Шмигаль VS Коронакриза. Економіст пояснив, чому новий план Кабміну нас не врятує

Шмигаль VS Коронакриза. Економіст пояснив, чому новий план Кабміну нас не врятує
Ексклюзив
Читать на русском

Редакція APnews поспілкувалася з економістом Олегом Пендзиним, щоб з'ясувати, наскільки реалістична нова програма уряду.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що Кабмін розробив програму виходу держави з коронакризи. Глава уряду окреслив так звану "дорожню карту" виходу України із складного економічного становища, де "червоні лінії" - це пріоритет українського виробника.

Прем’єр наголосив, що Україна частково відмовиться від імпорту товарів і послуг, щоб заохочувати розвиток вітчизняного виробника.

Редакція APnews поспілкувалася з економістом Олегом Пендзиним, щоб з'ясувати, наскільки реалістична нова програма уряду.

На його думку, Кабінет міністрів окреслює лише "райдужні" перспективи виходу країни із кризи, проте не дає відповіді на головне питання – "як це зробити".

"Наскільки я знаю, самої програми ще немає. На моїй пам’яті не було жодного уряду України (неважливо, хто був президентом), який би не проголословив в якості своєї мети розвиток українського бізнесу, створення сприятливих умов для залучення інвестицій, розвиток української промисловості. Все це зрозуміло.

Питання залишається в іншому: як це зробити? Чи вистачить політичної волі на сьогоднішній момент ввести мораторій на збільшення податкових ставок, виплачувати податок на додану вартість в автоматичному режимі, чи вистачить волі на збільшення тарифів на залізничні перевезення та перегрузку грузів у портах, а також на створення сприятливих умов для дешевих кредитів?" - задається питаннями Пендзин.

За його словами, про оптимізм нової програми уряду можна буде говорити тільки після того, як з’явиться чіткий "план дій". На сьогодні, як наголосив Пендзин, немає жодної успішної реалізації окреслених перспектив.

"Вони сказали "ми за те, щоб українські кредитні умови були дешевші порівняно з європейськими".

Питання не в меті. Питання "як це зробити?". Як зробити, щоб люди отримували кредит не під 15-18% річних, а під 1,5-2%. Як зробити так, щоб державні закупівлі на сьогоднішній момент робили в якості пріоритету у закупівлі у вітчизняного виробника?

Проблема полягає в тому, що красиву мету проголошують всі уряди. Я не знаю жодного уряду, який би казав "ми орієнтуємося на імпорт, а доля вітчизняного виробника нас абсолютно не хвилює".
Коли ми зрозуміємо, як це буде робитись, тоді ми можемо казати про оптимізм програми виходу економіки з коронакризи.

Як сьогодні зробити кредитний ресурс на рівні 5% річних, коли ставка рефінансування 8%? Хіба можливо примусити Нацбанк знизити ставку рефінансування? Якщо ставка не буде така як в Європі на рівні 0,5% річних, то кредит під 5-8% ви не отримаєте ніколи", - зазначив економіст.

Олег Пендзин також не оминув увагою програму Кабміну щодо дешевих кредитів:

"Наступне. Уряд впровадив програму 5-7-9%. Скільки людей скористалися нею? 5% від очікуваного. Чому? Тому що банки не кредитують, вони бояться позичальника. Банкам це не вигідно. Мало хотіти, потрібно розуміти, як це зробити.

Уряд хоче, щоб банки кредитували дешевше, але де вони візьмуть дешевий ресурс? Уряд надрукує гроші?

Є таке прислів’я "благими намірами встелена дорога в пекло". Поки що ми почули лише благі наміри. Хотілось би почути, яким чином ці наміру будуть реалізовані при всій тій системі, яка є у нас".

Як повідомляв APnews, уряд розробив нову програму виходу країни з коронакризи.

Новини партнерів

Юрист пояснив, чи вийде у мера Черкас засудити президента Зеленського
Геннадію Москалю стало погано під час прямого ефіру