Українцям можуть заморозити пенсії: експерт назвав умову

Українцям можуть заморозити пенсії: експерт назвав умову
Ексклюзив
Читать на русском

Експерименти влади зі створенням державного накопичувального пенсійного фонду можуть мати дуже сумні наслідки для українців, вважає експерт.

У листопаді Кабінет міністрів України запропонував внести на розгляд Верховної Ради законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо накопичувальної професійної пенсійної системи", який пропонує три нові програми пенсійного забезпечення. Сама по собі ця ідея дуже хороша, але чи спрацює вона в Україні ? І до чого згодом це може призвести? Для відповіді на це питання редакція APnews звернулася за коментарем до експерта з пенсійним системам Олександра Ткача.

Що таке накопичувальна пенсія?

Індивідуальний накопичувальний пенсійний рахунок - рахунок учасника системи загальнообов'язкового накопичувального пенсійного забезпечення, який ведеться з метою обліку накопичених на користь такого учасника пенсійних коштів. Пенсійні кошти учасників системи є власністю учасників системи в розмірі, який враховується на їх індивідуальних накопичувальних пенсійних рахунках.

Що пропонує законопроект?

Згаданий законопроект пропонує три програми накопичувальної пенсії, а саме:

  • Програма №1: Дає право на отримання пенсійних виплат після досягнення віку 50 років;
  • Програма №2: Дає право на отримання пенсійних виплат при досягненні 55 років;
  • Програма №3: ​​Дає можливість добровільно придбати право.

Чи є тут підводні камені?

На думку Олександра Ткача, в Україні неможливо створити ефективну пенсійну накопичувальну систему із-за наступних факторів:

1. Згаданий законопроект не передбачає використання професійних і корпоративних пенсійних фондів;

«Законодавці викреслили із закону недержавні пенсійні фонди, замінивши їх на авторизовані. А я знаю, що таке авторизація. Буде чергова бюрократична структура отримання пенсій», - заявив Олександр Ткач.

В іншому випадку, - вважає експерт, - якщо влада все-таки зважиться на створення державної накопичувальної пенсійної системи, українцям може загрожувати заморожування пенсій.

«Нещодавно була новина, що в РФ вирішено до 2023 р. продовжити заморозку пенсій. Якщо у нас буде накопичувальний пенсійний фонд державний, ось це ж станеться і у нас», - сказав фахівець.

2. Роботодавці будуть відмовлятися від підписання договорів про накопичувальних пенсій;

«Покажіть мені хоча б одного роботодавця, який погодиться підписати колективний договір про те, що він кожен місяць буде платити не менше 3% відсотків за кожного працівника в недержавний пенсійний фонд. Не знайдете ви такого роботодавця, тому що цей закон мертвий ... Програмами 2 і 3 пропонується зробити підвищеним ЄСВ, що звучить як серпом по одному місцю для роботодавців», - зазначив експерт.

Як це виправити?

На думку фахівця, в Україні можна було б запустити накопичувальну пенсійну систему у 2021 р.., проте для цього потрібно виконати чимало роботи, а саме:

  1. Повернути пенсії за вислугою років, використовуючи корпоративні професійні фонди;
  2. Запустити механізм накопичувальних пенсій за списком 1 і списку 2;
  3. Закріпити ці кроки в законах і колективних договорах;
  4. Домогтися консенсусу між законодавцями, роботодавцями та профспілками.

Раніше APnews повідомляв, в українців може з'явитися накопичувальна пенсія: хто на неї матиме право.

Читайте також:

Новини партнерів

На освіту у 2021 році виділили "сопливих" 6,6% ВВП - екс-глава МОН
В Україні виявили сотні тонн контрабандних морепродуктів на 62 мільйони гривень