Скільки коштує та на яких умовах можна “купити” пенсійний стаж в Україні

Скільки коштує та на яких умовах можна “купити” пенсійний стаж в Україні
Ексклюзив
Читать на русском

Спойлер: чим раніше ви займетесь питанням "бракуючого" стажу, тим менше доведеться платити

Пенсійний стаж - тема, за яку люди починають думати, зазвичай, вже ближче до періоду виходу на пенсію. Тому буває й таке, що пенсійного стажу виявляється просто недостатньо. Але громадяни України мають можливість його “купити”. Про деталі такої можливості та її вартість - розповідає APnews.

На сьогоднішній день діючим законодавством встановлена пряма залежність розміру пенсії від величини страхового стажу та заробітку, з якого сплачено єдиний соціальний внесок. До страхового стажу зараховуються лише ті періоди, за які повністю сплачені внески із заробітної плати не менше мінімального розміру.

“Майже щодня до органів Пенсійного фонду звертаються за призначенням пенсій люди, яким не вистачає необхідного мінімального страхового стажу. А це є результатом того, що значна частина населення області працездатного віку протягом тривалого періоду своєї трудової діяльності офіційно не оформлювала трудові відносини з роботодавцями”, - відмітили у Пенсійному фонді.

У 2020 році право на призначення пенсії за віком мають особи, які досягли 60 років. Також для нарахування пенсії громадянину України потрібно мати не менш як 15 років страхового стажу. Якщо стажу бракує, то можна самостійно докупити страховий стаж шляхом добровільної участі в системі загальнообов’язкового соціального страхування.

“Тобто це реальна можливість для осіб, які не працюють або працюють за межами України чи з інших причин є незастрахованими, убезпечити себе шляхом сплати страхових внесків на добровільних засадах та гарантувати стабільний дохід у разі досягнення пенсійного віку”, - відмітили у Пенсійному фонді.

Є два варіанти “купівлі” бракуючого стажу

Так, “докупити” пенсійний стаж, уклавши договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, можна двома шляхами:

  1. Сплатити наперед, якщо вам ще не виповнилося 60 років
  2. Сплатити за попередній період, якщо вам вже виповнилося 60 років.

Так, у першому випадку необхідно буде щомісяця сплачувати внески, оскільки страховий стаж обчислюється в місяцях. Розміри платежів обумовлюються в договорі й визначаються особою самостійно, але при цьому їх величина повинна бути не менше 22 % від мінімальної заробітної плати (мінімальний страховий внесок з 01 січня 2020 року – 1039,06 грн). Важливо врахувати, що з 1 липня 2020 мінімальна пенсія становить 1 712 грн. Тобто ви будете сплачувати 1039 гривень, а отримувати при цьому майже на 700 гривень більше.

Такий варіант підходить тоді, коли ви вже наперед розумієте, що заробленого стажу вам не вистачить. Але важливо розуміти, що якщо до пенсії вам лишився рік, але при цьому не вистачає понад 2 років стажу, то цей варіант не підходить все одно, адже 60 років через рік вам вже виповниться, а стажу все одно буде недостатньо. В такому випадку необхідно розглядати 2 варіант.

Якщо ж пенсійного віку ви вже досягли, але стажу не вистачає, сплатити єдиний внесок за попередні періоди можна тільки одноразово.

“При цьому, сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок (22 %) на дату укладання договору, помножений на коефіцієнт 2”, - пояснили у Пенсійному фонді.

Нагадаємо, з 1 січня поточного року мінімальний страховий внесок за один місяць для одноразової сплати за попередні періоди складає 2078,12 грн. А це 24 900 гривень за один рік (при мінімальній пенсії людина буде отримувати 20 544 гривні за рік). Таким чином виходить, що чим раніше ви звернетесь з цим питанням, тим менше доведеться платити.

Керівник управління соціального страхування і пенсійного забезпечення Федерації Профспілок України Володимир Максимчук відмітив, що те, що така можливість є - це добре, але сенс у ній бачить не для всіх.

"Передбачено, що особа може одноразово сплатити єдиний внесок за попередні періоди, коли вона не працювала, щоб зарахувати стаж. Але ж сплатити має мінімальний стаж, а це не завжди вигідно. Ну, можливість є, значить вона комусь потрібна. Якщо за себе - то люди навряд будуть платити. Якщо за якогось родича, то можуть і сплатити. Але ж тут потрібно врахувати, що ці кілька років, за які буде сплачено одноразово внесок - вони не включаються при визначенні мінімальної пенсії”, - пояснив експерт.

Що для цього потрібно?

У Пенсійному фонді наголошують, що громадяни самостійно для себе визначають період, за який мають можливість сплатити страхові внески та укласти договір про добровільну участь. Для цього необхідно звернутись до податкового органу за місцем проживання з необхідним пакетом документів:

  • заява про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соцстрахування або про одноразову сплату в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування;
  • копія трудової книжки (за наявності);
  • виписка із системи персоніфікованого обліку (ОК-5);
  • копія документу, який засвідчує особу.

Але слід звернути увагу, що докупити можна лише загальний страховий стаж. Не можна докупити спеціальний стаж, наприклад, стаж шахтаря, металурга, вчителя чи лікаря.

Читайте також:
Комуналка, пенсії, аліменти і штрафи на дорогах: що зміниться для українців з 1 липня

Новини партнерів

"Ворскла" дограє сезон УПЛ молодіжним складом
НАЗК виявили антиконституційні положення та корупційні ризики у законі про ріелторів