Страховка авто в Україні: від чого залежить ціна автоцивілки та КАСКО, чи можна їздити без них

Страховка авто в Україні: від чого залежить ціна автоцивілки та КАСКО, чи можна їздити без них
Читать на русском

У матеріалі ви дізнаєтеся про види страхування в Україні, ціни на них і про деякі законодавчі аспекти.

Зміст:

Оскільки щороку кількість автомобілів на дорогах лише росте, питання автострахування як ніколи є актуальним. Про це мають знати всі - від новачка за кермом, до водія з десятирічним стажем.

Редакція APnews розповідає про види страхування в Україні, ціни на них та деякі законодавчі аспекти.

Автоцивілка (або ОСЦПВ)

Автоцивілка є обов’язковим видом страхування в Україні. Цей поліс страхує відповідальність водія при дорожньо-транспортних пригодах перед іншими учасниками руху. Іншими словами, у разі аварії страхова компанія виплатить іншій стороні компенсацію замість вас.

Відсутність цієї автомобільної страховки вважається адміністративним правопорушенням і карається штрафом (від 425 до 850 грн), але зауважте, що при ДТП з вашої вини компенсація на ремонт чужого пошкодженого автомобіля буде перевищувати тисячі, а то й десятки тисяч гривень.

В Україні є деякі категорії громадян, які звільняються від оформлення автоцивілки. Це прописано у ч.1. ст.13 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів».

Хто може їздити без автоцивілки?

Відсутність автоцивілки є законною для:

 • військовослужбовців, які беруть участь у воєнних діях;
 • громадян, які отримали статус інваліда війни;
 • інвалідів 1 групи, які самостійно керують автомобілем;
 • водіїв, які керують автомобілем в присутності інваліда 1 групи.

Крім того, є категорії громадян, які можуть оформити ОСЦПВ зі знижкою 50%. До них належать:

 • учасники війни;
 • люди з інвалідністю 2 групи;
 • чорнобильці 1 та 2 груп;
 • пенсіонери.

Варто зазначити, що право на зниження вартості надається лише на внутрішні поліси, а на “Зелену карту” воно не поширюється.

Критерії надання пільги на автоцивілку

Оформити ОСЦПВ на особливих умовах можливо, якщо:

 • обсяг двигуна автомобіля не перевищує 2500 кубічних сантиметрів;
 • пільговик не може купити автоцивілку для іншої особи - знижка у 50% надається лише на поліс для машин, які є у власності пільговика.
 • поліс прив’язаний до страхувальника, а не до автомобіля, тому будь-хто з родичів/знайомих скористатися оформленою автоцивілкою не може;

Вартість автоцивілки (ОСЦПВ)

На вартість обов’язкового страхування впливає декілька факторів:

 • термін дії страхового полісу
 • стаж водіння
 • тип транспортного засобу
 • об’єм двигуна
 • місце реєстрації автотранспортного засобу
 • наявність пільг у водія.

Точну ціну вам скажуть у конкретній страховій компанії, або можна скористатися калькулятором на сайтах страхових. Для Києва середня вартість автоцивілки для автомобіля з двигуном до 1600 сантиметрів кубічних складає близько 1500 грн.

Автострахування КАСКО

Страхування авто за системою КАСКО є добровільним. Його основна перевага - широкий спектр захисту від страхових ризиків та значно більша сума страхових виплат.

В КАСКО, як правило, включаються: ДТП, угон, пошкодження транспортного засобу третіми особами, пожежа, вибух, стихійні лиха. Цей вид страхування може бути повним і частковим, однак варто зауважити, що у другому випадку викрадення автомобіля не вважатиметься страховим випадком.

Вартість автострахування КАСКО?

КАСКО коштує від 4% до 13% від вартості автомобіля. Точна ціна залежить від моделі та віку авто, об’єму двигуна, кількості водіїв, допущених до водіння та їх водійського стажу.

Крім того, на ціну полісу впливає перелік ризиків, які він покриває, та умови відшкодування збитків.

Інші види автострахування

Ці види страхування не такі популярні, як ОСЦПВ та КАСКО, однак і про них варто знати.

Добровільна цивільна відповідальність (ДЦВ) - є доповненням до автоцивілки, яке розширює ліміт виплат за страхуванням. Станом на зараз максимальний розмір виплат по автоцивілці - 130 тисяч гривень за пошкодження майна та 260 тисяч за погіршення здоров’я і заподіяння шкоди життю. Цей вид страхування дозволяє збільшити виплати аж до 1 мільйона гривень.

Автоассістанс - це страхування передбачає екстрену допомогу при поломці автомобіля в дорозі. Одержувачем виплат є сервісні організації, які надали послуги екстреної допомоги в ДТП.

Green Card - ще один вид обов’язкового страхування, але на випадок поїздки на власному автомобілі за кордон. "Зелена карта" дає можливість їздити за кордоном в 46 країнах Європи. По-суті, це та ж автоцивілка, але європейська. Ціна на цю страховку для напрямку Європа (Шенген) на 15 днів стартує від 690 гривень, а для країн СНД - від 500 гривень.

Новини партнерів

Дівчинка з простріленими ногами у 15 років під обстрілами та по мінах вивезла з Попасної дорослих із пораненнями
Росіяни планують "парад-насмішку" над Женевською конвенцією з українськими полоненими