Тотальна заборона на в’їзд іноземцям через COVID-19: "турбота" про українців чи саботаж Авакова проти хасидів?

Тотальна заборона на в’їзд іноземцям через COVID-19: "турбота" про українців чи саботаж Авакова проти хасидів?
Ексклюзив
Читать на русском

Кабмін вирішив заборонити в’їзд в Україну іноземцям за ініціативою Арсена Авакова. Рішення викликає питання.

Уряд, за пропозицією глави МВС Арсена Авакова, 26 серпня одностайно ухвалив рішення про заборону на в’їзд до України іноземцям та особам без громадянства. Причиною став, як не дивно, коронавірус, адже останні два тижні у нас щодня фіксують 1 500 – 2 000 хворих. До слова, кордон України до 28 вересня буде закритий не лише для громадян з країн "червоної зони", а для всіх.

Редакція APnews розбиралася, хто постраждає найбільше від рішення Кабміну і чому постанову схвалили саме зараз.

15 червня пролунала новина про те, що громадянам інших країн дозволено в’їжджати в Україну, ще пізніше Верховною Радою схвалюються ініціативи, які дозволяють іноземцям відкривати рахунки в українських банках і легально проживати на території нашої країни. Після таких кроків заборона на в’їзд громадянам всіх країн виглядає щонайменше дивною.

Чому ініціатор – Арсен Аваков?

Відповідна ініціатива надійшла від міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Виникає питання – чому? Адже епідеміологічна ситуація в країні – не його прерогатива.

"З метою недопущення на території України другої хвилі COVID-19 МВС пропонує внести зміни до постанови Кабміну від 22 липня №641. Проектом передбачається тимчасово заборонити в’їзд на територію країни іноземців та осіб без громадянства, крім певних категорій осіб, відкоригувати порядок перетину КПВВ особами на лінії розмежування та адмінмежі з АРК, уточнити категорію осіб, які підлягають самоізоляції", - заявив він.

Політолог Олексій Якубін припускає, що Арсен Аваков намагається зімітувати факт своєї причетності до вирішення проблем з епідеміологічною ситуацією в країні.

"Я так бачу, що Аваков намагається зараз посилити власну участь у ситуаціях, пов’язаних навколо коронавірусу. Типу «от бачите, я тут буду навіть пропонувати цю постанову". Можливо, з тим контекстом, що "я готовий розділити відповідальність" і так далі.

Можливо, наша влада вважає, що якщо вона зараз ввела цю заборону, то це дозволить через декілька місяців підняти перед Європейським Союзом питання щодо того, чи буде відмінено частково ці обмеження, які зараз є", - зазначив він.

До чого тут хасиди?

Є висока ймовірність, що коронавірус – прикриття для того, щоб не допустити приїзд хасидів в Умань, де кожного року традиційно проходить святкування Рош Ха-Шана (Єврейського Нового року). Мер міста неодноразово вимагав, зокрема і від глави МВС, запобігти масовому приїзду паломників. Цього року Рош Ха-Шана святкуватимуть з 18 по 20 вересня.

Щоб не виділяти хасидів серед усіх інших іноземців і не підставляти самих себе, вирішили накласти заборону на всіх.

Олексій Якубін погодився, що ця версія цілком має право на існування.

"Я думаю, що фактор з хасидами тут теж грає свою роль. Варто пригадати діяльність мера Умані. Я думаю, що не без цього, тому що саме від Авакова очікувалось введення обмежень і заборон щодо в’їзду хасидів. Ми знаємо, що за різними оцінками, від 8 000 людей на Єврейський Новий рік в'їжджають в Україну. Можливо, це взагалі одна із причин, чому було введено загальну заборону для всіх іноземців (крім згаданих винятків).

Навіть президент обговорював питання з приводу в’їзду паломників в Україну, тому що одним із аргументів звучало, що "якщо Україна і на Великдень проводила службу онлайн, то не треба робити виключень тепер і для хасидів". Тобто, всю цю історію потрібно поширювати на всі релігійні групи", - наголосив він.

Україна "відповіла" Європі, заборонивши в’їзд іноземцям?

"На відміну від деяких інших країн (наприклад, Грузія) до списку тих країн, яким Європейський Союз дозволив в’їзд їх громадянам, наша країна не потрапила навіть до того списку, який ЄС переглядав.

Тобто, в тому числі, через ситуацію з коронавірусом зараз. Той факт, що Україна прийняла заборону щодо в’їзду іноземців, насправді глобально нічого не змінює, окрім того, що вже є зараз", - додав політолог.

Кому все ж дозволено в’їзд в Україну?

  • Прем’єр-міністр публічно пообіцяв врахувати прохання Володимира Зеленського щодо дозволу на в’їзд білорусам, котрі будуть тікати в Україну від режиму Олександра Лукашенка. Проте, і тут є нюанси, адже Аваков вимагає, щоб дозвіл для кожного громадянина Білорусі ухвалювався індивідуально, на рівні керівництва Держприкордонслужби.
  • Також заборона на в’їзд не стосується тих іноземців, котрі мають вид на проживання в Україні.
  • Зазначимо, що від постанови уряду, ухваленої нашвидкуруч, можуть постраждати й іноземні студенти-контрактники, які заплатили за навчання у ВНЗ, але формально ще до них не зараховані.
  • Постанова не стосується іноземних громадян, які прямують транзитом та мають документи, що підтверджують виїзд протягом двох днів, осіб, які навчаються в українських вишах, представників міжнародних місій або прибуваючих на запрошення дипломатичних представництв України тощо.
  • Крім того, Аваков додав, що в рамках постанови пропонується відкоригувати порядок пропуску на КПП з окупованими територіями ОРДЛО та на адміністративному кордоні з АР Крим.

Низка міністерств вже визнали недалекоглядність урядової постанови і вимагають виправлення початкової редакції. Наразі залишається лише чекати, поки головні "майстри спорту у боротьбі з коронавірусом" змінять ситуацію на краще.

Новини партнерів

Експерт пояснив, чому в Україні знову підвищили тарифи на газ
В Україні розширили червону зону карантину через погіршення ситуації з COVID-19