Уряд вимагає від самотніх мам повернути виплачену їм компенсацію: чому і що змінилося у виплаті соцдопомоги

Уряд вимагає від самотніх мам повернути виплачену їм компенсацію: чому і що змінилося у виплаті соцдопомоги
Ексклюзив
Читать на русском

Кабмін "заднім числом" змінив порядок виплати "соціалки", а також вніс ряд змін, щоб уникнути порушень і зловживання

В Україні з 1 липня підняли суму соцвиплат. Торкнулася нова система в тому числі і самотніх матерів - допомога на дітей тепер виплачується за новими правилами. Однак незважаючи на, здавалося б, підвищення суми виплат, департаменти соцзахисту вимагають деяких мам повернути гроші назад, погрожуючи судом.

Редакція APnews детально розібралася в нових правилах і розповідає, на якій підставі держава вимагає повернути гроші і чи дійсно все змінилося на краще.

В чому проблема

І почнемо ми, мабуть, не з пояснення нових правил, а з конкретного прикладу їх наслідків. Так, наприклад, одна з мешканок міста Рівне повідомила, що їй прийшов лист від Управління праці та соцзахисту жителів міста, в якому від неї зажадали повернення нарахованої компенсації.

Пояснили це тим, що підписана Кабміном постанова 22 липня змусила їх перерахувати суму виплати, а значить в липні вони направили "надміру виплачену" матеріальну допомогу, сума якої становить 2218 гривень.

В кінці написали, що гроші потрібно повернути протягом місяця, в іншому випадку - проблема буде вирішуватися в судовому порядку.

Уряд вимагає від самотніх мам повернути виплачену їм компенсацію: чому і що змінилося у виплаті соцдопомоги

Що кажуть в Управлінні праці та соцзахисту

На питання редакції в Управлінні праці та соцзахисту міста Рівне нам повідомили, що подібні листи вони дійсно відправляли. При цьому пояснили, чому так вийшло.

Розповіли, що виплата здійснилася за старою системою. Однак 22 (!) липня Кабінет міністрів видав постанову, згідно з якою з 1 (!) липня (умовно кажучи, заднім числом) матеріальну допомогу не отримують самотні мами, які працюють. А так як з 1 липня Управління вже почало виплати за старою схемою, після рішення 22 липня гроші довелося повертати.

Розбираємося, що змінилося

Так, 22 липня Денис Шмигаль підписує постанову уряду №632. Згідно з якою, дійсно, з 1 липня в Україні припиняють допомогу самотнім матерям, які не працюють. А також самотнім мамам, якщо дитині більше 3 років.

При цьому матдопомогу продовжать виплачувати матерям, які виховують дітей до 3 років самостійно, стоять на обліку в центрі зайнятості або здійснюють догляд за літніми людьми. Однак і тут є невелика проблема: щоб по-новому отримати виплати, потрібно подавати нову заяву і декларацію про доходи. Інакше виплат нараховувати не будуть.

При цьому допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування збільшилася з 2 до 2,5 прожиткових мінімумів, а на дітей з інвалідністю до 3,5 прожиткових мінімумів.

Вийшло так: суму соцвиплат ніби як підняли, при цьому скоротили число осіб, які цю соцдопомогу можуть отримувати. Але ж і це ще не все.

Ця постанова стосується не тільки самотніх мам. Нею вводиться порядок обчислення середньомісячного доходу сім'ї для всіх видів державної допомоги.

Дохід сім'ї розраховується за формулою, в якій враховуються зарплата, забезпечення військових, пенсія, стипендія, соціальні виплати, а також субсидії і пільги на оплату за тарифами, допомогу з безробіття, перекази з-за кордону, доходи від продажу молочних продуктів, продукції тваринництва і інше.

Як бачимо, додалися нові пункти, за рахунок чого піднімається середній дохід сімей, а значить - сума соцвиплат може зменшуватися.

Що кажуть в Кабміні

Відзначимо, що згідно із заявою міністра соціальної політики України Марини Лазебної, основним принципом надання допомоги по-новому визначено: об'єктивністю причин отримання низьких доходів або їх відсутність у непрацюючих працездатних членів сім'ї.

"Інші працездатні особи з малозабезпечених сімей або повинні працювати, і тоді згідно їх доходам ми будемо включати їх в програму, або знаходитися в центрі зайнятості", - пояснила зміну правил Лазебна.

Відзначила, що таким чином допомога буде нараховуватися з урахуванням майнового стану сім'ї, при цьому мінімізуються порушення і зловживання, які можуть бути допущені на рівні комісій.

Читайте також:

Новини партнерів

"Приїдуть з України": Лукашенко пригрозив замінити страйкуючих шахтарів
Дружина Навального вимагає від Путіна дозволити відвезти чоловіка на лікування