В Україні йде зачистка інформаційного поля, - Юсін

В Україні йде зачистка інформаційного поля, - Юсін
Читать на русском

Оглядач Максим Юсін висловився про боротьбу української влади з опозиційними телеканалами

США попросили у Кремля пояснень через повідомлення про пересування російських військ на кордоні з Україною. В американському Держдепартаменті заявили, що вони разом із союзниками по НАТО стурбовані зростанням напруженості та порушеннями режиму припинення вогню в регіоні. Представник відомства Нед Прайс зазначив, що США розцінюють дії Росії як ескалацію. ЗМІ повідомляють про загострення ситуації на Донбасі вже кілька тижнів. У Києві заявляють, що російська влада стягує війська до кордону з Україною і в Крим. У Кремлі, своєю чергою, кажуть, що Росія переміщує збройні сили в межах своєї території на свій розсуд і ні для кого не становить загрози. На цьому тлі оглядач "Комерсанта" Максим Юсін звернув увагу на те, як у міру загострення ситуації на Донбасі та навколо нього влада України зачищає інформаційне поле. Відповідний текст розміщено на сайті "Комерсанта", передає "Перший незалежний".

Депутат Верховної Ради України від правлячої партії "Слуга народу" Мар'яна Безугла виступила з дуже показовою ініціативою, що допомагає зрозуміти, в який бік розвивається політична ситуація в країні. Пані Безугла, заступник голови парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки, запропонувала "свідомим громадянам" надсилати на її електронну пошту посилання на сюжети телеканалу "Наш", в яких, на їхню думку, ведучі або гості допускають непатріотичні висловлювання, граючи тим самим на руку російській пропаганді. Депутат детально пояснює пильним патріотам, як саме слід правильно оформляти надіслані на її ім'я повідомлення – що вказувати в графі "тема" і як, полегшуючи її роботу, коротко обґрунтувати, що саме в сюжеті телеканалу викликало обурення.

Мар'яна Безугла – не просто один з депутатів від партії Володимира Зеленського, вона публічна особа "Слуг народу", саме ця дама представляє позицію влади в політичних програмах українського телебачення. У тому числі й на тому самому каналі "Наш", проти якого вона сьогодні оголосила "хрестовий похід". Назвемо речі своїми іменами: депутат Безугла фактично пропонує співвітчизникам виступити в жанрі політичного доносу, висловлюючи готовність ці "сигнали від громадськості" обробляти та направляти у відповідні органи, чекаючи відповідних рішень.

Тенденція ясна: вона намітилася ще два місяці тому, коли Рада національної безпеки і оборони заборонила три телеканали, які асоціювалися з лідером партії "Опозиційна платформа – За життя" Віктором Медведчуком – 112, NewsOne і ZIK. Це був перший крок на шляху зачистки інформаційного поля, оскільки саме в ефірі цих каналів найчастіше звучала критика політики влади, особливо в мовній сфері та щодо Донбасу.

Ці заходи, однак, здалися недостатніми для активістів з так званого патріотичного табору. І ці активісти провели кілька мітингів біля офісу ще одного телеканалу, "Наш", звинувачуючи його журналістів у роботі на російську пропаганду і мало не в державній зраді. Втім, з Медведчуком, проти якого влада ввела адресні санкції, телеканал "Наш" ніщо не пов'язує, тому знайти привід для його закриття виявилося складніше.

І ось тут на сцену і вийшла депутат Безугла, запропонувавши збирати на журналістів компромат. Подальший сценарій легко передбачити: на підставі звернень обурених активістів наглядовий орган, Нацрада з телебачення і радіомовлення, виносить телеканалу попередження – одне, друге, а потім і відкликає ліцензію.

І тим самим вирішуються відразу кілька завдань. Президент Зеленський і його команда позбавляються не зовсім лояльного їм ЗМІ. Російськомовне населення східних і південних областей, схильне голосувати за опозиційні партії, позбавляється ще одного каналу інформації, що робить його менш організованим і більш пасивним. Нарешті, у міру того, як загострюється обстановка на Донбасі та навколо нього, інформаційне поле зачищається від тих журналістів і експертів, які могли скептично сприймати офіційну точку зору на ті чи інші події. Наприклад, не приймати на віру твердження, що єдина причина ескалації – "агресивна політика" Москви, а українські війська лише відповідають на провокації та ніколи не ведуть вогонь по житлових кварталах.

Загалом, у воюючій країні (а саме цей термін останнім часом використовують президент Зеленський і його команда) поступово вводиться цензура воєнного часу. І допускатися буде, мабуть, тільки офіційне трактування подій.

І тільки однозначне, чорно-біле висвітлення всього, що пов'язано з Росією і з Донбасом. Зі свободою слова все це має мало спільного. Але хто піддасть за це критиці молодого українського президента, який протистоїть "російській агресії"? Вже точно не посли "Великої сімки", які взяли за правило виступати зі спільними заявами з будь-якого хоч трохи значимого питання української політики. Але тільки не на тему свободи ЗМІ. Та й на практику політичних доносів, яку вводить депутат Ради Мар'яна Безугла, західні дипломати навряд чи звернуть свою увагу.

Рубрика "Погляди» не модерується редакцією. Редакція не поділяє позиції блогерів і не несе відповідальності за достовірність викладених ними фактів і позицій.

Новини партнерів

На Львівщині директора ліцею підозрюють у організації булінгу учнів
Майже сотня нардепів від "Слуги народу" в 2020 році купили машини, квартири і землю