У період карантину в Києві чоловіки та жінки менше били одне одного вдома - статистика

У період карантину в Києві чоловіки та жінки менше били одне одного вдома - статистика
Ексклюзив
Читать на русском

Зі статистики випливає, що в березні, незважаючи на всі забобони про "весняне загострення" і спільне "життя в 4 стінах", кількість випадків домашнього насильства серед жителів столиці різко знизилося. А от зараз - навпаки

Незважаючи на всі розмови і обговорення, що карантин став причиною зростання числа випадків домашнього насильства, на ділі ж все інакше. Принаймні, в столиці. У відповідь на офіційний запит редакції APnews, поліція Києва надала звітність по випадкам домашнього насильства у 2020 році.

Зі статистики випливає, що в березні, незважаючи на всі забобони про "весняне загострення" і спільне "життя в 4 стінах", кількість випадків домашнього насильства серед жителів столиці різко знизилося - з 767 випадків до 667 "адміністративних", і з 14 до 8 "кримінальних". Тут розберемо докладніше.

Як карають за домашнє насильство в Україні

Факт домашнього насильства розглядається як в кодексі про адміністративні порушення, так і в Кримінальному кодексі.

У першому випадку - це менш "жорстка" форма покарання. Домашнє насильство розглядається як адміністративне правопорушення за статтею 173-2 КУпАП, яке карається штрафом від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170-340 гривень) або громадськими роботами на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до семи діб.

Другий же випадок - це систематичне вчинення домашнього насильства, стаття 126-1 Кримінального кодексу України "Домашнє насильство", тобто умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства по відношенню до подружжя або колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) в сімейних чи близьких відносинах, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров'я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілого.

Карається громадськими роботами на строк від ста п'ятдесяти до двохсот сорока годин, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п'яти років, або позбавленням волі на строк до двох років.

А в чому різниця

Як пояснив в коментарі редакції адвокат Юрій Рожков, кримінальна відповідальність настає з моменту систематичного вчинення домашнього насильства. Тобто, коли було складено 2 або більше адмінпротоколів.

"В органах МВС є спеціальна група, яка фіксує і виїжджає на випадки, пов'язані з домашнім насильством. І якщо група два рази фіксує таке правопорушення, за результатами третього виїзду направляють протоколи до суду, а якщо є третій факт або більше, тоді настає кримінальна відповідальність. Саме завдяки адмінпротоколам ми фіксуємо систематичність таких дій", - пояснив експерт.

Виходить, що в перший і другий раз винуватця каратимуть за статтею 173-2 КУпАП, а при виявленні систематичного домашнього насильства (якщо випадків буде більше 2), тоді вже справа дійде до Кримінального кодексу стаття 126-1.

Яка ситуація в Києві

Так, виходячи з даних ГУ Нацполіціі Києва, за 2020 рік (січень-червень) було зафіксовано 4166 "адміністративних" випадків домашнього насильства. Це на тисячу більше, ніж за аналогічний період 2019 року. При цьому самий "пік" припадає в 2020 році на січень-лютий (782-767 випадків), а ось в березні кількість пішла на спад - до 667 в березні і 602 в квітні. У травні і червні число трохи зросло - до 670 випадків, однак все одно "не наздогнало" зимовий період.

Що стосується систематичного домашнього насильства - його в Києві за 2020 рік (січень-червень) зафіксували 57 разів, що на 11 випадків більше, ніж за аналогічний період в 2019 році. При цьому "пік" припав також на січень-лютий (15-14), а в березні знизився до 8. Далі більше 10 випадків за місяць не фіксувалося.

У період карантину в Києві чоловіки та жінки менше били одне одного вдома - статистика
Читайте також:

Новини партнерів

В Україні на вихідних очікується похолодання і дощі з грозами
Найважливіша перемога за рік: глава Житомирської ОДА повідомив про одруження під час 2,5-годинного річного звіту