Що таке гепатит і чи варто його боятися. П'ять відповідей на найчастіші запитання

Що таке гепатит і чи варто його боятися. П'ять відповідей на найчастіші запитання
Ексклюзив
Читать на русском

Вірус гепатиту В - невиліковний, а против вірусу гепатиту С немає вакцини. Питання щодо розповсюдження цієї інфекції не менш важливе, аніж будь-яка інша хвороба, у тому числі і коронавірус

28 липня - Всесвітній день боротьби з гепатитом. В цьому році цей день особливо важливий, пандемія коронавірусу зайвий раз показала, наскільки важлива тема здоров'я і турботи про себе.

А якщо брати до уваги фразу "попереджений - значить озброєний", редакція APnews вирішила відповісти на найважливіші і популярні питання про гепатит.

Що таке гепатит?

І почнемо, мабуть, з самого поширеного - що таке гепатит. Всесвітня організація охорони здоров'я пояснює це захворювання просто - запалення печінки.

Гепатит може бути самовиліковним або призвести до розвитку фіброзу (рубцювання), цирозу або раку печінки. Найпоширенішими збудниками гепатиту в світі є віруси гепатиту. Але також причинами були і інші інфекції - токсичні речовини (наприклад, алкоголь і деякі наркотики) і аутоімунні захворювання.

Де я можу заразитися гепатитом?

Існує 5 основних вірусів гепатиту, званих типами A, B, C, D і E. Всі вони призводять до розвитку хвороби печінки, але між ними є істотні відмінності, в тому числі і відмінності в способі зараження. Зупинимося трохи на кожному:

 • Вірус гепатиту А - присутній у фекаліях інфікованих людей і найчастіше передається при вживанні забруднених харчових продуктів або води. Протікає часто в легкій формі, більшість людей повністю одужує і у них залишається імунітет до наступних інфекцій.
 • Вірус гепатиту B - передається при контакті з інфікованими кров'ю, спермою та іншими рідинами організму. Також може передаватися від інфікованої матері до дитини. Проти цього вірусу є вакцина.
 • Вірус гепатиту С - як і попередній, передається, в основному, через кров. Можливий також і сексуальний шлях передачі інфекції, але це відбувається набагато рідше. Вакцини проти нього немає.
 • Вірус гепатиту D - може інфікувати тільки тих людей, хто інфікований вірусом В. Але при зараженні "подвійним" вірусом, можливо більш важкий стан і найгірший результат. Відомо, що вакцина від вірусу В працює і в відношення вірусу D.
 • Вірус гепатиту Е - як і вірусу А, передається в більшості випадків при вживанні заражених харчових продуктів або води. Вакцини проти нього є, але відкритого доступу до них немає.

Так, з інформації випливає, що віруси гепатиту можна підхопити, вживаючи заражені продукти або воду, через кров, статевим шляхом, від зараженої матері до дитини тощо.

Наскільки гепатит небезпечний?

Нескладно визначити за інформацією вище, що вірусні гепатити B і C є серйозною проблемою для охорони здоров'я. Саме вони є базовою причиною раку печінки, від якого щорічно вмирає 1,34 мільйона чоловік.

Небезпека їх полягає в тому, що це хронічні інфекції, які можуть протікати безсимптомно протягом довгого часу, іноді декількох років або навіть десятиліть. Як мінімум 60% випадків раку печінки пов'язані з пізнім діагностуванням та лікуванням вірусів гепатиту В і С.

При цьому уберегтися від гепатиту В можна завдяки вакцинації, а ось вакцини проти гепатиту С не існує. У той же час гепатит В на сьогоднішній день невиліковний, а ось гепатит С піддається лікуванню.

За даними Всесвітньої Організації Охорони здоров'я, в світі налічується близько 2 мільярдів чоловік, інфікованих вірусним гепатитом групи В, 150 млн - на гепатит групи С і 1,4 мільйона - на гепатит групи А, а також 20 млн - на гепатит групи Е.

В Україні ж, за оцінками експертів, понад 1,5 млн осіб інфіковані вірусом гепатиту С і понад 600 тисяч - вірусом гепатиту в 2020 рік. При цьому в ЦГЗ відзначається, що під контролем знаходиться тільки 82 654 осіб (5,4%) з гепатитом C і 23 687 осіб (3,7%) з гепатитом B. Отже, значна кількість населення ще не знає про свій діагноз і не має доступу до лікування.

Відзначимо, що тим же коронавірусом в Україні на сьогоднішній день захворіли трохи більше 65 тисяч чоловік.

Які симптоми?

Гостра інфекція може протікати з обмеженими симптомами або безсимптомно або може включати такі симптоми, як:

 • жовтяниця (пожовтіння шкіри і очей)
 • потемніння сечі
 • надмірна втомлюваність
 • нудота
 • блювота
 • болю в області живота.

У ВООЗ відзначають, саме через нестачу тестування і несвоєчасного лікування рівень захворюваності все ще такий високий. У Центрі громадського здоров'я МОЗ настійно радять пройти обстеження на наявність гепатиту, якщо ви:

 1. отримували косметологічні процедури, під час яких відбувається контакт з кров'ю, без належної стерилізації інструментів;
 2. робили татуювання або пірсинг;
 3. вживали або вживаєте наркотики ін'єкційно;
 4. вам робили переливання крові
 5. мали незахищені статеві стосунки з людиною, у якої можливий (або ви не знаєте, чи можливий) такий діагноз. При цьому уточнюють, що якщо сексуальний контакт був у чоловіка з чоловіком - це теж зона ризику.

Де можна перевірити, чи не хворий я гепатитом?

Якщо ви запідозрили у себе гепатит або у вас був контакт з кров'ю або іншими біологічними рідинами іншої людини, зверніться до сімейного лікаря за місцем проживання. Сімейний лікар призначить вам необхідні обстеження і, при необхідності, направить до відповідного профільного спеціаліста (лікаря-інфекціоніста або гастроентеролога).

Знайти найближчий медзаклад, де тестують вірусними гепатитами, можна на мапі. Також ви можете самостійно придбати експрес-тест на гепатити в аптеці.

А як лікують гепатит?

В даний час лікування вірусу гепатиту В може тривати довічно. Повне одужання відбувається рідко, але сучасні ліки дозволяють стримати розвиток ураження печінки.

Вірус С виліковний. Всі пацієнти, незалежно від стадії ураження печінки, повинні почати лікування, причому чим раніше його почати, тим вищі шанси на одужання. Для лікування ВГС використовують високоефективні ПППД, які майже не мають побічних реакцій і призводять до повного одужання більше 95% пацієнтів.

Курс лікування від гепатиту С тривати 3-6 місяців. Лікуючий лікар призначає курс лікування, ефективність якого в Україні перевищує 90% випадків. За ліками слід звертатися тільки до медустанов.

Читайте також:

Новини партнерів

Малюська розповів, що подарункові сертифікати на VIP-камери у СІЗО - дуже популярна послуга
Поліція відкрила справу через загибель комунальників у Харкові