У Зеленського з’явився "інший". Політологи пояснили, чому насправді Кучма покинув ТКГ

У Зеленського з’явився "інший". Політологи пояснили, чому насправді Кучма покинув ТКГ
Ексклюзив
Читать на русском

Минулий вихід Кучми з ТКГ означав "глухий кут" у перемовинах. Що сталось цього разу - розбирався APnews.

Вихід Леоніда Кучми зі складу Тристоронньої контактної групи на наступний день після оголошення про всебічне припинення вогню на Донбасі - несподівана новина. Другий президент вже вдруге залишає процес врегулювання конфлікту на сході України.

Нагадаємо, в 2018 році, якраз під кінець каденції Петра Порошенка на посаді глави держави, Кучма вже покидав ТКГ. Тоді його вихід став символом так званого "глухого кута", в який зайшли сторони, та й сам процес налагодження миру.

Що могло послужити причиною такого рішення цього разу і як це вплине на майбутнє сходу України - розбирався APnews.

Кучма був "підстраховкою" для Зеленського

Політолог Володимир Воля висловив думку, що у Президента на момент початку правління просто не було кадрів, зараз же, ймовірно, кандидат з'явився.

"Коли Зеленський став президентом, йому потрібно було вести переговори і показати, що він готовий ефективно займатися цим питанням. Зрозуміло, що Леонід Кучма, як символ професійного і солідного парламентера-політика, був використаний, щоб спробувати зрушити процес врегулювання з мертвої точки", - зазначив експерт.

За словами Волі, Кучма відпрацював рік, однак прогресу як не було, так і немає. Політолог припускає, що була імовірна навіть домовленість між Зеленським і Кучмою, що другий хоча б на початковому етапі підтримає це питання, так як у Зеленського на той момент людей на таку посаду не було.

"Це процес підійшов до завершення, у Зеленського тепер є кадри - інші можливі учасники переговорів", - висловив думку Воля.

Проблема Мінських переговорів в тексті, а не в учасниках

При цьому політолог нагадав, що в 2018 році Кучма пішов, тому що, по-перше, він не бачив більше перспектив для врегулювання в тому форматі, який був прописаний в Мінських угодах. Ну а по-друге, він просто втомився.

"Зараз же теж можливий такий варіант, що Кучма не хоче займатися більше тим, що не вважає за можливе реалізувати в перспективі. Переговори зайшли давно в глухий кут, якщо ми говоримо про Мінські угоди. У самому тексті цих Мінських угод є протиріччя, які заплутані "Гордієва вузлом". Тристороння контактна група - це і було якраз намаганням розплутати і щось сплести належне", - сказав Володимир Воля.

І підкреслив, що вихід Кучми ніяк не вплине на ситуацію.

"Вихід Кучми ніяк не вплине на ситуацію - не поліпшить, і не погіршить її. Мінські процеси зайшли в глухий кут незалежно від того, хто бере участь в цьому процесі. Проблема Мінських угод в самому тексті Мінських угод", - підсумував експерт.

Ніяких інтриг або політичного підтексту

А ось політолог і експерт в міжнародних відносинах Антон Кучухідзе зазначив, що не бачить у рішенні Кучми щодо ТКГ якоїсь політичної підоснови або інтриги.

"Напевно, щось особисте може бути. На процесі негативно це не позначиться, адже не все ж на ньому одному там зав'язано. Там велика команда переговірників, які в кожній окремій контактній групі за напрямками працювали. Офіс президента при цьому теж працював, сам Зеленський також працював над мирним врегулюванням конфлікту на Донбасі.

Тому я не бачу передумов до того, щоб щось погіршилося в роботі з української сторони. Тим більше, що західні лідери зазначають, що Зеленський і нова влада у цілому - дуже активні в питанні миру на сході, і постійно пропонують якісь варіанти, щоб мирний процес рухався. Я думаю, така логіка буде зберігатися і надалі", - підкреслив політолог.

Читайте також:

Новини партнерів

Сліпий канадець вперше отримав водійські права в 44 роки і тут же купив спорткар
Зеленський надав тимчасовий безвіз туристам з Китаю