Україна не зможе зберігати нову вакцину від COVID-19 - екс-глава МОЗ

Україна не зможе зберігати нову вакцину від COVID-19 - екс-глава МОЗ
Ексклюзив
Читать на русском

Нова вакцина від COVID-19 вимагає складних умов зберігання. Чи зможе забезпечити їх Україна?

Днями весь світ обнадіяла радісна новина: американська компанія Pfizer створила найефективнішу вакцину від коронавірусу. Однак загальна радість була не дуже довгою. Виявилося, що нові ліки повинні зберігатися при температурі - 70 ° С, що своєю чергою ускладнює процес їх транспортування. У зв'язку з цим виникає питання: як же бути Україні? Чи зможе влада забезпечити всіх новими ліками? Для відповіді на ці питання редакція APnews звернулася до екс-глави МОЗ Олега Мусія.

Вакцина Pfizer Inc / BioNTech SE: довідка

У листопаді американська фармацевтична компанія Pfizer Inc заявила, що їй в кооперації з німецьким партнером BioNTech SE вдалося розробити експериментальну вакцину, яка більш ніж на 90% ефективна при запобіганні COVID-19.

Компанії підкреслили, що до цього часу не виявили серйозних проблем з безпекою розробленої вакцини та очікують отримати дозвіл на її використання під час надзвичайних ситуацій в США вже у кінці цього місяця.

Дані про вакцину ще не пройшли експертну оцінку і не були опубліковані в медичному журналі. Попри це, на досягнення вчених вже відгукнулися чиновники Євросоюзу, заявивши про намір закупити 300 млн доз вакцини.

Новим ліками надихнувся і президент України Володимир Зеленський, який попрохав канцлера ФРН Ангелу Меркель врахувати інтереси нашої країни при плануванні постачання вакцини від коронавірусу. Але є одне "але".

Але є одне "але"

10 листопада міністр охорони здоров'я Великобританії Метт Хенкок заявив про величезну логістичну проблему, яка може виникнути при постачанні нової вакцини.

Річ у тому, що ліки Pfizer Inc / BioNTech SE варто зберігати при температурі -70 C (-94F), яку не можуть забезпечити більшість морозильних камер.

При цьому для більшості інших вакцин не потрібні такі низькі температури зберігання. Компанія Pfizer дійсно визнала, що існують «проблеми, пов'язані зі складом нашої вакцини-кандидата при наднизьких температурах і вимогами до зберігання і розподілу".

За даними BBC, на короткострокову перспективу у Pfizer є план. Вакцина буде поширюватися з власних центрів у США, Німеччині та Бельгії. Вона буде подорожувати як по суші, так і по повітрю, зіткнутися з потенційним зберіганням у розподільчих центрах, і останньою перешкодою буде місцеве доставлення до клінік, відділень, аптек, лікарень - скрізь, де буде вводитися вакцина.

Для цих цілей компанія Pfizer розробила спеціальний транспортний ящик розміром з валізу, заповнений сухим льодом і оснащений GPS-трекером, який може зберігати до 5000 доз вакцини при потрібній температурі протягом 10 днів; після закінчення цього терміну вакцина може зберігатися ще п'ять днів після розморожування.

У теорії, при забезпеченні холодового ланцюга, країни Європи можна забезпечити новими ліками, проте виникає одне закономірне питання: як бути Україні? Для відповіді на це питання редакція APnews зв'язалася з екс-главою МОЗ Олегом Мусієм.

Чи зможе Україна зберігати нову вакцину?

За словами експерта, в Україні наразі немає обладнання для зберігання вакцин при наднизьких температурах.

"Я вперше чую, щоб вакцина зберігалася при такій температурі. Вона ж замерзне! Я при своєму досвіді вперше чую, що є вимога -70 С. Серйозно вам кажу. Такого обладнання в Україні немає, його не існує в закладах охорони здоров'я. Наші всі вакцини зберігаються при температурі +4 і нижче, навіть не в морозильнику, а в холодильнику - від 0 до + 3 С. Це звичний температурний режим для вакцин", - заявив Олег Мусій.

Післямова

Відсутність морозильних камер в медустановах - не суто українська проблема. Їх дефіцит спостерігається і в країнах Західної Європи, проте в ЄС, як уже зазначалося, роблять ставку на т. зв. холодовий ланцюг - "від морозилки до морозилки". Однак з Україною все складніше: по-перше, наша країна явно буде не першою у черзі на завезення нової вакцини, по-друге, наша логістика явно поступається європейській, тому ми не стали б будувати оптимістичні ілюзії з цього приводу.

Раніше APnews повідомляв, Україна отримає іноземну вакцину від COVID-19: в МОЗ назвали дату.

Новини партнерів

Кабмін погодив впровадження е-послуг соціального характеру для українців
Стала відома дата першого бою Макгрегора після відновлення кар'єри