Ціна на газ у липні зросла на 7%. Експерт спрогнозував, що буде з тарифами з 1 серпня

Ціна на газ у липні зросла на 7%. Експерт спрогнозував, що буде з тарифами з 1 серпня
Ексклюзив
Читать на русском

Ціна на газ на головних європейських хабах почала зростати на початку липня і досягла максимального показника з середини травня.

Оптова ціна на природній газ для населення у липні зросла на 16 копійок і становить 2,30 грн/кубометр, що на 7% більше, порівняно з попереднім місяцем. У серпні ціна природного газу може зрости ще більше.

Про це в коментарі APnews повідомив експерт з питань енергетики Дмитро Марунич.

Варто зазначити, що з початку року ціна публічних спеціальних обов’язків (ПСО) знизилась на 51%. Якщо ж порівнювати з аналогічним періодом минулого року, то падіння вартості газу досягло 53%.

Ціна на газ на головних європейських хабах почала зростати на початку липня і досягла максимального показника з середини травня. Таким чином, прогнози аналітиків «Нафтогазу» справдилися. Єдиний стримуючий фактор для подальшого підвищення українських цін – значні запаси в українських сховищах і рекордний розрив між споживанням та пропозицією.

При цьому, експерт з енергетичних питань все ж прогнозує зростання ціни у червні і вважає це цілком логічним, адже попереду осінньо-зимовий сезон, коли ціни на газ апріорі підвищуються.

"Липень – це останній місяць, коли ціни на газ для населення формуються, згідно чинного порядку, що визначається Кабінетом міністрів України за останні місяці.
Вже з 1 серпня скасовується постанова про накладання спеціальних обов’язків на «Нафтогаз», і ціни будуть формуватися, відповідно до ринкових котирувань на біржі. Поки що вони формуються так: обирається найменше з чотирьох значень. При цьому, фактично так чи інакше всі ці параметри пов’язані з імпортом.

Поки що діє тариф, а з серпня буде діяти ціна, бо тариф відрізняється від ціни саме тим, що він встановлюється, в даному випадку, Кабінетом міністрів України.

Ймовірно, ціна буде зростати, тому що в Європі ціни на газ поступово підвищуються, адже наближається осінньо-зимовий період. Тарифи і так були на рекордно низьких рівнях", - пояснив Дмитро Марунич.

Водночас, у самому "Нафтогазі" наголошували, що ціни залежать від умов постачання.

Так, "Нафтогаз" пропонує газ для промисловості за ціною 2 982,00 - 3 474,00 грн/тис. куб. м, без ПДВ і витрат на його транспортування магістральними та розподільними трубопроводами.

Зазначається, що у порівнянні з цінами на липень 2020 року ціни з 1 серпня зростуть на 0,2-0,4% в залежності від умов постачання. Запропоновані ціни на природний газ з ресурсу компанії диференційовані в залежності від обсягів закупівлі та умов оплати.

"Нафтогаз" підняв ціну на газ на 7% на липень. Чому? Тому що, об’єктивно, зростає ціна імпорту, що впливає на ціну для кінцевого споживача.
Ймовірно, цей процес продовжиться і у серпні-місяці", - констатував експерт.

При цьому, Марунич зазначив, що, незважаючи на заяви керівництва "Нафтогазу" про "вільний ринок" газу для населення, компанія продовжує контролювати 100% ресурсів.

"На жаль, уряд не зміг довести до логічного завершення реформу ринку, тому що ми скасували спеціальні обов’язки. Пан Коболєв і компанія заявили, що у нас нібито вільний ринок. Немає у нас ніякого вільного ринку.

"Нафтогаз" продовжує контролювати 100% ресурсів, що видобуваються "Укргазвидобуванням", а у інших трейдерів цього доступу не існує", - наголосив експерт з енергетичних питань.

Варто зазначити, що Кабінет міністрів змінив умови визначення ціни скрапленого газу для населення.

Відтепер остаточна ціна для споживача повинна включати податок на додану вартість, тариф на транспортування і розподіл газу, торгову надбавку постачальника газу зі спецобов’язками.

В уряді переконані, що нововведення дозволить встановлювати справедливу ціну на скраплений газ для населення.

Раніше APnews повідомляв, як з українців будуть вибивати борги за ЖКГ.

Новини партнерів

Зеленський хоче відправляти наркоторговців під варту без права внесення застави
Битва за УПЛ. Хто з Першої ліги буде битися з "Динамо" і "Шахтарем" - аналіз