"Це важливе дослідження": у ЦГЗ розповіли, навіщо їм 10 млн гривень на дослід з геями

"Це важливе дослідження": у ЦГЗ розповіли, навіщо їм 10 млн гривень на дослід з геями
Читать на русском

Розповіли також, як буде проходити дослідження. Зокрема, що буде 6900 учасників у 16 містах

МОЗ витратить 10 млн на дослідження чоловіків-гомосексуалів, було оголошено відповідний тендер. Ця закупівля викликала доволі значний розголос та резонанс, тому у Центрі громадського здоров’я вирішили пояснити, чому таке дослідження є важливим і на що підуть кошти.

Про це APnews пише з посиланням на їх коментар.

Що це за дослідження?

У 2021 році планується масштабне біоповедінкове дослідження про можливі ризики інфікування ВІЛ, гепатиту та сифілісу серед чоловіків, що мають секс із чоловіками. Очікувана вартість дослідження становить 10 млн грн, але, як зазначили у ЦГЗ, завдяки конкуренції на торгах вона може значно знизитися.

Чому це дослідження важливе?

У Центрі здоров’я пояснили, що подібні дослідження є важливою й невід’ємною складовою епідеміологічного нагляду громадського здоров’я. Завдяки ним епідеміологи можуть зрозуміти, як люди, що знаходяться в групі ризику до інфікування якоюсь хворобою, себе поводять, як вірус або інфекція розповсюджується і як зробити програми з профілактики ефективними. Такі дослідження є нормальною практикою в усіх країнах світу. Їх рекомендують проводити раз на 3–4 роки.

Чому така ціна?

У ЦГЗ наголосили, що такі біоповедінкові дослідження є досить дороговартісними, адже вимагають дуже складної підготовки — формування команди дослідників та медиків, пошук і залучення учасників, лабораторні дослідження крові тощо.

Вказано, що чоловіки, які мають сексуальні стосунки з чоловіками є однією з ключових груп, яким загрожує підвищений ризик інфікування ВІЛ з урахуванням особливостей їхньої поведінки та поведінки їхнього оточення.

Зокрема, це біоповедінкове дослідження дасть змогу отримати дані про:

  • поширеність ВІЛ та інших соціально-небезпечних інфекцій;
  • поведінкові фактори пов’язані з ризиком поширеності захворювання;
  • використання цією групою послуг із профілактики ВІЛ;
  • допоможе оцінити рівень доступу до програм профілактики та рівень стигми.

ЦГЗ також вказано, що кошти на це виділяє Центр контролю та профілактики захворювань США.

У дослідженні мають взяти участь 6 900 людей у 16 містах. Кожен респондент отримає 250 грн, а також додаткові 120 грн, якщо залучить до дослідження ще до трьох людей. Отже, лише на учасників витратять щонайменше 1,7 млн грн.

Як буде проходити дослідження?

Дослідження буде реалізоване в декілька етапів. Упродовж підготовчого етапу підрядник формує команди в регіонах. У кожному місті мають працювати регіональні команди з 5 людей: регіональний координатор, купон-менеджер, 2 інтерв’юера і 1 медпрацівник. Йде пошук і підготовка приміщення для проведення дослідження, яке має відповідати вимогам протоколу. Додатково проводиться попереднє дослідження та оцінка можливості залучити респондентів.

Центр громадського здоров’я проведе навчання в Києві для регіональних координаторів, а також для медичних працівників, зокрема, як працювати з новими тестами та робити забір сухої краплі крові.

Після цього стартує польовий етап — збір даних серед респондентів, який заплановано провести із серпня до кінця жовтня.

Опісля проводиться аналіз даних. Резюме дослідження буде готове на початку 2022 року. За результатами ЦГЗ звітує міжнародним партнерам і донорам.

Таке дослідження - не перше і не останнє

Інтегровані біоповедінкові дослідження серед ключових груп в Україні відбуваються з 2004 року раз на 3–4 роки. Раніше такі дослідження здійснювали неурядові організації, зокрема, Альянс громадського здоров’я. Але з 2018 року частину цих досліджень координує Центр громадського здоров’я, оскільки саме держава має бути холдером цих досліджень.

На 2022–2023 роки також заплановано провести біоповедінкові дослідження серед засуджених і трансгендерних людей за фінансування Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією.

Раніше APnews писав, що український інститут книги закупив для дітей 1240 книг про ЛГБТ-відносини. При цьому у видавництві скандального коміксу про любов принцес заперечують пропаганду ЛГБТ.

Новини партнерів

В Одесі підозрюваний у "мінуванні" McDonald’s намагався перерізати собі горло в суді
На Львівщині потяг вщент розніс «ГАЗель», водій дивом вижив