"Стокгольмський синдром"? Психолог пояснила, чому люди романтизують "полтавського Рембо" і луцького терориста

"Стокгольмський синдром"? Психолог пояснила, чому люди романтизують "полтавського Рембо" і луцького терориста
Ексклюзив
Читать на русском

Подібний феномен виникає тоді, коли люди, що виправдовують дії злочинця, не є ні заручниками, ні тими, чиї близькі знаходяться серед заручників

Останнім часом люди все частіше висловлюють підтримку і розуміння по відношенню до "луцького" і "полтавського" терористів. На щастя, ні в першому, ні в другому випадку ніхто не постраждав. Максим Кривош (який в Луцьку) вже перебуває під вартою. Роман Скрипник (який в Полтаві) до сих пір знаходиться в бігах.

Перший під час спілкування з журналістами сказав, що просто хотів "зламати систему" і нікого не хотів вбивати або ображати, що частково зворушило людей і схилило до співчуття.

У другому ж випадку симпатії українців з кожним днем ​​схиляються в його сторону, оскільки не дивлячись на залучення величезної кількості правоохоронців зі спецтехнікою, Скрипника так і не спіймали. Екс-нардеп Ігор Мосійчук навіть написав: "Українці вже прямо називають його не терорист а «полтавським Рембо». Якщо так буде продовжуватися, то за тиждень Скрипник може здатися добровільно. Бажаючих взяти його на поруки черга вишикується".

"Стокгольмський синдром"? Психолог пояснила, чому люди романтизують "полтавського Рембо" і луцького терориста
"Стокгольмський синдром"? Психолог пояснила, чому люди романтизують "полтавського Рембо" і луцького терориста
"Стокгольмський синдром"? Психолог пояснила, чому люди романтизують "полтавського Рембо" і луцького терориста

Редакція APnews ж вирішила звернутися до психолога з проханням пояснити феномен "виправдання" злочинців в суспільстві - чому так відбувається і чи правильно це в принципі. Розібратися нам допомогла Наталія Бугайова - кандидат психологічних наук, медичний психолог, експерт з психологічної кібербезпеки, президент "Міжнародної асоціації незалежних експертів медіапростору".

Стокгольмський синдром?

Психолог пояснила, що буває так, коли у випадках успішного вирішення ситуації і відсутності жертв серед заручників, люди починають співчувати терористам. Подібний феномен виникає тоді, коли люди, що виправдовують дії злочинця, не є ні заручниками, ні тими, чиї близькі знаходяться серед заручників.

Але відмітила, що останнім часом часто звучить термін "Стокгольмський синдром", проте він застосовується тільки по відношенню до тих, хто знаходиться у взаємодії зі злочинцем в якості жертви.

"В інших випадках я б не рекомендувала його використовувати. До того ж "Стокгольмський синдром" у заручників проходить у разі вбивства терористом першого із заручників", - пояснила експерт.

Навіть якщо це інсценування...

Чи можуть злочинні дії терориста виправдовуватися тільки тим, що завдяки мистецтву переговірників або щасливій випадковості ніхто із заручників не постраждав? Психолог підкреслила, що те, що терорист не вбив жодного із заручників, не означає, що він цього не зробив би при іншому розвитку подій.

"Терорист, який використовує зброю для досягнення своїх цілей, іноді не застосовує її не тому, що не збирається нікого вбивати, а тому, що люди, включені в процес врегулювання ситуації, не дають йому можливості цього зробити", - сказала експерт.

І наголосила, що слід розуміти, що будь-які припущення про те, що захоплення заручників є інсценуванням, не можуть служити виправданням тих, хто пішов на злочин.

"Життя захоплених злочинцями людей піддавалися реальній небезпеці. Відсутність видимості прямої шкоди життю і здоров'ю заручників, ще не означає відсутність серйозних наслідків для їх психіки і здоров'я в подальшому, оскільки існує висока ймовірність негативних відставлених реакцій, які можуть проявитися через деякий час у тих, хто переніс сильний стрес, пов'язаний із загрозою для їхнього життя", - пояснила Наталія Бугайова.

Відсутність покарання = заохочення

Експерт заявила, що при проведенні операції зі звільнення заручників, будь-який інформаційний витік може негативно вплинути на її результат. Люди, що спостерігають через ЗМІ за розвитком подій захоплення заручників і діями терористів не володіють всією повнотою інформації і роблять помилкові висновки на підставі своїх припущень і безпідставних домислів. Через це образ терориста може романтизуватися, оскільки йому приписуються якості, якими він в реальності не володіє, і цілі, які він перед собою не ставить.

"Незалежно від того, які б вимоги не висував терорист, які цінності б не декларував і якими б мотивами не керувався, злочин не перестає бути злочином і закон повинен неухильно працювати щодо будь-кого, хто його скоїв", - сказала Наталія Бугайова.

Психолог підкреслила, що тероризм, як метод боротьби, в цивілізованому суспільстві є неприйнятним, оскільки ставить собі за мету нанесення шкоди звичайним людям для досягнення власних цілей і передбачає використання життя заручників в якості предмета торгу.

"Відсутність покарання для терориста, по суті є заохоченням тероризму. Про це не слід забувати", - підсумувала експерт.

Читайте також:

Новини партнерів

У Криму мікроавтобус повний пасажирів протаранив вантажівку: є загиблі та постраждалі
Україна встановила антирекорд за кількістю госпіталізованих з COVID-19 за добу