Суд проти короля та відставка президента: як світ і політики відреагували на злив Pandora Papers

Суд проти короля та відставка президента: як світ і політики відреагували на злив Pandora Papers
Ексклюзив
Читать на русском

На цю мить тільки 8 з 90 урядів заявили про намір провести розслідування офшорних угод і активів на загальну суму в трильйони долари, які ретельно приховуються протягом останніх 25 років.

У неділю, 3 вересня, Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів (ICIJ) опублікував масштабне антикорупційне розслідування Pandora Papers (Документи Пандори), в якому розповів про "тайники" політиків, зірок та їх офшорних угодах.

Матеріал показав, як багаті та впливові приховують свої вкладення в особняки, ексклюзивну нерухомість на березі моря, яхти та інші активи протягом останніх 25 років, які в сукупності стоять трильйони доларів.

Документи Пандори - витік 11,9 млн документів (2,6 тб даних) з 14 офшорних компаній по всьому світу. У розслідуванні брали участь понад 600 журналістів зі 150 ЗМІ в 117 країн.

Реакція урядів країн, чиї громадяни фігурують в Документах Пандори, в матеріалі APnews.

Після публікації деякі країни пообіцяли провести розслідування щодо посадових осіб, які згадувалися в Документах Пандори. Президента Чорногорії Міло Джукановича вже призвали піти у відставку і відкрили кримінальну справу на тлі викриття "сімейного трасту", в якому брав участь його син.

Але, деякі країни категорично заперечують пред'явлені в документах обвинувачення.

На цю мить тільки 8 з 90 урядів заявили про намір провести розслідування відносно більше ніж 300 особистостей, згаданих в документах, - колишніх та нинішніх президентів, міністрів, олігархів, чиновників, публічних особистостей і навіть короля.

Великобританія

У Королівстві "під обстріл" в Документах Пандори потрапив колишній прем'єр-міністр Британії Тоні Блер (з 1997 по 2007 рік), який ухилився від сплати 425 тисяч доларів податків або "гербового збору" за нерухомість вартістю 8,8 млн доларів, купивши офшорну компанію на Віргінських островах.

Уряд зіткнувся із закликами посилити захист країни від "брудних грошей" після витоку офшорних даних. Міністр фінансів Ріші Сунак заявив, що британські податкові органи перевірять Документи Пандори.

Директор британського представництва антикорупційної організації Transparency International Дункан Хеймс заявив, що розкриття інформації повинно послужити “тривожним сигналом” для уряду, щоб воно прийняло необхідні заходи щодо посилення захисту Великобританії від ухилення від сплати податків і відмивання грошей:

"Ці витоки показують, що є одна система для корумпованої еліти, яка може купувати доступ до елітної власності та вести розкішний спосіб життя, а інша - для чесних і працьовитих людей", - заявив він.

Організація також закликала уряд Британії прийняти до Різдва закон, який викриє власників власності, які використовують офшорні компанії.

Чехія

Влада Чеської Республіки заявила у Твіттері, що проведе розслідування щодо осіб, згаданих в Документах Пандори, в тому числі прем'єр-міністра Андрія Бабіша.

Його звинуватили в передачі грошей через 3 окремі компанії для покупки елітної нерухомості - в тому числі й замка за 17,6 млн доларів на Французькій Рив'єрі. Свою провину він категорично заперечує, про що заявив на теледебатах.

До слова, зараз політик веде передвиборчу компанію в країні

Пакистан

Прем'єр-міністр Пакистану Імран Хан також пообіцяв провести розслідування відносно всіх громадян, згаданих в розслідуванні, і "вжити відповідних заходів", якщо дійсно будуть виявлені правопорушення:

"Ми одобрюємо Документи Пандори, що викривають багатство еліт, яке вони отримали нечесним шляхом, накопичили через несплату податків і корупцію, а потім "відмили” гроші через офшорні компанії", - заявив Хан.

Своєю чергою одна з найбільш "популярних" офшорних країн Панама заявила, що почне "нагляд" за офшорними компаніями, згаданими в Документах Пандори, і перевірку всіх згаданих платників податків країни.

Рішення провести розслідування у своїй країні проти "багатіїв", зокрема міністрів, підтримали Бразилія, Іспанія, Мексика, Австралія і Шрі-Ланка.

