Спагетіфікація. Астрономи зняли процес "пожирання" зірки чорною дірою

Спагетіфікація. Астрономи зняли процес "пожирання" зірки чорною дірою
Читать на русском

За своєю масою "з'їдена" зірка відповідала Сонцю.

Астрономи змогли зафіксувати процес поглинання зірки чорною дірою. Про це повідомляє APnews з посиланням на The New York Times.

Процес поглинання зірки вчені назвали спагетіфікація. Астрофізики вибрали цю назву для тих ситуацій, коли зоряні об'єкти сильно розтягуються по вертикалі і горизонталі, стаючи схожими на спагетті.

Зазвичай цей процес викликається приливною силою в дуже сильному неоднорідному гравітаційному полі. А біля чорних дір цей процес стає незворотним. У разі із зіркою AT2019qiz цей процес розтягнувся на півроку, і весь час за цим процесом спостерігали вчені.

Як відзначили вчені, спочатку зірка ставала яскравіше, а потім згасла, коли її матерію поглинула чорна діра. Цю подію зафіксували завдяки спостереженням за енергією, яку викидала навколо чорна діра. Астрономи підкреслили, що зірка при поглинанні розривається на тонкі смужки матеріалу. Але перед цим зірка AT2019qiz мала таку ж масу, як і Сонце. За короткий час вона зменшилася майже в два рази. Водночас чорна діра мала масу набагато більше.

Це не перший випадок, коли вчені змогли зафіксувати процес спагетіфікація зірки, але саме цей процес, який проходив "всього" в 215 мільйонах світлових років від Землі, вдалося в подробицях проаналізувати те, що відбувається і візуалізували шестимісячний процес в 24-секундному відео.

Нагадаємо, що в 2020-му році Нобелівський комітет оголосив лауреатами премії в галузі фізики трьох астрофізиків, просунулися в дослідженні чорних дір. Один з них - Роджер Пенроуз - став автором теорії чорних дір. А двоє інших, Рейнхард Гензель і Андреа Гез, відкрили об'єкт, який може виявитися чорною дірою, в центрі нашої галактики.

Новини партнерів

Кличко поспішає залатати "діри у рейтингу": фотофакт
Рада громадського контролю при ДБР - профанація, як і п'ять питань Зеленського - Савченко