Скандальний ЗеКонцерт. Юрист пояснив, чи можуть покарати організаторів за порушення авторських прав

Скандальний ЗеКонцерт. Юрист пояснив, чи можуть покарати організаторів за порушення авторських прав
Ексклюзив
Читать на русском

Чи були порушення авторських прав під час концерту до Дня незалежності та чи понесуть організатори покарання - з'ясовувала редакція APnews

Україна відсвяткувала свій 29-й День незалежності 24 серпня, але не обійшлося без скандалу. Після офіційної частини відбувся святковий концерт, який нібито організував Офіс президента. На сцені можна було побачити ряд популярних зірок українського шоу-бізнесу, які виконували попурі. Всього використовували 42 пісні українських виконавців.

Після концерту з'ясувалося, що деякі музиканти заявили про те, що у них ніхто не питав дозволу на використання тексту і музики в концерті. При цьому автори та офіційні виконавці цих пісень в концерті участі не брали, серед них виявилися "Океан Ельзи", "Тартак", "Бумбокс", "Плач Єремії", Yurcash та ТНМК.

Реакція APnews разом з адвокатом у сфері інтелектуальної власності та головою Громадської правозахисної організації "Вільний рух" Климом Братковським розбиралася, чи було порушення авторських прав та що не так з концертом.

За його словами, хоч нібито концерт організовував Офіс президента, але незрозуміло, хто є організатором, адже Офіс президента не юридична особа, та й на ProZorro не було тендера.

"По-перше, незрозуміло хто організатор. Офіційно ніхто не публікував на ProZorro, що це хтось замовив. Необхідно знайти реальних організаторів, тому що незрозуміло хто замовив. Якщо буде позов, то він теж подається до відповідача - організатора. В такому випадку незрозуміло, хто взяв на себе юридичне зобов'язання на можливий збір та витрату коштів ... Необхідно все-таки з'ясувати, хто фінансував та організовував, тому що Офісу президента як організації не існує, це лише структурний підрозділ без статусу юридичної особи", - зазначив Братковський.

Крім того, він вказав, що українське законодавство дозволяє використовувати твори без дозволу автора, наприклад, в попурі, карикатурах або пародіях.

"Щодо того, що використовувалися фрагменти музичних творів - слова та музика - в шоу, то у 2016 році були внесені зміни в закон "Про авторське право та суміжні права", а саме доповнено статтю 21, яка визначає, що вільне використання творів без згоди автора та без виплати авторської винагороди дозволяється використовувати у вигляді пародії, карикатури та попурі. Попурі - це мікс офіційно опублікованих творів. Всі твори, які використовували, були опубліковані, а при їх об'єднанні виходить новий твір, в якій використовуються невеликі фрагменти, по суті, це невеликий збірник", - пояснив адвокат.

При цьому він уточнив, що необхідно було вказати автора, назву твору та джерело, що формально було дотримано телеканалами, які транслювали концерт, тому суд навряд чи задовольнить позов авторів.

"Відповідно до закону, використання творів можливо, але за умови зазначення автора, назви та джерела запозичення, але тут є нюанс. Якщо дивитися якусь трансляцію, наприклад, на 1+1, то там було вказано назви творів та рік створення, але без автора. Невідомо, роздавали організатори список авторів та творів. У будь-якому випадку формально були частково дотримані умови, водночас формально є порушення, але перспективи у справи в такому випадку фактично немає, тому що в рамках такого дійства не можна перерахувати всіх авторів. Суд навряд чи задовольнить позов з боку авторів, тому що організатори наполягатимуть на тому, що спосіб використання був в рамках закону", - підкреслив Братковський.

Також він нагадав, що організатори могли й не звертатися до авторів за дозволом використовувати їхні твори, а звернутися в органи колективного управління.

"Виконання творів дозволяється, якщо є ліцензія органів колективного управління, в такому випадку звертатися до автора не треба. Організатори підписують договір з органом колективного управління, платять ліцензійний збір, а такий орган виплачує автору винагороду. Ми можемо й не знати всіх авторів", - підсумував адвокат.

Новини партнерів

На Донбасі два бійця підірвались на скинутій з безпілотника міні
Нардеп від "Слуги народу" прийшла в Раду голосувати за "мінімалку" з сумкою майже за 100 тисяч