В Україні можуть "злетіти" штрафи за борги з комуналки у 10 разів. "Слуги народу" пропонують нові покарання

В Україні можуть "злетіти" штрафи за борги з комуналки у 10 разів. "Слуги народу" пропонують нові покарання
Ексклюзив
Читать на русском

Заборгованість населення за комунальні послуги зараз становить 63,1 мільярд гривень.

В Україні можуть "злетіти" штрафи за борги з комуналки у десятки разів.

"Слуги народу" законопроектом №3613 пропонують підвищити розмір пені від 20% до 50% (зараз вона становить 4%).

Які скандальні норми нардепи хочуть "проштовхнути" у народ і наскільки законно-адекватними вони є – з’ясовувала редакція APnews.

Як за борги карають зараз?

Якщо сукупний борг за комунальні послуги досяг річної вартості комуналки, то, згідно з чинним законодавством, штраф не має перевищувати 3,6%.

Якщо ж ви заборгували суму у розмірі дворічних платежів, то штраф становитиме 7,2%, трирічних - 10,8%.

Як "слуги" пропонують карати по-новому?

"Слуги народу" законопроектом №3613 пропонують ввести штрафи такі ж, як за борги з аліментів.

Якщо сукупний борг становить вартість:

  • Річної комуналки - штраф в 20%
  • Двох років - штраф в 30%
  • Трьох років - штраф в 50%

В якості обґрунтування захмарних цифр автори законопроекту приводять заборгованість населення, яка станом на 1 травня 2020 року становить 63,1 мільярд гривень.

"Метою прийняття проекту Закону є розв’язання проблеми погашення заборгованості населення за спожиті житлово-комунальні послуги, що утворилася станом на 1 жовтня 2020 року", - йдеться у пояснювальній записці до законопроекту.

При цьому, якщо закон все ж таки ухвалять, штрафи не будуть наповнювати Держбюджет.

Не штрафами єдиними

Попри підвищення пені, законопроектом надається дозвіл на стягнення майна боржника, якщо існує непогашена заборгованість, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці із сплати аліментів та перевищення встановленої Кабінетом Міністрів України загальної суми заборгованості по видам житлово-комунальних послуг.

Закон дозволяє заарештовувати та продавати на торгах будь-яке майно – від побутових предметів до самого житла, хоча таких випадків в історії України було досить мало і закінчувалися вони великим скандалом.

Як кажуть самі постачальники, держвиконавці працюють неефективно, а приватні навіть не беруться за такі справи.

"Судові виконавці не беруться за мобільний телефон, телевізор, комунальний борг. Це неліквід. Я сумніваюся, що буде велика зацікавленість у інших постачальників заходити в цей ринок. Щоб ринок працював, потрібно прийняти всі механізми, які потрібні для його роботи", – розповів директор ЕГАЗ Артем Компан на форумі Energy Club.

Також документ дозволяє виконавцю стягнути частку вашої заробітної плати, у разі заборгованості.

До погашення заборгованості у повному обсязі ви також не матимете права виїжджати за межі України.

МВФ причетний до підвищення штрафів за борги з ЖКХ?

Зазначимо, що є висока ймовірність того, що законодавці почали виконувати вимоги Міжнародного валютного фонду, прописані у меморандумі про співпрацю з Україною.

МВФ вимагає від влади зробити все можливе для того, щоб спростити процедуру стягнення коштів з боржників. Так звана "проста" процедура дозволить стягувати гроші з боржників без суду.

"Ми розглянемо питання заборгованості та платіжної дисципліни домогосподарств, ТКЕ та облгазів для забезпечення безперервності отримання газових номінацій та сприяння розвитку конкурентного ринку. Ми розробимо адекватні інструменти для підприємств теплопостачання для забезпечення стягнення платежів з домогосподарств ( у тому числі за рахунок біль високих штрафів та спрощеного законодавства)", - йдеться у тексті меморандуму МВФ.

В Україні можуть "злетіти" штрафи за борги з комуналки у 10 разів. "Слуги народу" пропонують нові покарання

Проте, є і позитивний момент: за бажанням постачальник зобов'язаний реструктуризувати борг.

Тобто, якщо дохід громадянина становить 20 тисяч грн, то щомісяця за "старими" боргами і новими платіжками він не може платити за комуналку більш ніж 5 тисяч гривень.

Юрист і адвокат Ростислав Кравець нам в коментарі пояснив, що законопроект, який невдовзі можуть прийняти, антиконституційний і порушує права людей.

"Ті вимоги, які на сьогоднішній день намагаються додати до законодавства стосовно відповідальності боржників з ЖКХ я вважаю антиконституційний. З іншого боку, у нас не існує жодної відповідальності надавачів цих житлово-комунальних послуг, контролю якості цих ЖКХ-послуг, штрафів за надання неякісних чи взагалі відсутність таких послуг. При цьому, намагаються постійно необгрунтовано збільшувати тарифи.

Тим більше, з огляду на ті обставини, тобто плівки Порошенко-Байдена, не тільки українцям, а й усьому світу стало зрозуміло, що тарифи в Україні повністю є необґрунтованими. Наразі на електрику у нас тарифи вищі, ніж в Європі, хоча ми маємо декілька атомних станцій і такого бути не повинно", - наголосив Кравець.

За його словами, обмеження пересування не може бути покаранням для громадян. Це суперечить Конституції.

"Як і в виконавчому провадженні, так і в будь-якому іншому, стосовно норми на заборону пересування.

Європейський суд з прав людини, наприклад, в справі Хлюстова проти Росії чітко зазначив, що ці норми заборони виїзду за кордон – це не покарання. Це обмеження встановлюється для того, щоб боржник не міг уникнути, в даному випадку, сплати заборгованості.

У нас же ініціатори цього законопроекту не розуміють, навіщо взагалі ці норми існують в законодавстві. А ця норма існує виключно з єдиною метою – щоб особа не могла уникнути виплати боргу, у разі, якщо цей борг буде підтверджений рішенням суду. В тому сенсі, в якому нардепи намагаються ввести відповідальність – це покарання, що протирічить як Конституції, так і Міжнародній Конвенції з прав людини і основоположних прав", - констатував адвокат.

Новини партнерів

Конституційний суд офіційно підтвердив незаконність призначення Ситника
Суд залишив апеляцію підозрюваного у вбивстві Гандзюк Мангера без розгляду