злочинів, унеможливлення застосування більш м'яких покарань, виключення можливості застосування умовного засудження, проте на справі це не дає належного результату.

"Чи зменшилася від цього кількість корупційних злочинів у нашій державі, рівень корупції в цілому? Ні.

Проблема в боротьбі зі злочинністю, в тому числі і з корупційними злочинами, очевидна і вона полягає не у відсутності або м'якості покарання.

Проблема полягає в тому, що не працює принцип невідворотності покарання!" – резюмував Олег Шрам.

На його думку, причиною недієвості антикорупційного законодавства наступні:

  • не працює правоохоронна система, а правоохоронні органи часто використовуються для досягнення особистих або групових інтересів, а не для виконання завдань кримінального провадження;
  • не працюють спеціально створені правоохоронні органи, які повинні боротися з корупцією;
  • в державі немає системного підходу до протидії злочинності, в т.ч. і корупції, а все зводиться до піймання злочинців і корупціонерів нижчої, в кращому випадку середньої ланки;
  • всі ті, хто мав досвід і знання для боротьби з корупцією давно звільнені або самі звільнилися з правоохоронних органів, судів, внаслідок їх нескінченного, безглуздого і безперервного реформування;
  • керівниками в правоохоронних органах часто призначаються ті, хто не має відповідного досвіду і знань для організації роботи підпорядкованих їм органів і підрозділів і т.д.

"Скільки завгодно можна вводити довічне покарання, 3, 5, 10 довічних, але це нічого не змінить. Все так і залишиться на папері.

Змінити ситуацію в боротьбі з корупцією може тільки одне: наведення елементарного порядку в роботі правоохоронних органах, укомплектування їх професійними кадрами, підпорядкування їх роботи виключно Законом, системний підхід до протидії корупції та злочинності у цілому.

Для цього у Президента є всі необхідні повноваження", - констатував Олег Шрам.

Як повідомляв APnews, Зеленський озвучив перше питання, яке поставить українцям на виборах.

Новини партнерів

У Києві згорів автомобіль нардепа від Європейської солідарності - ЗМІ
Сотні учасників Маршу захисників принесли під ОП двері і влаштували перформанс