"Сірий кардинал" і "зв'язковий по олігархам". Що відомо про Сергія Шефіра, в авто якого 18 разів стріляли під Києвом

"Сірий кардинал" і "зв'язковий по олігархам". Що відомо про Сергія Шефіра, в авто якого 18 разів стріляли під Києвом
Читать на русском

Ми зібрали все, що відомо про таємничого Сергія Шефіра, якого журналісти позаочі називають "зв'язковим з олігархами" і "Сірим кардиналом". 

10 куль автоматною чергою прошили 22 вересня Audi, в якій знаходився Сергій Шефір, один з важковаговиків української політики і найближчий соратник президента Володимира Зеленського. Незважаючи на купу дивацтв, які притаманні цьому замаху - дорогу він міг перейти багатьом впливовим людям з кримінального та політичного світу.

У "Слузі народу" вже озвучили три ключових версії, свого роду "темник", кому це може бути вигідно:

 • "Російський слід" і "Рука Кремля" (куди ж без них),
 • помста контрабандистів за санкції і переслідування
 • боротьба олігархів проти дій ОП і наближення голосування за "антиолігархічний пакет".

Редакція APnews зібрала все, що відомо про таємничого Сергія Шефіра, якого журналісти позаочі називають "зв'язковим з олігархами" і "Сірим кардиналом".

Сергій Шефір – земляк Зеленського, народився 25 травня 1964 року у Кривому Розі. Навчався у Криворізькому гірничорудному інституті за спеціальністю "Підземна механіка".

Кар'єра

До призначення на посаду радника президента України був відомий як директор та засновник "Студії Квартал 95".

Під керівництвом Шефіра було знято чимало фільмів.

Так, за його сценаріями зняли:

 • 2005 — Їсти подано! (Україна)
 • 2006 — Професор у законі (Україна)
 • 2010 — Новорічні свати (Україна)
 • 2011 — Легенда. Людмила Гурченко (Україна)

Також Шефір виступав у ролі продюсера наступних фільмів:

 • 2008 — Свати (Україна)
 • 2009 — Чудо (Україна)
 • 2009 — Свати 2 (Україна)
 • 2009 — Свати 3 (Україна)
 • 2009 — Як козаки … (Україна)
 • 2010 — Свати 4 (Україна)
 • 2010 — Новорічні свати (Україна)
 • 2011 — Свати 5 (Україна)
 • 2011 — Я буду поруч
 • 2012 — 8 перших побачень
 • 2012 — Ржевський проти Наполеона.

Від КВН до Банкової. Шефір і Зеленський

Шефір разом зі своїм братом Борисом восени 1995 року, будучи авторами та організаторами фестивалю КВН у Кривому Розі, помітили на той час молодого Володимира Зеленського і, покликали його в команду "Запоріжжя-Кривий Ріг-Транзит".

Шефір та Зеленський з того часу йшли по життю пліч-о-пліч. Принаймні про це свідчить розвиток подій – від сусідства у спільній однокімнатній квартирі у Москві (коли Шефіри ще працювали в компанії президента КВН Олександра Маслякова) до спільного Офісу на Банковій.

Політика

Саме Шефір був одним із лідерів передвиборчого штабу Володимира Зеленського у 2019 році, коли він був лише кандидатом у президенти України. У той час його називали одним із найбільш імовірних кандидатів на посаду глави Офісу президента, однак був призначений першим помічником глави держави.

В обов'язки людини на цій посаді входить організація щоденної роботи президента України.

Шефір не веде сторінок у соцмережах і його не можна назвати публічно-активним, однак коментує свою діяльність за запитом.

"У мою компетенцію входять завдання, які переді мною ставить президент. Один із напрямків моєї роботи — вивчити ситуацію, зрозуміти проблему, якщо вона є, проаналізувати різні точки зору, експертні оцінки та запропонувати можливі рішення", - розповів він виданню НВ і додав, що зарплати помічник президента не отримує.

Варто зазначити, що протягом перших трьох місяців, із березня по травень 2019 року, президент Володимир Зеленський передав частки в компаніях двом соратникам і партнерам. Одним із них був перший помічник Сергій Шефір – йому відійшли частки Зеленського у восьми компаніях. Його старшому братові, шеф-редактору і автору "Студії Квартал-95" Борису Шефіру, перейшли частки в двох компаніях. Як пояснював тоді журналістам сам Шефір, зміна власників — номінальна. За його словами, частки в бізнесі перейшли за домовленістю і повернуться до Володимира Зеленського по закінченню п'ятирічного президентського терміну.

Також додамо, що Шефір відмовився подавати декларацію про доходи, адже помічник президента - "це патронатна служба".

"Так, це хороший крок. Але якщо ми не зобов'язані, чому повинні це робити?" – сказав тоді Шефір.

Зв'язки з олігархами

У жовтня 2020 року журналісти програми "Схеми" зафіксували, як Сергій Шефір таємно приїжджав до маєтку олігарха Ріната Ахметова під Києвом. Коли представники ЗМІ звернулися до першого помічника очільника держави за коментарем з питанням, що саме він обговорював з Ахметовим і чи відомо про це президенту, Сергій Шефір відповів:

"Відповім на всі питання відразу. Нічого, що суперечить інтересам нашої країни, нічого протизаконного я не роблю, крапка".

Водночас, у прес-службі Ахметова не підтвердили і не спростували факт зустрічі. Пізніше стало відомо, що Зеленський не уповноважував свого першого помічника проводити зустріч з олігархом, тим більш робити це таємно.

Незважаючи на те, що Шефіра не можна назвати медійною особистістю, але деякими думками він ділився зі ЗМІ.

Деякі цитати Шефіра:

"За родом своєї професії я стикався з людьми, як мені здається, з інших світів у космосі. Мені доводилося чути: "Хлопці, ви стерильні, як із вами працювати ?!". Але ми реально інші. Ми хочемо зламати цю систему, хочемо миру для України і щоб усі жили за правилами".

Також неодноразово Сергій Шефір відзивався і про президента Володимира Зеленського:

"Він мало з яких питань комплексує. Тільки коли його ставлять у позицію "ти обіцяв і не зробив". У нього комплекс суперпорядності".

"Моє завдання, крім основної роботи, — щоб Володимир Зеленський залишався людиною в політиці. Корона ніколи не виросте, тому що він був досить популярною людиною".

Шефір про те, що Зеленський міг би виступити з "Кварталом", будучи президентом, 2019 рік:

"Він, вибачте, раніше і в трусах на сцену виходив — усяке бувало. Хіба його це принизило? Люди продовжують його любити. Хочете мою особисту думку? Навіть зараз, якщо би раптом він вийшов у концерті "Вечірнього кварталу" першим номером і просто би сказав вітальний, вступний монолог красивий, я особисто нічого поганого в цьому не бачу".

Нагадаємо, як писав APnews, у середу, 22 вересня, невідомі розстріляли автомобіль першого радника президента України Сергія Шефіра. Сам Шефір залишився неушкодженим, однак у водія влучило три кулі, зараз він перебуває у реанімації.

Новини партнерів

У ТКГ розповіли про стан здоров'я Леоніда Кравчука
У Черкасах в кафе розстріляли бізнесмена