Разом з тим не всі уряди країн погодилися провести перевірку своїх чиновників і громадян.

Україна

Українськими фігурантами розслідування стали: президент України Володимир Зеленський, олігарх Ігор Коломойський, засновники "Квартал 95" брати Шефір та Рінат Ахметов, зокрема відмивання коштів "ПриватБанку".

Генпрокурор Ірина Венедиктова заявила, що всі матеріали справи, опубліковані в Документах Пандори, були відомі правоохоронцям. Тому, як стверджує генпрокуратура, "матеріал сюрпризом не став":

"Така інформація перевірялася раніше, і перевіряється зараз практично "під мікроскопом". Іншими словами, для працівників правоохоронної системи весь цей матеріал не став і не міг стати сюрпризом", - заявила Венедиктова.

За словами Венедиктової, вся інформація про діяльність "ПриватБанку" знаходиться в розпорядженні НАБУ.

Йорданія

Король Йорданії Абдалла II пригрозив судовим позовом після публікацій в Документах Пандори про його елітної нерухомості.

Згідно із заявою Королівського Хашимітського двору в понеділок, 4 жовтня, суд категорично відхилив усі пропозиції, твердження про Абдаллу II, які "спотворювали факти та містили інформацію, що вводить в оману, та необґрунтовані висновки".

"Не секрет, що Його Величність володіє рядом квартир і резиденцій в США і Великобританії. У цьому немає нічого незвичайного і неправильного. Його Величність використовує цю власність під час офіційних візитів і приймає там офіційних осіб і іноземних сановників. Король і члени його сім'ї також зупиняються в деяких з цих володінь під час приватних відвідувань".

За їх словами, інформація про нерухомість не розголошувалася з міркувань безпеки та конфіденційності короля та його сім'ї, і саме тому, компанії були зареєстровані в зовнішніх юрисдикціях.

При цьому, як відзначають в резиденції, вартість нерухомості та всі пов'язані витрати в США і Великобританії Король Йорданії профінансував особисто "зі своєї кишені".

"Такі звинувачення мають наклепницький характер і спрямовані проти репутації Йорданії, а також довіри до Його Величності та тієї важливої ролі, яку він грає на регіональному та міжнародному рівнях. Королівський Хашимітський суд категорично відкидає всі повідомлення, в яких спотворені факти, інформація та необґрунтовані висновки, і зберігає за собою право проводити необхідні юридичні процедури".

За інформацією журналістів Pandora Papers, з 1995 по 2017 рік Абдулла заснував близько 30 офшорних компаній, за допомогою яких купив 14 об'єктів нерухомості в Британії та США на загальну суму 106 млн доларів. При цьому, як стверджується, походження грошей залишається невідомим.

Росія

Всупереч тому, що президент РФ Володимир Путін не фігурує в Документах Пандори, там були згадані імена його найближчих соратників - Костянтина Ернста, керівника "Першого каналу" і Світлани Кривоногих, нібито колишньої коханки Путіна.

Прессекретар Путіна Дмитро Пєсков заявив, що в Кремль не проводитиме розслідування, поставивши під сумнів правдивість інформації, яку опублікували журналісти в Документах Пандори:

"Чесно кажучи, ми не бачили ніяких прихованих багатств найближчого оточення Путіна. Якщо є серйозні публікації, які на чомусь базуються, цитують щось конкретне, ми з цікавістю їх вивчимо. На цей момент ми не бачимо причин для цього".

Разом з тим Держдепартамент США заявив, що Штати "розглядають Документи Пандори, проте коментувати конкретні результати не можуть". Прессекретар Нед Прайс також додав, що "уряд США активно приділяє увагу підвищенню фінансової прозорості та розслідування можливої ​​незаконної діяльності".

Раніше APnews також повідомляв, депутат Європарламенту і німецький політик Манфред Вебер запропонував створити європейське ФБР і переглянути список офшорних країн, в яких політики "відмивають" гроші.

Новини партнерів

"Міг би": Разумков розповів, чому не пішов до Зеленського обговорити свою відставку
У Львові покарали реабілітолога, який сп'яну розбив поліцейські авто і помочився під відділом