Україна продовжить платити кредиторам: що означає провал голосування за урізання бюджету під коронавірус

Україна продовжить платити кредиторам: що означає провал голосування за урізання бюджету під коронавірус
Ексклюзив
Читать на русском

Міжнародні фінансові інституції, МВФ, Світовий банк говорили про те, що через кризу пандемії країни-кредитори повинні взяти своєрідний тайм-аут на цей час. А наша країна тримає політику необхідності продовжувати платити кредиторам

Верховна Рада України в понеділок, 30 березня, не підтримала проект закону Кабінету міністрів №3279 про зміни до державного бюджету на 2020 рік у зв'язку з пандемією коронавірусу. За прийняття документа в першому читанні проголосували 223 народних депутата, для прийняття потрібно 226 голосів.

APNews опитав політологів про те, що значить провал голосування за урізання бюджету під коронавірус.

Олексій Якубін - політолог, кандидат політичних наук

Зараз в парламенті дебатується ширша тема: чи допоможе соціальне урізання під час пандемії і кризи, якщо в усьому світі, ми бачимо, країни навпаки - збільшують соціальні витрати, збільшують бюджет, збільшують дефіцит бюджету навіть. Тому мені здається, що цей своєрідний провал, по-перше, показує, що уряд не зміг скоммуніціювати з усіма зацікавленими групами в парламенті. А по-друге, всередині парламенту є більш широка дискусія щодо того, а чи є сенс зберігати бюджет, якщо можна підняти питання про реструктуризацію боргу. Про це навіть говорив Юрій Бойко. Він заявив, що ОПЗЖ готова голосувати, але тільки якщо підніметься питання реструктуризації. Як результат, бюджет не буде скорочуватися, а просто будуть використовуватися ті кошти, які повинні були виплачуватися зовнішнім кредиторам.

Дивлячись на цифри, які Україна може отримати від МВФ, стає зрозуміло, що вони покриють тільки половину від усіх необхідних засобів, які Україна повинна виплатити міжнародним кредиторам. Тому провал голосування показав наступне:

  • багато груп в Раді, навіть в однопартійній більшості "Слуги народу", не згодні з урізанням, тому що багато хто з них лобіював ці статті в різних сферах;
  • депутати не хочуть також бути крайніми в усій цій історії, тобто голосувати за ті речі, які точно не будуть позитивно сприйняті в суспільстві;
  • уряд Шмигаля так і не зміг нормально налагодити комунікацію з депутатами. Тим більше, що на тлі ми зараз бачимо звільнення міністра фінансів, який відповідав за обговорення змін до бюджету, які пропонувалися.

Міжнародні фінансові інституції, МВФ, Світовий банк говорили про те, що через кризу пандемії кредитори повинні взяти своєрідний тайм-аут на цей час. А наша країна продовжує поводитися так, що ми все одно повинні продовжувати платити кредиторам. Тому всередині парламенту і зріє думка про реструктуризацію боргу, а не виключно про те, щоб в таких складних умовах продовжувати платити кредиторам. Тим більше, що країни зі слабкою економікою зараз вибирають саме таку модель поведінки.

Ну і плюс до всього, ми бачимо, що в парламенті стало все складніше приймати рішення, спираючись тільки на "Слугу народу". Їм доводиться створювати або якісь ситуативні коаліції депутатськими групами, як "Довіра" або "За майбутнє", або з іншими фракціями.

Олександра Решмеділова, український політолог, публіцист, політичний експерт і аналітик

Зараз складно сказати, чому те, що відстоював Шмигаль, не набирає голосів. Або це немає підтримки напрацювання Кабміну, або це (через кому) - нестача голосів, яка була по кадрам. Якщо говорити про те, наскільки якісно підготовлені бюджетні зміни, - все робилося на швидку руку, і це зрозуміло. Є ще й такі питання:

  • Як будуть перенаправлені гроші з регіональних бюджетів, з культури та інших напрямків?
  • Чи буде збережений контроль держави над певними монополіями?
  • Чи будуть переглянуті гроші в наглядових радах.

Це ті питання, на які поки не завершено засідання, відповідь дати складно. Поки тримаємо руку на пульсі.

Раніше APNews вже повідомляв, які зміни в держбюджет підготував Кабмін. Так, Міносвіти втратить 2 млрд, а пенсіонери отримають 19 млрд зверху.

Також на позачерговому засіданні 30 березня Рада ухвалила "Антіколомойскій" закон за основу, підтримала зміни до бюджету щодо харчування військових і проголосувала за закон про забезпечення лікування коронавірусу.

Читайте також:
"Всі забули про корупцію, війну і тарифи": як політики використовують епідемію і карантин у своїх цілях

Новини партнерів

В Україні розпочали 33 кримінальні провадження за порушення правил під час карантину
Рада ухвалила зміни до КПК щодо судового контролю на час карантину