Тюрма за чайлдфрі і удар по ЛГБТ-спільноті. У Раду під виглядом "сімейного" внесли антиконституційний закон

Тюрма за чайлдфрі і удар по ЛГБТ-спільноті. У Раду під виглядом "сімейного" внесли антиконституційний закон
Ексклюзив
Читать на русском

Редакція APnews розбиралася, чи має право на життя проект закону про захист сім'ї, запропонований нардепом Волошиним

У Верховній Раді зареєстрували законопроект, через який за розпусні дії, одностатеві відносини та пропаганду поглядів "чайлдфрі" (небажання заводити дітей) вас можуть посадити у в'язницю на 5 або 10 років.

Законопроект 3316-1 "Про кримінальну відповідальність за публічні заклики чи пропаганду відмови від дітей, руйнування інституту сім'ї, позашлюбних і протиприродних статевих відносин і розпусти" запропонував народний депутат від "Опозиційної платформи - За життя" Олег Волошин.

Основна ідея документа полягає в тому, щоб внести до Кримінального кодексу зміни, які дозволять карати та присуджувати реальні тюремні терміни за дії, які, на думку нардепа, призводять до зниження народжуваності та зменшення населення в Україні.

Здавалося б, думка здорова і логічна, з точки зору держави, але є одне велике АЛЕ.

Зараз проект закону прописаний так, що будь-які "протиприродні статеві стосунки", сюди можна віднести не тільки гомосексуалізм, бісексуальність, БДСМ, але кунілінгус, мінет, мастурбацію, можуть потрапити під визначення "розпусти" чи "пропаганди", а значить, будь-якого представника ЛГБТ або людину, якиа не згодна жити по "традиційним" засадам суспільства, можуть скрутити та відправити до буцегарні.

Крім того, в документі передбачена "боротьба з розпустою", правда, що мається на увазі під цим словом і яким чином ця боротьба буде - не зрозуміло.

Редакція APnews розбиралася, чи має право на життя проект закону про захист сім'ї, запропонований нардепом Волошиним

Що хочуть змінити

 1. Додати до Кримінального кодексу статтю, яка дозволить карати за публічні заклики чи пропаганду чайлдфрі, ЛГБТ-спільноти, сексу до шлюбу і розпусти.
 2. На законодавчому рівні визнати можливим мотивом для вбивства нетерпимість до інституту сім'ї та сімейних цінностей.
 3. Нетерпимість до інституту сім'ї та сімейних цінностей - стане обставиною, яка посилює провину.
 4. "Нетерпимість до інституту сім'ї і сімейних цінностей" можуть прирівняти до злочинів на ґрунті расизму і дискримінації за іншими ознаками.

За що і як каратимуть

 1. Якщо Вас викрили на публіці в висловлюваннях, які можуть сприйняти, як такі, що суперечать "сімейних цінностей" або шлюбу, то Вам загрожує штраф від 3400 до 8500 гривень або арешт до п'яти років.
 2. Якщо на такому злочині попався чиновник, політик чи інша посадова особа, то йому загрожує штраф від 8500 до 17 000 гривень або арешт від двох до п'яти років, а також заборона обіймати певні посади на три роки.
 3. У разі, якщо подібною пропагандою займалася ціла ОЗУ або в результаті подібних дій хтось отримав тяжкі каліцтва або помер, то всім причетним буде загрожувати тюремний термін від п'яти до десяти років.

Фактично ці зміни призведуть до криміналізації не тільки членів ЛГБТ-спільноти, а й усіх, кого визнають "не такими", тому що люди свідомо не хочуть вступати в шлюб і заводити дітей.

Що там у Європи

В європейських країнах питання забезпечення прав і свобод людей, які відносять себе до ЛГБТ-спільноти, чайлдфрі або іншим групам громадян, яким не підходять звичні підвалини життя, давно є вирішеним, нехай не в кожній країні та не повною мірою.

Так, в більшості країн заборонена дискримінація за ознакою сексуальної орієнтації, при цьому покарання за подібне залежить від тяжкості злочину - від штрафу до тюремного терміну.

У 37 європейських країнах представники ЛГБТ-спільноти мають право служити в армії, а в 16 з них дозволені одностатеві шлюби та усиновлення дітей такими парами. Крім того, всі громадяни незалежно від поглядів і уподобань мають базові права, які гарантують конституції та закони країн Європи. Також вони забезпечені наступними міжнародними документами:

 • Конвенція про захист прав людини та основних свобод з поправками, внесеними відповідно до положень Протоколу №11;
 • Конвенція про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок;
 • Резолюція 34/180 Генеральної Асамблеї від 18 грудня 1979 роки;
 • Конвенції про кіберзлочинність;
 • Резолюція 34/169 Генеральної Асамблеї ООН "Кодекс поведінки посадових осіб з підтримання правопорядку".

Варто відзначити, що лібералізація ЛГБТ-спільноти в Європі стала можливою в останні 30-35 років. Раніше практично у всіх країнах діяли суворі заборони на будь-які сексуальні стосунки, які "виходили за рамки" розуміння влади

Чи має закон Волошина майбутнє в Україні

У коментарі APnews, експерт українського інституту з прав людини Михайло Чаплига розповів, що законопроект 3316-1 порушує права громадянина України.

"Йдуть перегини та кожен грає на свою електоральну групу. Хтось грає на консервативну групу, хтось грає на ліберальну, але в результаті страждають ті, хто ні там і ні там. Вони страждають від цього законодавчого спаму, у якого ніяких перспектив прийняття в парламенті немає. Тільки обурення і зайві нерви", - зазначив експерт.

При цьому він підкреслив, що в українському законодавстві не визначено значення слова "пропаганда", тому його можна трактувати на свій розсуд.

"Такий законопроект теоретично не міг бути та й навряд чи він з'явиться на порядку денному, тому що він порушує цілий ряд статей Конституції, причому прямих норм. І найважливіше, у всіх законопроектах за ЛГБТ та за сімейні цінності всюди вживається слово "пропаганда", яке юридично не визначено, тобто не виписано законодавчо, тому воно буде породжувати юридичну невизначеність. У цьому випадку людина не може передбачити наслідки своїх дій, оскільки немає юридичного визначення. Це простий законодавчий спам", - підсумував Чаплига.

Варто відзначити, документ порушує, як мінімум, п'ять статей Конституції України:

 • право на невтручання в особисте і сімейне життя, яке закріплене статтею 32;
 • право на свободу думки та слова - стаття 34;
 • право на свободу світогляду та віросповідання - стаття 35;
 • право на мирні зібрання, мітинги - стаття 39;
 • право на соціальний захист - стаття 46.

Таким чином, документ в нинішній його редакції не має права на життя хоча б тому, що підриває основоположні постулати життя не тільки українців, а й усього демократичного суспільства.

Новини партнерів

У Чернівцях священик накашляв на журналістів та зажадав від СБУ закрити їх на карантин
Звільнені з полону в ОРДЛО завершили обсервацію: коронавірусу не виявлено