Торги з Аваковим і граблі Порошенко: чим обернеться для Зеленського повернення Саакашвілі

Торги з Аваковим і граблі Порошенко: чим обернеться для Зеленського повернення Саакашвілі
Ексклюзив
Читать на русском

Редакція APnews разом з українськими політологами розбирала всі "ЗА" і "ПРОТИ" призначення Саакашвілі

Українців сьогодні розбурхала інформація про можливе призначення третього президента Грузії та колишнього глави Одеської ОДА Михайла Саакашвілі на пост віце-прем'єр-міністра з реформ в Кабінеті міністрів Дениса Шмигаля. При цьому сам політик у своєму Facebook фактично підтвердив своє призначення і натякнув, що ініціатором був президент Володимир Зеленський.

Редакція APnews разом з українськими політологами розбирала всі "ЗА" і "ПРОТИ" подібного призначення.

Є зв'язки, але немає підтримки

На думку політолога Руслана Бортника, Зеленський призначенням Саакашвілі хоче поліпшити свій імідж в очах західних партнерів, який похитнувся після.

"Саакашвілі має ім'я на Заході та свої канали комунікації, тому його можна використовувати для поліпшення свого іміджу і контактів із західними партнерами. Друга причина, чому Саакашвілі саме в уряд йде, а не на якийсь інший пост, - посилення нинішнього прем'єр-міністра Дениса Шмигаля і збалансувати главу МВС Арсена Авакова", - зазначив експерт.

При цьому він вказав, що Саакашвілі через свою конфліктність не матиме підтримку в парламенті.

"У Верховній Раді йому може бути не просто, тому що у Саакашвілі погані відносини не тільки з Аваковим, а й з групою "Приват", з Порошенком і "Європейської солідарністю" і натягнуті відносини з "Опозиційною платформою - За життя". Буде не просто говорити та переконувати підтримати його кандидатуру інших, тому що всередині фракції "Слуга народу", швидше за все, голосів на це призначення не знайдеться. Він конфліктує з іншими українськими політичними силами. У нього немає історії успіху в Україні. На посаді одеського губернатора він не досяг успіхів, у нього низькі рейтинги в Україні. За рівнем амбіцій, зв'язків і досвіду Саакашвілі може дати фору багатьом. Він є небезпечним конкурентом", - пояснив Бортник.

Водночас, він вважає, що Саакашвілі не зможе замінити Шмигаля на посаді прем'єр-міністра, тому що для Зеленського це означатиме конфлікт з фінансово-політичними групами.

Читайте також:
"Бідна, абсолютно нещасна країна": Рева розніс реформи Саакашвілі в Грузії

Торги з Аваковим

Політолог і юрист Олексій Якубін вважає, що Михайло Саакашвілі може бути противагою нинішньому главі МВС Арсену Авакову.

"Поява самої фігури Саакашвілі - це сигнал. З боку Зеленського, він не стільки буде тасувати карти Кабінету міністрів до тих пір, поки не отримає кандидатів, які будуть справлятися зі своїми обов'язками, як швидше карта в торгах з тим же Аваковим. Не виключаю, що це спроба з боку Зеленського провести з Аваковим певні торги з приводу певної взаємодії між президентом і досить впливовим міністром внутрішніх справ і не останньою людиною в уряді", - зазначив експерт.

На його думку, Кабмін Шмигаль зараз діє за інерцією і якщо нічого не змінювати, то його чекає доля уряду Олексія Гончарука, тому розглядається кандидатура Саакашвілі. Водночас він вказав, на суперечливість фігури колишнього президента Грузії.

"Ключове протиріччя полягає в тому, що Саакашвілі іноземець. Я думаю, що навіть в "Слузі народу" далеко не всі будуть готові проголосувати за громадянина України, але іноземця і президента Грузії. Саакашвілі дуже суперечлива фігура. Він не запам'ятався якимись успішними ініціативами, хоча у нього можливість, коли він керував Одеською областю. Є ще нюанс в його грузинському слід. В Грузії проти нього навіть були відкриті справи та велися судові процеси, які успішно закінчилися, але не для Саакашвілі. В контексті відносин України та Грузіі можуть виникнути питання з боку Грузії", - пояснив Якубін.

При цьому він також сумнівається, що Саакашвілі отримає підтримку серед українських політиків, тим більше що у нього вже була можливість себе проявити в Україні.

"Обговорювати його в якості якогось радника - може бути, але призначати його на віце-прем'єрську посаду без портфеля може призвести до багатьох небезпек навіть для самої команди влади. Порошенко обпалив на Саакашвілі руки, і він перетворився для нього в дуже незручного опонента. Поява такої ідеї свідчить про те, що в Офісі президента є кадрові проблеми, тому почали ходити по колу. У Саакашвілі в Україні дуже низький рейтинг і він не додасть владі довіри з боку суспільства", - підкреслив Якубін.

Читайте також:
Від бе-бе-бе до «бариги» і пригод на даху: ТОП-5 скандальних витівок Михайла Саакашвілі

Граблі Порошенко

Також сумнівається в успіху призначення Саакашвілі в Кабмін і політолог Олександра Решмеділова. За її словами, кандидат на пост віце-прем'єра з реформ зустрінеться з фракцією "Слуга народу" в п'ятницю, 24 квітня, о 11:00.

"Якщо ж він буде віце-міністром, то це міністр без портфеля і без відповідальності, а значить у нього не буде якоїсь зони відповідальності. Він стане таким інспектором - наглядачем по всіх міністерствах і буде перевіряти, що і де відбувається, а значить саме призначення несе в собі конфлікти. Підглядатиме через плече", - зазначила Решмеділова.

При цьому вона вважає, що Зеленський може наступити на ті ж граблі, що й у свій час п'ятий президент Петро Порошенко, хоча в нього і були фактично дружні стосунки з Саакашвілі.

"Хтось вважає, що Саакашвілі може внести спецій в абсолютно пісний уряд, де вкрай мало яскравих і помітних фігур, більш того ключових спікерів, які привертають увагу. З іншого боку, конфліктність з Аваковим. Також він може критикувати владу, тому тут велика небезпека наступити на ті ж граблі, на які наступав Порошенко. Ще питання в тому, що у Зеленського дуже маленька лава запасних. У нього не просто коротка лава, а табурет, який постійно будуть вибивати. В Україні у Саакашвілі немає успішних кейсів з реформ, він ситуативний гравець", - пояснила політолог.

Також вона нагадала про провальну першу спробу Саакашвілі та людей, яких асоціювали з ним, зайти в українську політику, що завершилося крахом.

Як раніше повідомляв APnews, колишнього главу Одеської ОДА Михайла Саакашвілі можуть призначити віце-прем'єр-міністром з реформ.

Новини партнерів

Нацраду з питань телебачення очолила журналістка Герасим'юк
Україна ініціювала створення групи для відновлення контролю над кордоном