Stand-by від МВФ. Зрада чи "перемога"?

Stand-by від МВФ. Зрада чи "перемога"?
Ексклюзив
Читать на русском

Більш коротка програма stand-by - це цілком нормально. Питання тільки в тому, що під неї пропишуть в меморандумі.

7 травня представник МВФ Джеррі Райс повідомив, що з Україною укладуть короткострокову програму stand-by на 18 місяців замість трирічної програми EFF, як збиралися раніше. Ряд ЗМІ почали розганяти "зраду" і черговий раз нарікати на владу, але чи так це страшно насправді?

Станом на початок травня Україна без дефолту здатна спокійно пройти весняні та літні виплати за зовнішніми боргами.

Багато в чому нас врятувала світова криза незрозумілого походження - гроші з країни не втекли тими темпами, якими могли б, просто тому, що нікуди. Скрізь зовсім незрозуміла ситуація. Наші резерви ми більш-менш зберегли, але все одно на $ 2,2 млрд скоротили. Щоб не розвалитися гроші нам все ще потрібні, але вже не так терміново.

Трирічна програма EFF має на увазі структурні реформи з довгостроковим ефектом, які Україна зараз все одно не погодить, або ж вони будуть нам не вигідні.

Наприклад, у МВФ своє бачення ринку землі. Нам воно не підходить і тому був прийнятий більш "доброзичливий" варіант. Або "антиколомойскій закон", який жорсткий по відношенню до всіх банків.

Фактично, EFF - це не про нас під час кризи. Більш коротка під оперативні завдання програма stand-by - це цілком нормально. Питання тільки в тому, що під неї ми пропишемо в меморандумі.

Тут історія "двошарова". Перший шар - політичний. МВФ - це американські інтереси і вони просуваються. Відкриття ринку землі тому приклад. Вони хочуть зайти в нашу країну через інвестиційні фонди і заробляти великі гроші на наших земельних банках, але поки не виходить.

Є і другий шар - фінансовий. МВФ занадто багато з нами працював, щоб кинути на півдорозі, тому співпраця болісна, ​​але весь час триває. Є тільки головна умова - ми повинні залишатися платоспроможним боржником. І ось тут вже проявляється наша здатність шукати компроміси.

Ми пропонуємо кроки, при яких збережемо певний дефіцит бюджету, певні його доходи і витрати, певний розмір міжнародних резервів. Так, щоб можна було залишатися нормальним позичальником. Але якими будуть нові кроки - тут і буде вся "зрада".

Якщо згадати за цінами на газ - ми пообіцяли підняти, а потім в результаті нили. Ось і зараз питання буде в тому, за рахунок чого ми будемо тримати дефіцит в узді.

Що б там не розповідала влада, ми самі у себе цю "зраду створюємо". Пропозиції лунають від нас. Це потім всі Яценюки / Гройсмани / Порошенки кричали про "вимоги МВФ".

Це не так. Вимоги МВФ ґрунтуються на наших зобов'язаннях і ми їх самі на себе беремо. Все залежить від того, які зобов'язання візьмуть на себе представники нової влади.

Терміни програми - вторинні. Адже це просто технічні умови і досить гнучкі. Різні програми мають на увазі, що ми можемо позичити у МВФ певну кількість наших квот у Фонді (наша квота 2,74 млрд дол.). Але навіть по короткостроковій програмі може бути дві квоти. При цьому, може бути і розширення, наприклад, до чотирьох квот. По термінах - та ж історія. Може бути рік, а може і два, і п'ять.

Анна Гончаренко

Читайте також:

Новини партнерів

Україна втратить друга в особі Грузії через призначення Саакашвілі - Климпуш-Цинцадзе
Черги в бутики в Австрії і пробіжки без масок в Іспанії: сценарії виходу з карантину інших країн