Українці можуть законно повернути сплачені до держави податки: як це зробити

Українці можуть законно повернути сплачені до держави податки: як це зробити
Ексклюзив
Читать на русском

Хто, за яких умов, коли і як може отримати компенсацію – з'ясовувала редакція APnews.

Податковий кодекс передбачає для українців можливість повернення частини сплаченого податку на доходи фізичних осіб (ПДФО). Це відбувається за рахунок податкової знижки.

Хто, за яких умов, коли і як може отримати компенсацію – з'ясовувала редакція APnews.

Хто?

Одразу зазначимо, що звернутися із відповідною заяво до Державної фіскальної служби за компенсацією за 2019 рік можна до кінця 2020-го. Тобто, у вас залишилось 69 днів, щоб повернути частину своїх грошей, якщо минулого року ви:

  • платили за освіту (свою або дитини)
  • виплачували відсотки за іпотекою
  • витрачали гроші на лікування
  • платили за страховку (зокрема, пенсійну)

Як? Інструкція

Для того, щоб протягом 60 днів отримати компенсацію, громадянину необхідно:

  • звернутися до податкової за місцем реєстрації
  • заповнити відповідну декларацію
  • підтвердити витрати, за які можна отримати компенсацію
  • протягом 60 днів отримати кошти на банківський рахунок

ВАЖЛИВО! Зберігайте квитанції, чеки та виписки з банку, які можуть підтвердити витрати, що не оподатковуються ПДФО. Для отримання компенсації вам необхідно буде надати відповідні докази.

Розмір компенсації

Сума повернутих виплат не може перевищувати розмір офіційної річної зарплати. Так якщо ви отримуєте 15 840 гривень щомісяця, компенсувати можна тільки витрати на суму до 190 080 гривень.

Розмір соціальної пільги безпосередньо залежить від суми сплачених податків, але разом із цим не може перевищувати 18% від них.

Якщо на іпотеку (відсотки), навчання або лікування минулого року ви витратили 20 000 грн, то у 2020 році можна отримати компенсацію в розмірі 3600 грн.

ВАЖЛИВО! Компенсацію можуть отримати лише громадяни України, які витратили гроші в українських компаніях. Тобто якщо ви лікувалися за кордоном, на компенсацію розраховувати не варто.

Скільки всього податків платять українці

Крім ПДФО, громадяни платять 22% єдиного соціального внеску (ЄСВ) і 1,5% військового збору.

Варто зазначити, що, згідно з українським законодавством, замість співробітника сплачує останні - роботодавець.

Ми поспілкувалися з юристом Алі Сафаровим, що зрозуміти, наскільки в Україні реальним і розповсюдженим є явище відшкодування частини сплачених податків.

"Дійсно, це податок на фізичних осіб в деяких категоріях може повертатися.

Сенс у тому, що у нас є загальна процедура – всі доходи оподатковуються податком на фізичних осіб і, відповідно, з них відразу виплачується податок. Із заробітної плати відразу у момент нарахування вираховується податок. АЛЕ – у вас можуть бути витрати, які не включаються в оподатковуваний дохід і, відповідно, потім має бути зменшена сума податку, яка була сплачена, на цей дохід.

Наприклад, у вас заробітна плата 5 000 гривень на місяць, але з них ви витрачаєте 1 000 гривень на навчання, яке підпадає під умову Податкового кодексу, яка не обкладається податком на доходи.

Фактично, ви маєте сплачувати податок не з 5 000 гривень, а з 4 000, тому що цю 1 000 гривень мають вийняти, розмір податку має бути зменшений", - наголосив Сафаров.

За словами юриста, сам Податковий кодекс передбачає досить "гуманну" процедуру компенсації громадянам, але, як це часто буває, через "бюрократизм" відповідний процес починає давати збій на етапі реалізації.

"На практиці адміністрування дійсно є проблемою, хоча насправді навіть його можна було б вирішити. Сам по собі Податковий кодекс встановлює більш адекватний підхід, але починаються проблеми на етапі реалізації на рівні наказів фіскальної служби.

Це є проблема, тому що сама система, яка у нас реалізується Державною фіскальною службою, не розрахована навіть зараз, незважаючи на адміністративну реформу, на перетворення замість фіскальної служби на адміністративні послуги…підхід залишається не дуже зручним для платників податків. Це перше.

По-друге, у нас громадяни самі по собі не відчувають того, що сплачуються податки, тому що вони зазвичай сплачуються через підприємства, через бухгалтерію. Дуже часто люди просто отримують гроші в конверті, мінімальну заробітну плату (а менше мінімалки виплачувати не можна), тому там вже розмір оподаткування не зміниться. Всі ці фактори дуже гальмують визначення зменшення розміру оподаткування.

На Заході, звідки взята ця модель, це дуже ефективний підхід. Він дозволяє, в тому числі, брати іпотеку і не перейматися, брати кредити на навчання, розвиватися. Цей спосіб таким чином дуже стимулює людину до розвитку через фіскальну систему, яка у нас, на жаль, не ефективна", - констатував Алі Сафаров.

Новини партнерів

Банкам дозволили збирати повне досьє на українців: юрист пояснив, кому варто боятися
В Одесі семеро ув'язнених порізали собі вени під час суду